Mosty Czasu

DSC_0017-300x199W środę 25 listopada o godzinie 17:00 przez Galerię Na Parterze w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie poniosły się dwa mocne głosy w pieśni opowiadającej o młodej mężatce, która musi poradzić sobie z własną tęsknotą za rodzinnym domem. Śpiew Jagny Knittel i Ewy Grochowskiej ustawionych po dwóch stronach granicy dzielącej tego dnia naszą galerię zaskoczył zgromadzonych gości. Zdezorientowani ludzie starali się zlokalizować śpiewaczki. Tak właśnie rozpoczęliśmy spotkanie „Mosty Czasu” realizowane w ramach konkursu „Kierunek Wschód”.

Inicjując ten mały happening chcieliśmy sprowokować lokalne instytucje do włączenia się w realizację wydarzenia, w którym na granicznej linii Bugu spotkać będą się mogły różne narodowości we wspólnym koncercie pieśni pogranicza. O tej idei opowiedziała Aleksandra Zińczuk – założycielka Grupy Mowa Żywa współorganizującej spotkanie i koordynatorka projektu „Pojednanie przez trudną pamięć”, którego prezentacja stanowiła jeden z punktów programu. „Pojednanie przez trudną pamięć” to inicjatywa oparta na gromadzeniu relacji opowiadających o wzajemnej pomocy różnych grup narodowościowych w okresie II wojny światowej.

Projekt zrealizowany został przez członków Grupy Mowa Żywa we współpracy z Fundacją Teren Otwarty w Lublinie i dzięki programowi Patriotyzm Jutra 2015 prowadzonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Tym razem pokazaliśmy Włodawiakom rezultaty trzeciej edycji tego przedsięwzięcia obejmujące teren Tarnopolszczyzny. W ciągu minionych miesięcy młodzi Polacy i Ukraińcy wysłuchali i opracowali szereg historii, które dały podstawę do stworzenia wędrownej wystawy składającej się z fotografii świadków i ich przesłania dla kolejnych pokoleń, z roll upów opowiadających o wydarzeniach z okolic miejscowości Łopatyn, oraz z prezentowanych na telewizorach montaży multimedialnych zawierających głosy odnalezionych osób. Przy naszej „granicy” stanęły również dwie drewniane skrzynki, w których ukryte były pamiątkowe karty z apelem do gości spotkania.

W ramach wieczorku odbyła się też projekcja fragmentów filmu „Olmany”. Reżyserka wprowadziła naszych gości w prezentowany nastrój tak bliskiego, a jednocześnie nieznanego świata obrzędu kultywowanego przez główną bohaterkę filmu, opowiadając o kontekście jego powstania. Tytułowe Olmany to wieś na Białorusi. W filmie tym po swoim świecie oprowadza nas Saganicha, która oprowadza nas po zapomnianej już tradycji. Film wzbudził sporo emocji, w związku z czym w kuluarach już, jego autorka została zasypana pytaniami. Zdjęć i nagrań do produkcji dokonano w ramach projektu „Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze – polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna” realizowanego przez Stowarzyszenie Panorama Kultur.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=guc0IMi92nY&width=600&height=350[/embedyt]

Kontynuacją tematu był mini koncert tradycyjnych pieśni z regionu Polesia w wykonaniu Jagny Knittel i Ewy Grochowskiej. Śpiewaczki jak zwykle stanęły na wysokości zadania. Zaprezentowane pieśni opatrzone komentarzem dotykały takich tematów jak samotna starość, czy tęsknota za rodziną. Te trudne tematy przełamane zostały lżejszymi tekstami, jak chociażby ten, który usłyszeć możecie w naszym krótkim teledysku. Pierwszą część spotkania, zakończyło wręczenie podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację spotkania.

