Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku - wlodawa.NET


Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

(23 marca) Dokonanie oceny zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli w powiecie włodawskim w 2011 było głównym tematem posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku we Włodawie. Przy okazji poruszono sprawy przygotowania służb powiatu do zabezpieczenia sezonu turystyczno-wczasowego.

Posiedzenie Komisji otworzył starosta włodawski – Wiesław Holaczuk, który zapoznał obecnych z porządkiem obrad.

Obszerne sprawozdanie dotyczące bezpieczeństwa w 2011 r. przedstawili funkcjonariusze włodawskiej komendy policji: mł. insp. Roman Juszyński i asp. sztab. Wiesław Chmiel. Praca włodawskich policjantów przynosi efekty - mówił z-ca komendanta R. Juszczyński. – Wystarczy dodać, że główne wskaźniki statystyczne w porównaniu z wojewódzkimi są zdecydowanie lepsze. I to pomimo faktu, że sytuacja kadrowa we włodawskiej policji jest niezadowalająca.

Trudna sytuacja kadrowa miała duży wpływ na wyniki pracy służby kryminalnej i prewencyjnej. W 2011 r. ze służby w policji włodawskiej odeszło 10 doświadczonych funkcjonariuszy! A na nowych policjantów brakuje pieniędzy. W ub. r. wykryto 685 sprawców przestępstw (przy 664 w 2010 r.). Wskaźnik  wykrywalności na poziomie 75,1% (80,2% w 2010). Wszczęto ogółem 983 postępowania przygotowawcze (777 w 2010), stwierdzono 907 przestępstw (823 w 2010). Wśród przestępstw o charakterze kryminalnym dominowały kradzieże i włamania (odpowiednio 129 i 110). Wskaźnik ich wykrywalności  to tylko 44,2% (średnia woj. 52,3%). Ponadto odnotowano 14 rozbojów, o 8 więcej niż w 2010 r. W ub.r. doszło do 28 wypadków drogowych, o 5 więcej niż w 2010 r. Zginęły w nich 3 osoby, a 35 doznały obrażeń (rok wcześniej - odpowiednio: 3 i 22). Odnotowano  jednak spadek liczby kolizji drogowych – z 281 w 2010 do 255 w ub.r.

Komisja pozytywnie oceniła sprawozdanie KPP we Włodawie za 2011 rok.

W dyskusji nad sprawozdaniami sporo miejsca zajął problem barków kadrowych policji. Starosta zobowiązał się do interwencji u komendanta wojewódzkiego w tej sprawie, jeśli zajdzie taka konieczność. Poruszono także niezbyt doskonałą współpracę pomiędzy policją a strażą miejską. Zwrócono także uwagę, że możliwa jest współpraca policji i straży miejskiej podczas meczów piłkarskich, jeśli nie na terenie stadionu, to wokół niego. Powrócił też pojawiający się coraz częściej problem narkotyków w mieście. Zwrócił na to uwagę starosta W. Holaczuk, którego zdaniem niebezpieczeństw z tym związanych nie wolno lekceważyć.

Z kolei Paweł Matczuk – komendant PSP we Włodawie zwrócił uwagę, by znacznie mniejszą wagę przy pracy policji, jak i innych służb przykładać do statystyki, a znacznie większą do poczucia bezpieczeństwa przez mieszkańców.

Przy okazji poruszono kwestię monitoringu miejskiego i możliwości jego poszerzenia, w szczególności o kamery na drogach wylotowych z miasta. Zdaniem Komendanta Straży Miejskiej, Sławomira Borkowskiego, wszystko jest na jak najlepszej drodze, by nowe kamery jeszcze  w tym roku zostały zainstalowane.

Z kolei Franciszek Gruszkowski poruszył m.in. temat wpływu piłkarskich Euro na pracę policji w sezonie letnim. Usłyszał od kom. R. Juszczyńskiego, że na pewno będzie to wyjątkowo trudny czas dla włodawskiej policji.

