Uciekli z miejsca wypadku - wlodawa.NET


Uciekli z miejsca wypadku

Policja WłodawaW piątek włodawscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, mieszkańców powiatu włodawskiego, podejrzanych o udział i ucieczkę z wypadku drogowego. Podczas zdarzenia, do którego doszło późnym wieczorem 2 listopada, został potrącony pieszy, 46-letni mieszkaniec gm. Wyryki. Mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty w tej sprawie. 33-latkowi z gm. Wyryki, mundurowi przedstawili zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca, nieudzielenia pomocy oraz złamania zakazu sądowego kierowania pojazdami. Natomiast jego dwóch kolegów usłyszało zarzut nieudzielenia pomocy poszkodowanemu.


Wczoraj Sąd Rejonowy we Włodawie na wniosek Policji i Prokuratury Rejonowej we Włodawie zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla 33-latka z gm. Wyryki. Pozostali uczestnicy, zdarzenia: 28-latek z gm. Włodawa oraz 34-latek z gm. Wyryki zostali objęci dozorem Policji.

E.T.

źródło: www.lubelska.policja.gov.pl

[mapsmarker marker="1"]

marker="1"]

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Okulistyczne sławy we włodawskim szpitalu

Powiat, Włodawa, Odzial Okulistyczny, Okulista, Szpital, ZOZ Włodawa, Region

 

Od 4 listopada rozpoczął we włodawskim szpitalu funkcjonowanie Oddział Okulistyczny, tzw. Oddział Leczenia Jednego Dnia, w którym wykonywane będą świadczenia wysokospecjalistyczne o charakterze zabiegowym. Uroczyste otwarcie oddziału odbyło się w asyście sław okulistycznych. Rolę gospodarzy pełnili starosta Andrzej Romańczuk i dyrektor szpitala – Teresa Szpilewicz.

Po oficjalnym otwarciu oddziału, już w małej synagodze włodawskiego muzeum, miała miejsce część naukowo-informacyjna. Najpierw o potrzebie leczenia zaćmy w powiecie włodawskim mówił ekspert rynku zdrowia – Arnold Maciejewski. Następnie o operacjach tylengo odcinka gałki ocznej mówił dr hab. Jerzy Mackeiwicz z UM w Lublinie. Na koniec wykład wygłosiła dr Monika Jasielska, która omówiła kwestie najnowszych metod leczenia zaćmy.

- To jest sukces nas wszystkich – mówił A. Romańczuk – że udało się nam zainteresować wybitnych specjalistów okulistyki włodawskim szpitalem. Tzw. Oddział Leczenia Jednego Dnia zdecydowanie poszerzy ofertę naszej placówki i pozwoli na jej dalszy rozwój.

Przyjęcia pacjentów do zabiegów okulistycznych odbywać się będą w sposób planowy na podstawie skierowania lekarza. Zabiegi wykonywane będą przez wysokiej klasy specjalistów okulistyki, głównie operacje zaćmy. Ocenę stanu zaawansowania zaćmy i ewentualną kwalifikację do operacji wykonuje lekarz okulista. Operację zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, kroplami lub zastrzykami około oka. Zabieg operacji zaćmy wykonywany jest na sali operacyjnej (sterylnej), gdzie chirurg okulista posługując się bardzo małymi narzędziami wykonuje zabieg pod mikroskopem operacyjnym.

Obecnie metodą z wyboru jest fakoemulsyfikacja – jądro soczewki jest rozbijane przy pomocy ultradźwięków i odsysane. Metoda ta pozwala na stosowanie niewielkiego cięcia, co przyspiesza gojenie, zmniejsza astygmatyzm pooperacyjny oraz możliwość wystąpienia powikłań. Usuwa się prawie całą soczewkę, pozostawiając jedynie część jej torebki, do której wszczepia się sztuczną soczewkę.

Mianem leczenia jednego dnia określa się każdą procedurę operacyjną, która jest nowoczesna, bezpieczna, małoinwazyjna i pozwala na bardzo szybki powrót do życia codziennego. W ten sposób zakres zabiegów, które są sfinansowane w ramach systemu jednego dnia, nie jest ograniczony, a zależny jedynie od konkretnej sytuacji zdrowotnej pacjenta, a także stopnia zaawansowania technologicznego świadczeniodawcy.

źródło: www.powiatwlodawski.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 03/02/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Otwarcie wystawy „Ziemia z kosmosu”

