Włodawa: Miejsca zapomniane
Miejsca pamięci – miejsca zapomniane
Realizacja programu resocjalizacyjnego „Miejsca zapomniane” w Zakładzie Karnym we Włodawie trwa już od kilku lat, kiedy to zrodził się pomysł opieki nad poprawieniem wizerunku pamiątek i miejsc historycznych, w szczególności cmentarzy. W 2013 roku po raz pierwszy osadzeni z Zakładu Karnego we Włodawie włożyli trud w odnowienie i uporządkowanie lokalnych cmentarzy wojennych.

Na terenie miasta Włodawy znajdują się dwa cmentarze wojenne. Na jednym z nich przy ul. Lubelskiej spoczywają żołnierze z września 1939 roku oraz żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy polegli w bitwie pod Wytycznem.
Na drugim cmentarzu przy ul. Sztabowej znajduje się cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej, który jest niewątpliwie fragmentem historii tego regionu i miasta, historii trochę zapomnianej.
Lekcja historii
Grupa osadzonych z Zakładu Karnego we Włodawie porządkując teren cmentarza wojennego oraz groby żołnierskie, miała możliwość poznać nie tylko część historii wschodniego pogranicza i pogłębić patriotyczne wartości, ale także przyczynić się do bezinteresownej pomocy na rzecz miasta Włodawy oraz lokalnej społeczności. Skazani po opieką realizatorów programu - wychowawców kpt. Roberta Jaroszewicza i st. kpr. Kamila Śledzińskiego zadbali o wizerunek miejsc o wartości historycznej i kulturowej.

Wieloletnie starania Zakładu Karnego we Włodawie w utrzymanie porządku i wizerunku "miejsc zapomnianych" zostały szczególnie podkreślone w wystąpieniach okolicznościowych z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w tym roku. Zajęcia to prawdziwa lekcja historii dla uczestników programu.
tekst: ppor. Daniel Pręciuk
zdjęcia: st. kpr. Kamil Śledziński i ppor. Daniel Pręciuk
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 29/04/2018
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Włodawa: Na Bugu we Włodawie, oznaczone /wideo/
– Przez wiele lat potencjał turystyczny tego miejsca pozostawał niewykorzystany, a jego wygląd wręcz odstraszał. Teraz się to jednak zmieniło – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Pracownicy włodawskiego MPGK uporządkowali teren przy wodowskazie. Obok słupa granicznego ustawili altanę, ławki i stojaki na rowery. Pojawiła się również rzeźba wodnika wykonana przez jednego z włodawskich rzeźbiarzy. Przy ulicy Lubelskiej pojawił się też specjalny znak, który ułatwi turystom dotarcie do wodowskazu. W najbliższym czasie pojawi się również tablica informacyjna, na której będzie można przeczytać historię tego miejsca.

– Dziękuję Panu Januszowi Wolińskiemu ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie, który przekazał nam własnoręcznie wykonaną rzeźbę. Dziękuję również Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie za zgodę na ustawienie zadaszenia w pasie drogowym. Dzięki dobrej woli wielu osób udało się nam odmienić oblicze tego miejsca, które teraz stanie się kolejną wizytówką naszego miasta – dodaje W. Muszyński.
Piękna wiosenna pogoda i długi majowy weekend sprzyjają spacerom i rowerowym wycieczkom. Warto więc uwzględnić w swoich planach wizytę nad Bugiem by na własne oczy przekonać się jak zmieniła się turystyczna perełka Włodawy.
/ź/ wlodawa.eu
Zobacz również:
I Turnieju Siatkarskiego Służb Mundurowych
Przechwycono papierosy przemycone przy użyciu motolotni
Urszulin: 240 m nowego asfaltu
Więcej...
data publikacji: 16/04/2018
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Koncert: Wiosna, wiosna ach to Ty!
W konkursie wzięły udział dzieci 3, 4, 5, 6 letnie z Punktu Przedszkolnego w Sosnówce oraz z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Sławatyczach.

Przedszkolaki recytowały wiersze o tematyce wiosennej. Miały okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie przed szerszą publicznością.
W grupie 3-4 latków udział w konkursie wzięły Zuzanna Osik i Oliwia Świątkowska, w grupie 5 latków Filip Hasiuk, w grupie 6 latków Krzysztof Kłopotek oraz Kacper Świątkowski z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Sławatyczach.

W grupie 6 latków Kaja Martychowiec oraz Malwina Kozioł z Punktu Przedszkolnego w Sosnówce.
Dzieci za udział w konkursie i zajęte miejsca otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy. W podziękowaniu za przygotowanie dzieci nauczycielki otrzymały podziękowania z rąk pana Dyrektora Zespołu Szkół w Sławatyczach Mariusza Oleszczuka.

Tekst: M. Korzeniewska
/ź/ slawatycze.pl
Zobacz również:
Urszulin: Procesja Bożego Ciała
Sport – 9 medali zdobyli zawodnicy włodawskiego MKS Mechanik
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....