129 szkół i innych placówek zamierzają zlikwidować lub przekształcić w filie samorządy na Lubelszczyźnie – wynika z informacji zebranych przez lubelskie Kuratorium Oświaty. 19 szkół ma być przekazanych do prowadzenia stowarzyszeniom.
- Łącznie do kuratora wpłynęło 186 wniosków o zamiarze likwidacji szkół. 57 z nich dotyczy jednak szkół ponadgimnazjalnych, w których nie ma uczniów, od dawna nie prowadzono tam naboru - powiedział na konferencji prasowej w czwartek lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz.
50 wniosków o zamiarze likwidacji dotyczy szkół podstawowych. Jak podkreśla Babisz, szkoły te nie muszą być ostatecznie zlikwidowane. - Jest jeszcze możliwość, aby przejęły je do prowadzenia stowarzyszenia - powiedział kurator.
Samorządy chcą też zlikwidować 15 szkół filialnych i cztery gimnazja. W ośmiu przypadkach planują likwidację szkoły podstawowej poprzez przekształcenie jej w filię innej szkoły i ograniczenie zakresu edukacji do nauczania początkowego.
Dotychczas samorządy zadeklarowały przekazanie do prowadzenia stowarzyszeniom w sumie 19 szkół – 17 podstawówek oraz dwa gimnazja.
Głównym powodem likwidacji szkół przez samorządy jest niż demograficzny i wynikające z tego trudności w utrzymaniu placówek, do których chodzi coraz mniej dzieci. Jak podał Babisz, liczba uczniów w szkołach podstawowych na Lubelszczyźnie od 2006 r. do 2011 r. zmalała o blisko 18,5 tysięcy, a w gimnazjach o ponad 6 tysięcy.
Od 2006 r. liczba szkół podstawowych w Lubelskiem zmniejszyła się o 105. Obecnie jest ich 1036 z czego 384 (ok. 38 proc.) to tzw. małe szkoły, czyli takie, w których liczba uczniów nie przekracza 70. W tzw. małych szkołach na Lubelszczyźnie w trwającym roku szkolnym uczy się prawie 15,8 tys. uczniów.
Kurator zaznaczył, że sytuację demograficzną na Lubelszczyźnie pogarsza rosnąca migracja – wraz ze spadkiem liczby ludności województwie zmniejsza się również liczba dzieci.
Babisz podał też, że w 2012 r. subwencja oświatowa rocznie na jednego ucznia wynosi blisko pięć tys. zł. Od 2006 r. wzrosła ona ok. dwa tys. złotych. Jej wzrost spowodowany był głównie uchwalonymi podwyżkami dla nauczycieli.
W Lubelskiem w 2012 r. zlikwidowane mają też być dwa przedszkola, cztery internaty, dwa schroniska dla młodzieży. W czterech przypadkach samorządy chcą połączyć szkoły w zespoły. Kilkadziesiąt wniosków dotyczy likwidacji bądź wygaszania różnego rodzaju szkół ponadgimnazjalnych m.in. liceów profilowanych, techników, szkół dla dorosłych, szkół zawodowych. Ma to związek m.in. z nowelizacją ustawy o szkolnictwie zawodowym.
Według szacunków kuratorium, planowane przez samorządy zmiany w sieci szkół obejmą ok. 4,7 tys. uczniów.
Autor: JMR
Źródła: PAP
Zobacz również:
Włodawa: Bożonarodzeniowe aniołki włodawskich przedszkolaków już w Różance /wideo/
Urszulin: Piknik Rodzinny z okazji Konstytucji 3 Maja
Włodawa: Co tam Panie w mieście? Burmistrz opowiada o komunikacji miejskiej /wideo/