Pograniczny folklor we Włodawie - wlodawa.NET


Pograniczny folklor we Włodawie

image_gallery(23 stycznia) Pomimo dużego mrozu do Włodawy zjechało na sobotni jubileuszowy XV Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem – Włodawa 2016 ponad 500 uczestników reprezentujących 41 zespoły. To absolutny rekord! W sali włodawskiego kina, gdzie koncertowano, było nie tylko gorąco, ale przede wszystkim śpiewnie i radośnie. Oprócz krajowych artystów z całej Lubelszczyzny, wystąpili także goście z zagranicy (z Białorusi i Ukrainy). Festiwal – już piętnasty – otworzył gospodarz imprezy: Adam Panasiuk -wicestarosta włodawski w asyście burmistrza Włodawy – Wiesława Muszyńskiego. Wśród obecnych na sali gości byli także Romuald Pryll – przewodniczący rady powiatu i Grażyna Kowalik – wójt gminy Hanna oraz Vladislav Khałła – konsul Białorusi w Białej Podlaskiej i Sergiej Karpuk – przewodniczący szackiej rady rejonowej.


Wszystkie miejsca w kinie były szczelnie zajęte. Wzorem lat ubiegłych, chętnych na festiwal było tak wielu, że organizatorzy musieli skrócić występy artystów tylko do dwóch utworów. Łącznie uczestniczyło w festiwalu ponad 500 artystów, w tym 11 zespołów z zagranicy! Zespoły z Ukrainy i Białorusi dojeżdżały w trakcie imprezy prosto z Łucka czy Mińska. Trzyosobowe jury w składzie: Łukasz Zdolski, ks. Jerzy Ignaciuk, Andrzej Sar miało, po wysłuchaniu wszystkich artystów, bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak w podsumowaniu podkreślono – Jury wyraża słowa uznania dla zespołów śpiewaczych za przywracanie wspólnego kolędowania w różnych językach tak charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_2]

Zakończenie i rozdanie nagród nastąpiło w sali kina WDK. Wspólnym śpiewom, kolędom i właśnie – szczodrywkom – długo nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili jeszcze długo po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród. W imieniu władz powiatu nagrody wręczał starosta Andrzej Romańczuk i Halina Drozd – kierownik Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu UM w Lublinie.

Przy okazji festiwalu Brusowiankom, Kresowiankom, stowarzyszeniu „Złota Jesień” oraz Józefowi Zdolskiemu medale za zasługi dla kultury polskiej w imieniu ministra kultury narodowej i dziedzictwa wręczyli A. Romańczuk i H. Drozd. Wyniki: I miejsce – Lubawa z Lubomla, II – Jarzębina z Zabłocia, III – Wołyńskie Słowiki z Łucka. Wyróżnienia otrzymali:. Chór Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina, Chór Majowy Kwiat z Mińska.

Głównym organizatorem i finansującym Festiwal było Starostwo Powiatowe we Włodawie, natomiast współorganizatorem Włodawski Dom Kultury. Szczególne podziękowania za organizację tego wyjątkowego Festiwalu należą się wydziałowi edukacji starostwa. Mieli oni od kilku tygodni moc pracy nad jego przygotowaniem. Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z powiatu włodawskiego i zza granicy wschodniej, pokazanie pieśni i obrzędów religijnych, edukacja, wychowanie, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic” i zbliżenie kultur religijnych.

(c) powiatwlodawski.pl

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Opłatkowe spotkanie rencistów i emerytów

Opłatek w SławatyczachStało się już tradycją, że w pierwszych dniach Nowego Roku w naszej gminie rok rocznie organizowane są noworoczne spotkania opłatkowe dla seniorów, osób starszych oraz samotnych. Organizatorem tegorocznego opłatka był Zarząd Koła Związku Emerytów i Rencistów w Sławatyczach.

Spotkanie opłatkowe odbyło się 9 stycznia w Sławatyczach. Rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. odprawioną w kościele parafialnym w Sławatyczach przez ks. Andrzeja Kanię- proboszcza miejscowej parafii. Następnie wszyscy zaproszeni goście przeszli do Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach, gdzie zostali serdecznie powitani przez organizatorów.

Po wspólnej modlitwie, życzeniach, łamaniu się opłatkiem, goście zasiedli do stołu zastawionego pysznym ciastem i niezwykłymi kanapkami. Nie zabrakło również akcentów artystycznych, wystąpiła grupa wokalna z miejscowego GOK-u „Sławatyckie Perełki” w repertuarze kolęd i pastorałek przenosząc wszystkich uczestników spotkania w klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Dla szacownych uczestników spotkania zagrała miejscowa kapela ludowa „Władka” w różnorodnym repertuarze. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze, pełne wspomnień, wzruszeń i uśmiechów można było wspólnie śpiewać kolędy i zatańczyć. To niezwykłe wydarzenie swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Grzegorz Kiec, Przewodnicząca Rady Gminy Józefa Buczek, księża: Ks. Profesor Zbigniew Zalewski, Ks. Proboszcz Andrzej Kania,

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

przedstawiciele Zarządu Powiatowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białej Podlaskiej, jak również nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zarządu nowopowstałego Koła ZEiR w Tucznej. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za pracę włożoną w przygotowanie spotkania.

Obszerna fotogaleria na stronie gminy

Tekst i Fot. Bolesław Szulej (c)http://slawatycze.pl/

[osm_map_v3 map_center="51.762,23.561" zoom="13" width="100%" height="450" ]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 14/08/2014

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Z Szackiem za pan brat

We wtorek 26 stycznia w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego podpisane zostało porozumienie o współpracy Gminy Miejskiej Włodawa z ukraińską Gminą Szack i Rejonem Szackim. Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński witając zaproszonych gości podkreślał, jak ważna jest to wydarzenie.– Dzięki podpisaniu tego porozumienia będziemy mogli pozyskiwać środki z Unii Europejskiej na realizację wspólnych projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina . – wyjaśnia W.Muszyński.

Podpisane porozumienie zakłada współprace samorządów w dziedzinie oświaty, kultury, gospodarki turystyki i sportu. Jest to pierwsza umowa międzynarodowa określająca warunki współpracy włodawskiego samorządu z partnerami zagranicznymi. W najbliższym czasie podpisane zostaną kolejne porozumienia.  – Dotychczas Włodawa nie miała żadnego miasta partnerskiego. Postanowiliśmy to zmienić. Współpraca z samorządami z kraju i zagranicy to doskonała forma promocji, oraz okazja do wymiany doświadczeń. Mam nadzieję że w przyszłości będziemy mogli się pochwalić długą listą miast partnerskich – dodaje W. Muszyński.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

W spotkaniu, w trakcie którego podpisane zostało porozumienie o współpracy uczestniczyli wszyscy radni obecnej kadencji z Przewodniczącym Rady Miejskiej we Włodawie Tomaszem Korzeniewskim na czele, Sekretarz Włodawy Krzysztof Małecki, oraz kierownicy wydziałów. Stronę ukraińską reprezentowali Igor Korolczuk – Przewodniczący Administracji Szackiej, Sergiej Karpuk – przewodniczący Szackiej Rejonowej Rady, Sergiej Winniczuk – Wójt Szacka, Nina Wirowicz – Dyrektor Domu Kultury w Szacku

(c)http://um.wlodawa.eu/

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 02/07/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....