Kosmos, Pulsar, Włodawa, POwiat, Bibloteka, LO, ZSZ, Gwiazdy, obserwatorium

W piątkowy poranek, 28 października 2016 r. na orbitę wyniósł nas film przygotowany przez jednego z członków Koła Astronomicznego PULSAR działającego przy ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie – Jakuba Oszusta. Ta mikrometrażowa produkcja filmowa (o zadatkach jak najbardziej hollywoodzkich) zachęciła blisko 120 gości spotkania do oderwania się od Ziemi i wyruszenia w kosmiczną podróż. Na pokładzie znaleźli się: dr Andrzej Kotarba – członek Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk; prof. dr hab. Stanisław Hałas – fizyk z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; mgr Mieczysław Leszek Paradowski – pracownik naukowy w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; ks. dr Jacek Golbiak – fizyk, kosmolog i filozof z Instytutu Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie; Arkadiusz Kwieciński – kierownik oddziału zamiejscowego w Chełmie, Kuratorium Oświaty w Lublinie.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Oprócz licznej reprezentacji środowiska naukowego, miejsca na naszym statku zajęli reprezentanci miejscowych władz, Adam Panasiuk – Wicestarosta Włodawski oraz sponsorów Wiktoria Zajączkowska (w imieniu Tomasza Zajączkowskiego) wraz z przedstawicielami firmy Astropark. Nasza misja nie udałaby się gdyby nie wsparcie zawsze czuwającego duchowieństwa ks. dziekana Stanisława Dadasa oraz o. Łukasza Biedalaka, a także obecność przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji, włodawskiej młodzieży, przyjaciół biblioteki i wszystkich miłośników astronomii. Dowództwo nad wyprawą objęli: Dyrektor ZSZ nr 1 i II LO Eugeniusz Omelczuk we Włodawie oraz Dyrektor MBP Jacek Żurawski.

Astronomiczni maniacy, czyli członkowie Koła Astronomicznego PULASR, współorganizującego wystawę wyróżnieni zostali w konkursie organizowanym przez pismo “Urania – postępy astronomii” zatytułowanym “Nasza szkolna przygoda z astronomią 2015/16” wspieranym finansowo przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Niestety awaria pojazdu kosmicznego powstrzymała od uczestnictwa w wernisażu prof. dr hab. Macieja Mikołajewskiego – astronoma z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a jednocześnie naczelnego pisma. Nie poddając się jednak przesłał on list z ciepłymi słowami skierowanymi do młodzieży oraz obietnicą publikacji artykułu dotyczącego wystawy, dyplomy oraz nagrodę w postaci Teleskopu NexStar wyposażonego w skomputeryzowany pilot sterowania z bogatą bazą obiektów astralnych. Nagrodę oficjalnie wręczył Wicestarosta Włodawski Adam Panasiuk. Ten miły akcent stał się dobrą wróżbą na resztę wspólnej wyprawy.

[wp_ad_camp_5]

Start naszej rakiety zainicjowało wystąpienie opiekuna koła Pana Mirosława Trociuka. W swojej prezentacji podkreślił on rolę młodych i wyjątkowych ludzi, wkład przyjaciół oraz osób pokładających wiarę w umiejętności młodzieży – według niego to przepis na powodzenie. A za przykład takiej udanej misji na pewno uznać można 20 lat istnienia Koła Astronomicznego PULSAR, którego członkowie wytrwale i konsekwentnie, spotykają się w każdy czwartek o godzinie 17:00 w sali numer 89. Dziś nazwiska członków tej załogi znane są w Polsce, ale też w wielu miejscach na Świecie. PULSAR to uczniowie, Pulsar to absolwenci, PULSAR to też badacze i naukowcy. Dziś mówić już możemy o całych pokoleniach Pulsarowiczów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na mało eksplorowanych terenach. A jak doszło do tego, że grupie uczniów z Włodawy udało się spojrzeć na Ziemię z perspektywy gwiazd? Ideę projektu Sally Ride EarthKAM@Space Camp, w którym uczniowie z całego świata zgłaszają propozycje wykonania z orbity okołoziemskiej fotografii określonych obszarów na powierzchni Ziemi przy pomocy kamery znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przybliżył widowni Tomasz Dyśko – Prezes PULSARA.

Abstrakcja – takie skojarzenie nasuwa się, kiedy pierwszy raz widzimy te fotografie. Zachwycające obrazy namalowane ręką matki natury. Z wyżyn artystycznych uniesień na ziemię sprowadził nas swoim wykładem dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN. W prezentacji “Nie tylko obrazki, czyli co nam dają satelitarne obserwacje Ziemi” pokazał nam jaki wpływa na wiele sfer naszego codziennego życia ma taka satelitarna dokumentacja. Fotografie takie wykorzystywane są nie tylko do tworzenia map, analizy pogody, czy w trosce o zachowanie bezpieczeństwa na świecie (np. kontrola zbrojeń nuklearnych), ale także we…. współczesnym rolnictwie!

Wspólne orbitowanie zakończył posiłek, bynajmniej nie liofilizowany, ale pięknie przygotowany i podany przez uczniów Technikum Gastronomicznego pod opieką Pani Grażyny Chodziutko. Wylądowaliśmy miękko i bezpiecznie zwiedzając wystawę i dyskutując o pięknie naszej planety.

Nasza przygoda nie odbyłaby się gdyby nie wsparcie finansowe Polskiej Spółki Gazownictwa, która realizuje przedsięwzięcie „Gazyfikacja rejonu Włodawy” współfinansowane przez Unię Europejską, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 10.2 oraz Tomasza Zajączkowskiego. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Pani Ewy Wielguszewskiej-Bury, pracownika PSG, która przez cały czas trwania realizacji przedsięwzięcia była nieocenionym wsparciem i łącznikiem. Pani Ewo – załączamy gwiazdkę z nieba. Dziękujemy też Piotrowi Ostrowskiemu – stażyście MBP oraz panu Darkowi a także wszystkim koleżankom za wsparcie!

Kosmos, Pulsar, Włodawa, POwiat, Bibloteka, LO, ZSZ, Gwiazdy, obserwatorium

źródło: www.wlodawa.eu

[mapsmarker marker="1"]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 16/02/2014

Podaj dalej, powiadom znajomych....