Kolejnym punktem obrad było dokonanie oceny przygotowania służb powiatu do zabezpieczenia sezonu turystyczno-wczasowego. Poruszono m.in. sprawy zabezpieczenie przez policję tegorocznego sezonu turystycznego nad Jeziorem Białym. Zdaniem policji, zabezpieczenie będzie na poziomie ubiegłorocznego, o ile uda się przekonać radnych gminy Włodawa, by zwiększyli pomoc finansową na utrzymanie policjantów w Okunince z 20 do 30 tys. zł.. Wójt gminy Tadeusz Sawicki obiecał interwencje w tej sprawie i rozmowy z radnymi podczas najbliższego spotkania. Wójt przypomniał także, że monitoring w centrum Okuninki (15 kamer), przeszedł już dwie kontrole i w tym sezonie powinien działać już w pełni. Zapowiedział też wprowadzenie nowego regulaminu korzystania z plaży głównej.

Wójt stwierdził również, że z przyczyn niezależnych od gminy, nie da się wprowadzić w tym roku podatku śmieciowego. Trzeba zatem będzie korzystać jeszcze w tym sezonie z dużych kontenerów KP7. Z kolei komendant P. Matczuk zwrócił uwagę, że w związku z planami wprowadzenia odpłatności za parkingi przy obwodnicy, mogą być zatarasowane boczne drogi dojazdowe. To zaś może utrudnić ewentualne akcje ratunkowe służb.

Na koniec starosta W. Holaczuk ponowił swój apel, by na przygotowywanych tablicach informacyjnych przy plażach podawać numery tel. do ratowników. Może to uratować życie.

źródło: powiatwlodawa.pl

http://powiatwlodawski.pl


👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

O pożarnictwie wiedzą wszystko

(23 marca) Wiesław Holaczuk, starosta włodawski podsumował finał eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.  Zwyciężyli uczniowie z Żukowa, Urszulina i Włodawy.  Finał miał miejsce w komendzie powiatowej straży pożarnej we Włodawie. Na ogólną liczbę 8 gmin w powiecie, zorganizowano 7 eliminacji szczebla podstawowego (środowiskowe, gminne),  w których wzięło udział 445 uczestników, w tym:  w I grupie  – szkoły podstawowej – 226, w II  – szkoły gimnazjalne – 195, w III – szkoły ponadgimnazjalne – 24 oraz eliminacji szczebla powiatowego, w której wzięło udział 44 uczestników.

Organizatorem eliminacji była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie, przy współudziale  Oddziału Powiatowego ZOSP RP we Włodawie, urzędów: gmin i miejskiego. Główny ciężar finansowy poniosło Starostwo Powiatowe we Włodawie, dzięki czemu nagrody (sprzęt elektroniczny) były szczególnie cenne w tym roku. Współfinansowały turniej urzędy gmin: Włodawa, Hanna, Wyryki, Hańsk, Urszulin, Wola Uhruska, m. Włodawa. Starosta, podsumowując eliminacje powiatowe, podkreślił znaczenie wiedzy z zakresu pożarnictwa. - Już od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci zasad bezpiecznego obchodzenia się z ogniem oraz uczyć zachowań, który sprzyjają bezpieczeństwu przeciwpożarowemu. Ten turniej pokazał, że tak dzieci, jak i młodzież posiadaj już sporą wiedzę w tym zakresie. najważniejsze jest jednak to, że chcą ciągle ją poszerzać i doskonalić swoje umiejętności -mówił W. Holaczuk. Jury eliminacji powiatowych OTWP w składzie: st. kpt. Waldemar Makarewicz, sekretarz ZOP ZOSP RP – Artur Kołodziej, kpt. Robert Barszczewski - po dokonaniu oceny prac pisemnych oraz finałowej rozgrywce, uznała za najlepszych: I. Grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych:

1. Kaja Bobak - SP Żuków,

2. Magdalena Lewczuk - SP nr 3 Włodawa,

3. Daria Ostrowska  - SP Urszulin,

4. Wojciech Haniewski  - SP Kaplonosy,

5. Weronika Chodakowska - SP Kulczyn.

II. Grupa wiekowa – uczniowie szkół gimnazjalnych:

1. Mateusz Skrętowicz - PG  Urszulin,

2. Jagoda Doszko - PG  Dubeczno,

3. Mateusz Bedłuszak - PG Urszulin,

4. Przemysław Jaworski  - PG  Dubeczno,

5. Dagmara Ślązak - PG nr 1 Włodawa.

III. Grupa wiekowa – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

1. Aleksandra Dybek  - I  LO we Włodawie,

2. Adam Łobko - I  LO we Włodawie.

Do finału eliminacji wojewódzkich OTWP, które odbędą się 20 kwietnia w Lublinie kwalifikuje się po jednym najlepszym uczestniku z każdej z grupy wiekowej

