18 kwietnia – To jest już trzecie tego typu spotkanie dla przedsiębiorców z naszego powiatu i każde jest bardzo ciepło przyjęte. Dzisiejsze tematy to przede wszystkim energia – od nowoczesnej fotowoltaiki po tradycyjny węgiel kamienny. Przede wszystkim jednak jest to czas, by docenić tych, którzy zapewniają w naszym powiecie wielkie dobro, jakim są miejsca pracy – mówił Andrzej Romańczuk, starosta włodawski w Małej Synagodze Muzeum podczas otwarcia III Włodawskiego Spotkania Biznesowego, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe we Włodawie.
Spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu przedsiębiorców. Wśród prelegentów jako pierwszy głos zabrał Tomasz Wuczko z Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, który mówił o inicjatywie pomocy przedsiębiorcom na Lubelszczyźnie w postaci sieci Biznes Lubelskie. Z kolei Radosław Tkaczyk – zca dyrektora Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie mówił o tym skąd biznes może czerpać zewnętrzne środki finansowe. O odnawialnych źródłach energii i przyszłości klastra energetycznego mówił natomiast Krzysztof Szydłowski - prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych. Na koniec ważny głos zabrał Andrzej Zibrow - dyrektor Generalny spółki Coal Holding z Grupy Kapitałowej Balamara Resources Limited. Mówił on perspektywach powstania w najbliższych latach kopalni węgla z siedzibą w gminie Hańsk.
Spotkanie było również doskonałą okazją do uhonorowania przedsiębiorców. Najpierw Adam Rychliczek – radny sejmiku województwa lubelskiego i starosta A. Romańczuk wręczyli odznaczenia honorowych „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Odznaczenia te otrzymali przedsiębiorcy z powiatu: Andrzej Huzior, Stefan Jakubiuk, Józef Kędzierawski, Henryk Siemiak, Rafał Stachura, Zbigniew Walaszek i Adam Wojcieszuk. Następnie troje przedstawicieli biznesu otrzymało Nagrody Gospodarcze Starosty Włodawskiego. Otrzymali je: Kamil Górniak Prezes Zarządu Sp. z o.o. „ARBOR” (za inwestycje w oparciu o najnowocześniejsze technologie energetyczne), Andrzej Kaliszuk - prezes Zarządu EKO-RÓŻANKA” (za bycie fundamentem lokalnej zdrowej przedsiębiorczości, doskonałe umiejętności współpracy) i Daria Wysocka-Zajul – właścicielka firmy Lino (za dynamiczny rozwój firmy i otwarcie na światowe rynki).
- Cieszy mnie, że tego typu ważne spotkanie miało miejsce – mówił po spotkaniu lokalny przedsiębiorca A. Kaliszuk. – Brakuje inicjatyw skierowanych do lokalnych przedsiębiorców, którzy muszą borykać się z wieloma problemami. Miło zatem, że jest ktoś, kto potrafi nie tylko o nas pamiętać, ale także i docenić.
Nagrodzeni przez starostę:
Arbor - Podstawową działalnością firmy jest dostawa biomasy leśnej i agro dla energetyki zawodowej i ciepłownictwa oraz pozyskiwanie drewna użytkowego na potrzeby tartaku do produkcji palet i drewna konstrukcyjnego. Zajmuje się nie tylko kupnem i sprzedażą biomasy agro, ale przede wszystkim jest jej producentem - na około 2000 ha plantacji wierzby i topoli energetycznej w Polsce, na Litwie i Ukrainie. Biomasę leśną pozyskuje, współpracując z Lasami Państwowymi i z rekultywacji gruntów, wycinek pod inwestycje, czyszczenia pasów drogowych dróg krajowych, powiatowych i gminnych. Współpracuje z firmami specjalizującymi się w profesjonalnym doradztwie w zakładaniu i obsłudze plantacji energetycznych oraz z jednostkami naukowymi pracującymi nad tymi zagadnieniami.
Eko-Różanka powstała w 2011 roku. Poza podstawową działalnością rolniczą firma z każdym rokiem poszerza swoją działalność. Prezes Andrzej Kaliszuk od kilku lat lokuje w branży hotelarskiej, posiadając ośrodek wczasowy w Okunince nad J. Białym. Jest także mecenasem sportu. Jej flagowy klub piłkarski – Eko-Rożanka przebojem awansował od najniższej klasy okręgowej do IV ligi. Tylko czekać na ekstraklasę! Firma jest także pionierem w dziedzinie budowy pszczelich uli oraz szeroko rozumianego rolnictwa ekologicznego. Eko-Różanka zatrudnia wysoko wykwalifikowanych pracowników, w tym część specjalistów zza wschodniej granicy. Jest stale rozwijającą się firmą, której rynki zbytu sięgają daleko poza województwo czy kraj.
Firma Lino – włodawski zakład produkujący perfekcyjne wyroby z lnu, które trafiają na rynki polskie, ale zwłaszcza europejskie, m.in. do Szwajcarii. Naturalny len to jeden z najszlachetniejszych materiałów. Jest w pełni naturalny i biodegradowalny, przyjazny dla skóry, a ponadto wyjątkowo wytrzymały. W dobie nowoczesnych i udoskonalanych tkanin, firma powróciła do tego naturalnego materiału i jest ceniona za wyjątkowe wyrobu z lnu. Lino nie tylko jest producentem torebek, ubrań czy pościeli z ekologicznego materiału, ale również oferuje unikatowe wzornictwo i niepowtarzalne motywy.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Powiązane: Urszulin: Powiatowe Oskary rozdane /wideo/
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