Prace, których efektem będzie przyłączenie wschodniego obszaru woj. lubelskiego do sieci gazowej zmierzają ku końcowi. Dzięki inwestycji realizowanej przez tarnowski Oddział Polskiej Spółki Gazownictwa, już w połowie roku 2015 r. planowane jest rozpoczęcie dostaw gazu ziemnego do odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych z powiatów włodawskiego i chełmskiego.
We wtorek, 24 czerwca tuż przy zakładzie zagospodarowania odpadów we Włodawie miał miejsce briefing prasowy prezentujący aktualny stan prowadzonych prac w ramach inwestycji pn. „Gazyfikacja rejonu Włodawy”, realizowanej przez tę spółkę, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.
W miejscu, gdzie gaz przechodzić będzie z wysokiego ciśnienia na średnie, a następnie rozprowadzany m.in. do Włodawy, spotkali się: Robert Banaś - dyrektor oddziału w Tarnowie, Grzegorz Staniszewski – dyrektor zakładu w Lublinie, Mirosław Główka – z-ca dyrektora ds. dystrybucji w zakładzie w Lublinie, Edward Łągwa – wicestarosta włodawski oraz Jerzy Wrzesień - burmistrz Włodawy.
Jak poinformowano podczas spotkania, efektem inwestycji jest budowa ponad 100 km sieci dystrybucyjnej, w tym około 58 km gazociągu wysokiego ciśnienia, doprowadzającego paliwo gazowe na obszar niegazyfikowanych dotąd powiatów woj. lubelskiego. Z alternatywnego źródła energii będą mogli skorzystać mieszkańcy gmin: Hańsk, Wola Uhruska, Włodawa i miasto Włodawa w powiecie włodawskim oraz Ruda-Huta, Kamień i Chełm w powiecie chełmskim. Gaz popłynie gazociągiem wysokiego ciśnienia: z Kamienia do Włodawy oraz gazociągami średniego ciśnienia: z Rudy Opalin do Woli Uhruskiej, z Osowej do Dubeczna i z Włodawy do Orchówka.
Prace związane z budową infrastruktury gazowej rozpoczęte zostały w 2012 r. Inwestycja prowadzona jest bez opóźnień i zgodnie z harmonogramem. - Aktualnie dobiega końca realizacja gazociągu wysokiego ciśnienia DN 200. – mówili gazownicy. - Przed oddaniem go do eksploatacji, rurociąg poddawany jest próbom wytrzymałości i szczelności, które przeprowadza wykonawca zadania - firma MTM Nowum. Ponadto, prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem terenu stacji I i II oraz połączeń technologicznych sieci i stacji gazowych.
[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]
30 kwietnia br. rozpoczęto kolejny etap gazyfikacji rejonu Włodawy związany z budową gazociągu średniego ciśnienia w miejscowości Włodawa. Jeszcze w tym roku wykonane zostaną tam pierwsze przyłącza gazowe do budynków mieszkalnych i instytucjonalnych. Niezależnie od prowadzonych robót budowlanych wykonywane są również prace projektowe sieci dystrybucyjnej na terenie Orchówka, Woli Uhruskiej i Rudy-Huty. Odbiór końcowy inwestycji przewidziano w połowie 2015 r.
Wiele mówiono także o korzyściach płynących z inwestycji. - Gaz ziemny to paliwo wydajne, wygodne i ekologiczne stosowane w domach, mieszkaniach, jak i w przemyśle – mówili zgodnie gazownicy z samorządowcami. - Używanie go w gospodarstwach domowych wpływa na poprawę standardu życia, ponieważ gaz ziemny dostarczany za pośrednictwem sieci gazowej jest wygodniejszy w użyciu i nie wymaga magazynowania. Ma także wpływ na poprawę konkurencyjności podmiotów gospodarczych poprzez obniżenie kosztów jego eksploatacji, tj. zamianę paliwa droższego –– na tańsze. Zwiększa również możliwość rozwoju turystyki w regionie, gdyż budowa infrastruktury gazowej jest przyjazna środowisku. Ponadto stwarza możliwość zastosowania nowoczesnych technologii wytwarzania energii, np. w placówkach użytku publicznego: szkoły czy szpitale. I co ważne – chroni środowisko naturalne nie pozostawiając praktycznie żadnych zanieczyszczeń w porównaniu z innymi nośnikami energii.
- To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia tak mieszkańców naszego powiatu, jak i przedsiębiorców – mówi starosta Wiesław Holaczuk. – Czekaliśmy na gaz ziemny od dziesięcioleci i w końcu się doczekaliśmy. Wielka w tym zasługa karpackiej spółki, ale również i dobrodziejstwo unijnych funduszy, bez których ta inwestycja zapewne jeszcze nie byłaby realizowana u nas. Teraz tylko najtrudniejszy czas przekonywania mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego jako najczystszego, najbezpieczniejszego i najtańszego źródła energii.
[wp_ad_camp_2]
Realizowana inwestycja pozwoli w kolejnych latach na sukcesywne przyłączanie odbiorców do sieci gazowej w oparciu o zawierane z Polską Spółką Gazownictwa umowy przyłączeniowe. Na stronie internetowej www.psgaz.pl/dlaklienta umieszczono najważniejsze informacje z zakresu przyłączenia do sieci gazowej wraz z przydatnymi dokumentami do pobrania (akty prawne, zgłoszenia, wnioski etc.). Dla osób zainteresowanych przyłączeniem do sieci gazowej PSG uruchomiła punkt informacyjny, który mieści się w siedzibie Urzędu Miejskiego we Włodawie przy al. J. Piłsudskiego 41. Punkt przyjęć interesantów czynny jest raz w tygodniu, we czwartek, w godz. 8.30-13.30, tel. kom. 609 909 890, e-mail: rdg.chelm@tarnow.psgaz.pl. Informacji związanych z procesem przyłączenia do sieci gazowej udziela także Zakład w Lublinie oraz Rejon Dystrybucji Gazu w Chełmie.
[wp_ad_camp_1]
Inwestycja obejmuje budowę: gazociągu wysokiego ciśnienia DN 200 mm o długości ok. 57,7 km; 3 stacji redukcyjno-pomiarowych Io w Rudzie Opalin, Osowej i Włodawie; 2 stacji pomiarowych IIo w Dubecznie i Woli Uhruskiej; gazociągu średniego ciśnienia (od dn 125 PE do dn 200 PE) wraz z przyłączami o łącznej długości 43,2 km. Projekt pn. „Gazyfikacja rejonu Włodawy” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Poziom dofinansowania w stosunku do całości nakładu kwalifikowanego wynosi 45,19%.
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