źródło:http://powiatwlodawski.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 06/04/2016

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Nocne czytanie w ratuszu

„Noc z Andersenem” we Włodawie jest organizowana od sześciu lat, ale jeszcze nigdy nie odbywała się w tak nietypowym miejscu jakim jest… ratusz. Tak będzie w tym roku, podczas siódmej edycji imprezy, której gospodarzem będzie burmistrz Jerzy Wrzesień.Dzieci opanują włodawski magistrat w piątek 30 marca. Magiczna noc z książką rozpocznie się o 19.00, a zakończy następnego dnia po 8.00 rano.

– To będzie noc pełna wrażeń, nowych przyjaźni i bliskiego kontaktu z książkami, a także spotkań z ciekawymi ludźmi i atrakcyjnymi niespodziankami – mówi jedna z inicjatorek przedsięwzięcia Bogusława Górska, która jest również lokalnym koordynatorem kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej głównym celem jest propagowanie głośnego czytania dzieciom oraz tworzenie sprzyjających warunków do wychowania emocjonalnego wpływającego na wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wykorzystanie literatury dziecięcej i bajkoterapii.

W tym roku w związku z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku 2012 – Rokiem Rozwijania Pasji, w głównej części imprezy, w piątkowy wieczór między 19.00 a 20.30 odbędzie się pokaz żonglerki różnymi akcesoriami sztuki cyrkowej w wykonaniu grupy dziecięcej „Mali Wytrwali” z Zaliszcza. Po pokazie dzieci wezmą udział w warsztatach żonglerskich, podczas których każde będzie mogło samo spróbować swoich sił.

Rok 2012 to także Rok Janusza Korczaka. Dlatego organizatorzy chcą przybliżyć dzieciom postać autora „Króla Maciusia I” oraz porozmawiać o ich prawach. Podczas „Nocy z Andersenem” odbędzie się debata „sejmiku dziecięcego” z udziałem radnych Włodawy, której efektem ma być m.in. opracowanie petycji do władz miasta w sprawie realizacji potrzeb najmłodszych mieszkańców. Myśl pedagogiczna Janusza Korczaka będzie się przewijać także w „panelu profilaktycznym”, którego elementem będzie spotkanie pod hasłem „Bezpieczne dziecko” w domu, szkole czy na ulicy. Przygotowuje je włodawska Straż Miejska, a przeprowadzi jej komendant Sławomir Borkowski.

W programie tegorocznej „Nocy z Andersenem” jest również wiele innych atyrakcji, w tym zabawy integracyjne i sprawnościowe oraz konkursy literackie i plebiscyt pod hasłem „Mam talent”.

Przez cały czas trwania imprezy w ratuszu będzie się odbywać głośne czytanie książek w wykonaniu m.in. burmistrza Jerzego Września, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Jacka Żurawskiego oraz wielu innych gości.

Sobotnie, poranne podsumowanie nocy, w tym roku będzie oparte m.in. na, zaczerpniętej z Janusza Korczaka, tak zwanej skrzynce podziękowań i przeprosin. Oprócz tego dzieci wybiorą najsympatyczniejszego, najgrzeczniejszego, najmłodszego i najstarszego oraz najbardziej uczynnego uczestnika imprezy. Całość zakończy spotkanie z rodzicami, którzy otrzymają materiały edukacyjne dla swoich pociech.

Imprezę, odbywającą się w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, organizują Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie i lokalny koordynator akcji CPCD Bogusława Górska.

We wtorek 27 marca Bogusława Jaworska, jako jedyna reprezentantka województwa lubelskiego, odebrała z rąk minister edukacji Krystyny Szumilas „Superstatuetkę” dla najlepszego koordynatora akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W ten sposób za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną w roku szkolnym 2010 – 2011, Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, nagrodziła tylko osiem osób.

źródło: UM Włodawa

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 30/10/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....