Pamiątkowe dyplomy dla naszych partnerów i wolontariuszy wręczył Dyrektor MBP Jacek Żurawski. Następnie udaliśmy się do naszej Galerii Na Poddaszu, gdzie eksponowana jest poplenerowa wystawa „Cztery Pory Roku”. Prezentowane są trzy z czterech elementów zrealizowane dzięki finansowaniu przez „Sieć współpracy organizacji pozarządowych pogranicza” (PL-BY-UA 2007 – 2013)”. Wiosna – warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez artystów ludowych. Uczestnicy poznali różne techniki rzeźby oraz wykonywali własne prace. W arkana sztuki rzeźbiarskiej reprezentacje z Polski i Ukrainy wprowadziła lokalna rzeźbiarka i poetka Władysława Wójcik. Lato – warsztaty malarskie, tematem wiodącym pleneru była przyroda Polesia.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_2]

 

Uczestnicy poznali dokonania artystów polskiego i ukraińskiego Polesia. Zajęcia prowadziły Renata Mozołowska i Agnieszka Kuryłowicz. Jesień – warsztaty fotograficzne, uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje dotychczasowe umiejętności, a także nauczyć się obrabiania fotografii do celów dokumentacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych. Wykonane prace zostały udostępnione nam przez Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia w Kołaczach a o samym projekcie opowiedziała nam jego Prezes Halina Trzcińska. I tak dotarliśmy do ostatniego punktu programu, czyli poczęstunku kresowego przygotowanego przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Orchówku.

Na stołach zagościły: bliny, pasty – śledziowa i jajeczna, kompot z jabłek podany w szklaneczkach ozdobionych cukrową crustą. Dla miłośników czegoś „konkretniejszego” przygotowaliśmy chlebek na zakwasie i smalczyk. Dyskusje przy poczęstunku zaowocowały kolejnymi pomysłami i deklaracjami w zakresie współpracy w realizacji projektów obejmujących Polskę, Ukrainę oraz Białoruś, które postaramy się konsekwentnie realizować. Wielu gości zaczęło dzielić się z innymi historią pogranicza im znaną. Po raz kolejny okazało się, że to co nam najbliższe budzi największe zainteresowanie i przyciąga lokalnych patriotów.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 100 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa, reprezentacja władz, służb mundurowych i lokalnych instytucji. Jak zwykle dopisali też miłośnicy historii i regionaliści.

(c) http://um.wlodawa.eu


Zobacz również:

Włodawscy artyści wyróżnienie

Wyryki: Spektakl teatralny we Włodawie

Sport: Agros Suchawa – MKS Siedliska 4:1 (0:0)


data publikacji: 04/12/2015

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Włodawa - Jesienne wierszobranie

dsc_0244Wiersze Jana Brzechwy rozbrzmiały w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sławatyczach w dniu 25.11.2015r. Do konkursu recytatorskiego ph.,,Jesienne wierszobranie” przystąpiły dzieci z Przedszkola Samorządowego 4 i 5- latki oraz uczniowie kl. Ia i Ib z Zespołu Szkółw Sławatyczach (łącznie 31 osób). Wierszy wysłuchała i oceny dokonała komisja w składzie: Zyta Kosińska – Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej Anna Chwedoruk – Instruktor Działu Instrukcyjno – Metodycznego MBP w Białej Podlaskiej Bolesław Szulej – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach.

Komisja nagrodziła następujące osoby: w kategorii 4i 5- latków: I miejsce – Maja Zagajska II miejsce – Kacper Świątkowski III miejsce – Magdalena Rudzka Wyróżnienia otrzymali: Michał Komarowski, Jan Kwietniewski i Weronika Troć w kategorii kl. Ia: I miejsce – Paulina Stupak II miejsce – Sara Ślązak III miejsce – Oliwia Koziej w kategorii kl. Ib: I miejsce – Oskar Onieszczuk II miejsce – Ksawery Osik III miejsce – Kinga Gromysz  

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kolorowanki związane z naszym miastem powiatowym przekazane przez Panie z MBP. Natomiast laureaci odebrali nagrody książkowe oraz dyplomy. Podziękowania za przygotowanie dzieci do konkursu otrzymały Panie: Marianna Czajkowska, Elżbieta Knap, Marzena Korzeniewska, Irena Pruniewicz, Halina Zawistowska. Prezentacje wierszy przybliżyły dzieciom twórczość Jana Brzechwy, a dorosłym przypomniały czasy ich dzieciństwa. Organizatorzy już zapowiadają kolejną, tym razem wiosenną edycję konkursu.

