źródło: powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
Włodawa: Kajakarze przekroczyli granicę na rzece Bug /wideo/
Odwiedziny u strażaków niemieckich w Wilhelmsdorf
Suchawa: Tropem Wilczym 2021 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
źródło: powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
Włodawa: Kajakarze przekroczyli granicę na rzece Bug /wideo/
Odwiedziny u strażaków niemieckich w Wilhelmsdorf
Suchawa: Tropem Wilczym 2021 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Otwarcie czterodniowe
W tym roku Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa w Zbereżu potrwają od 9 do 12 sierpnia. Jak zwykle po moście pontonowym przejdziemy na Ukrainę, by np. podziwiać przepiękne jezioro Szackie.
Będzie też sporo innych atrakcji. Pierwsze otwarcie 2-dniowego przejścia granicznego w Zbereżu miało miejsce w sierpniu 2010 r. Od razu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Kilka tysięcy Polaków przekroczyło granice tego pieszo-rowerowego przejścia.
Ukraińców było mniej, gdyż szwankowała z tamtej strony informacja o przejściu. W 2001 r., dzięki staraniom starosty Wiesława Holaczuka, przejście Zbereże - Adamczuki udało się otworzyć już na 4 dni. Były liczne imprezy towarzyszące, w tym koncerty po stronie ukraińskiej. Granicę przekroczyło kilkanaście tysięcy osób, w tym wielu turystów-rowerzystów.
Tegoroczne EDD zapowiadają się równie atrakcyjnie. Zdaniem starosty, machina przygotowań do Dni już ruszyła i powoli staje się pewne, że będzie to jeszcze atrakcyjniejsza impreza niż poprzednie. Jak co roku most pontonowy na Bugu wybuduje l Batalion Drogowo-Mostowy w Dęblinie. Trwają uzgodnienia ze stroną ukraińską, m.in. ze starostą szackim i tamtejszymi służbami granicznymi i celnym.
- Otwarcie na kilka dni przejścia granicznego w Zbereżu pozwoli nie tylko na integrację mieszkańców pogranicza polsko-ukraińskie-go, ale wpłynie również na poprawę klimatu międzynarodowego i pozwoli na lepsze wypromowanie piękna natury Polesia Zachodniego - mówi W. Holaczuk. - Ta kilkudniowa brama na wschód ma na celu „wymuszenie" otwarcia w tym miejscu tak bardzo oczekiwanego przez mieszkańców stałego przejścia granicznego. Od lat się o to staramy i wierzymy, że w końcu się uda - mówi starosta.
Tym razem będzie dużo więcej wydarzeń kulturalnych, muzycznych i marketingowych. Zapowiada się też zdecydowanie lepsze przygotowanie zaplecza po stronie ukraińskiej. Starosta nie chce jednak jeszcze zdradzać szczegółów, bo to wszystko w sferze planów. Wstępną zgodę na zorganizowanie otwarcia przejścia wyraziła wojewoda lubelski i komendanci StrażyGranicznej Polski i Ukrainy. Koordynacją działań związaną z organizacją Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa zajmuje się Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. W budżetach powiatu włodawskiego i gminy Wola Uhruska zarezerwowano fundusze na realizację spotkania.
Źródło: NOWY TYDZIEŃ
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Starosta na wernisażu fotografii Polesia
(17 lutego) Jak wyglądało Polesie w latach 30. ubiegłego wieku można się było przekonać odwiedzając Włodawski Dom Kultury, gdzie otwarto wystawę fotograficzną - „Polesie okresu międzywojennego w obiektywie Louise Arner Boyd". Wśród gości nie zabrakło również Wiesława Holaczuka – starosty włodawskiego.
Louise Arner Boyd była znaną amerykańską podróżniczką, naukowcem i fotografem. Przyjechała do Polski w 1934 roku, by wziąć udział w kongresie Międzynarodowej Unii Geograficznej. Po obradach, przez kilka miesięcy, m.in. z aparatem w ręku, odwiedzała różne zakątki naszego kraju, w tym Polesie.
Jak podkreślała w późniejszych publikacjach była tym rejonem Polski i jego mieszkańcami wręcz zafascynowana. Jej zdjęcia z Polesia z lat 30. są uznawane za dokument historyczny, pokazujący kulturę kresów wschodnich II Rzeczypospolitej. To największy zbór fotograficznych ikonografii tego regionu, jaki zachował się do czasów współczesnych.
Wystawę można oglądać do 17 marca.
źródło: http://powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Copyright © 2oo0-2o24 nasza.wlodawa.pl vel wlodawa.NET | Sitemap xml | Polityka prywatności