Orszaki Trzech Króli we Włodawie cieszą się coraz większym powodzeniem. W poniedziałek 6 stycznia uliczne jasełka odbyły się po raz drugi, gromadząc dwukrotnie większą liczbę uczestników niż przed rokiem.- Szacujemy, że tym razem w orszaku pod hasłem „Kolędę Panu razem zaśpiewajmy” wzięło udział co najmniej 2,5 tysiąca ludzi.
Było bardzo kolorowo, spontanicznie, rodzinnie i wesoło – mówi Danuta Sztuce z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. księdza Stanisława Konarskiego, gdzie przed rokiem powstał pomysł organizacji tego wydarzenia. W przygotowania włączyły się także inne placówki, od przedszkoli przez szkoły podstawowe i gimnazja, po szkoły ponadgimnazjalne. Wszyscy bardzo chętnie prezentowali swoje przywiązanie do tradycji, a także zdolności aktorskie, wokalne i plastyczne.
Tak jak przed rokiem dzieci i młodzież nie tylko przygotowały kolorowe stroje, dekoracje i rekwizyty, ale również poszczególne sceny odgrywane na trasie orszaku. Poniedziałkowy pochód rozpoczęła w południe msza święta w kościele Św. Ludwika, której przewodniczył przeor włodawskiego klasztoru oo. Paulinów ojciec Stanisław Jarosz. Potem korowód przeszedł tą samą trasą co w ubiegłym roku, ale w odwrotnym kierunku, czyli ulicami: 11 Listopada, Piłsudskiego, Tysiąclecia i Korolowską do kaplicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego.
Po drodze mieszkańcy mogli obejrzeć kilka inscenizacji z udziałem m.in. aniołów, diabłów, dwórek i rycerzy, pastuszków i Trzech Króli, wyznaczonych przez parafie Św. Ludwika, Najświętszego Serca Jezusowego i Św. Jana Jałmużnika w Orchówku. Pierwszą scenę pod tytułem „Dwór Heroda” przygotowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej, za drugą inscenizację pod hasłem „Zagubiona droga” odpowiadało Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich, w trzeciej, zatytułowanej „Republika przyjemności”, wystąpili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, w czwartej scence pod tytułem „Anioł Boży” zaprezentowali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen Franciszka Kleeberga, a w piątej inscenizacji, opatrzonej tytułem „Walka dobra ze złem”, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego im. Frycza Modrzewskiego.
Za scenę finałową „W stajence” odpowiadało PG 1, wspomagane przez maluchy i nauczycieli z Przedszkola Miejskiego nr 1. Zaproszenie do ulicznego kolędowania przyjęli nie tylko mieszkańcy Włodawy, ale również okolicznych miejscowości, którzy chętnie przyłączali się do orszaku. Wszyscy zgodnie potwierdzali, że było to doskonałe widowisko dla widzów w różnym wieku oraz bardzo rodzinny sposób uczczenia Święta Trzech Króli.
ź...: uw.wlodawa.pl
Zobacz również:
Śmieci: W gmina Włodawa 11 zł od osoby za miesiąc
LISTY STAREGO DIABŁA DO MŁODEGO – spektakl Teatru Niezależnego Wieku