Organizatorzy: Przedszkole Samorządowe, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach. Patronat: Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej

Małgorzata Walczuk (c)http://slawatycze.pl

Galeria zdjeci ze spotkania

Zobacz również:

Sławatycze – Nadbużański Turniej Piłki Siatkowej

Orchówek: Obiecują most kolejowy i przejście graniczne

Sport: Włodawianka Włodawa vs Pławanice Kamień 5:1 (3:1)


data publikacji: 19/04/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Mikołajki na basenie

zb53 grudnia Żabki z Przedszkola Miejskiego nr 2 wybrały się na Mikołajki zorganizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie. Pani Małgorzata Zimnica poprowadziła wesołe zabawy w wodzie.

Mimo, iż niektóre dzieci były na basenie po raz pierwszy pani Gosia swoim niezwykłym podejściem zaraziła wszystkich miłością do wody. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali ratownicy, którym bardzo dziękujemy za pomoc.

Wielkie zdziwienie odmalowało się na twarzach dzieci, kiedy zobaczyły Mikołaja! Prezenty ufundowane przez Burmistrza Włodawy – Wiesława Muszyńskiego sprawiały zaskoczonym maluchom wiele radości!

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i zorganizowanie super zabawy! Tak udanego dnia dawno nasze przedszkolaki nie miały. Dziękujemy również rodzicom naszych przedszkolaków. Dzięki Wam spędziliśmy super dzień!

(c) http://um.wlodawa.eu

 


Zobacz również:

Mistrzostwa Powiatu Włodawskiego w piłce siatkowej dziewcząt.

112: Kolizja drogowa w Wereszczynie

Plener Malarski z prof. Stanisławem Bajem

data publikacji: 09/06/2016

Podaj dalej, powiadom znajomych....


blog comments powered by Disqus

Włodawa
Pokazali jak należy dbać o drzewa /wideo/
Konkurs na potrawę z ryb słodkowodnych
Człowiek i przyroda w malarstwie Janusza Wolińskiego
Vlodaviensis ogłasza nabór
Spotkanie z arborystami w koronach drzew /wideo/
W przedszkolu szpiegujemy dziadka i babcię
Strażacy z powiatu ćwiczyli na lodzie
Pogranicznicy wykryli ścieki w Bugu
Radny pyta o przejście graniczne z Białorusią oraz kolej /wideo/

Sport
Zamieszanie w obozie powiatowej koalicji /wideo/
Gramy na Maxa
KS Włodawa zdobywa Puchar Starosty Bialskiego
VI międzyprzedszkolna spartakiada mikołajów
Najlepsi z najlepszych w IV lidze
Sukces Modrzaka w pływaniu
Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej
Nowy asfalt i plac zabaw w mieście
Wiwat #Niepodległa!

Region
Walne zebrania strażaków z OSP Urszulin
Pracowity weekend strażaków ze Sławatycz
Jak włodawscy strażacy ratowali dzikie zwierzęta
Orszak Trzech Króli 2019 /wideo/
Groził samobójstwem, a patrol drogówki na balkonie
Wybory Brodacza Roku 2018
Wypadek drogowy zderzenie czołowo z busem
Wypadek drogowy w Babsku
Gaz w szkole, uczniowie w szpitalu

Na sygnale / 112
Pokazali jak należy dbać o drzewa /wideo/
XVIII Turniej Służb Mundurowych
Spotkanie z arborystami w koronach drzew /wideo/
Strażacy z powiatu ćwiczyli na lodzie
Pożar autobusu w Sławatyczach
Pogranicznicy wykryli ścieki w Bugu
Radny pyta o przejście graniczne z Białorusią oraz kolej /wideo/
Sobotnia bójka pod włodawskim marketem
Pijany dachował, uciekł i porzucił ranną pasażerkę