(24 sierpnia) Przy kiepskiej deszczowej pogodzie obchodzono w centrum Włodawy dożynki powiatu włodawskiego. Rolnicy – i nie tylko - powody do świętowania mieli, bo tegoroczne plony nie należą do najgorszych, choć ich ceny są – m.in. ze względu na rosyjskie embargo - na skandalicznie niskim poziomie. Niektórzy zwracali uwagę, że pomimo deszczu, tak wesołych i dobrze przygotowanych dożynek dawno nie widziano. Choć już od dawna dożynki to coraz mniej święto rolników, a bardziej święto całej lokalnej społeczności. Przy włodawskim czworoboku doskonale bawili się zatem wszyscy. Tak mieszkańców miasta, jak i gości było wyjątkowo dużo, zwłaszcza na wieczornych występach.
[wp_ad_camp_1]
Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się mszą w podzięce za plony i w intencji rolników. W homilii podkreślono znaczenie pracy rolników dla dobra wszystkich Polaków. Po nabożeństwie w kościele pw. św. Ludwika za rolniczy trud mieszkańcom dziękował starosta powiatu Wiesław Holaczuk. Wśród wyjątkowych gości byli m.in. Mirosław Piotrowski – eurodeputowany, Adam Abramowicz - poseł na sejm, radny sejmiku województwa lubelskiego - Andrzej Romańczuk, członkowie Zarządu Powiatu we Włodawie oraz liczni gospodarze gmin i miasta Włodawy.
[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]
Starosta w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił trud rolników oraz wdzięczność za ich poświecenie, którego efektem jest codzienny chleb na naszym stole. Zwrócił również uwagę na tegoroczne trudne warunki pracy włodawskiego rolnika, którego pogoda nie rozpieszczała. Podkreślił także fatalną politykę rządu, która w obliczu m.in. rosyjskiego embarga, a wcześniej pomoru świń, nie umie i nie chce polskiemu rolnikowi pomóc. Po staroście głos zabrali inni mówcy, w tym. m.in. parlamentarzyści i przedstawiciel wojewody oraz marszałka. Wyróżniono także najlepszych rolników ziemi włodawskiej.
Następnie gminy powiatu włodawskiego prezentowały swój dorobek kulturalny. Rozstrzygnięto konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy - wygrał wieniec z Urszulina, drugie miejsce zdobył wieniec z gminy Stary Brus, a trzecie z Hańska. W konkursie na najsmaczniejszy chleb zwyciężyła gmina Wyryki, przed Starym Brusem i miastem Włodawa. Najciekawsze stoisko urządziła gmina Wola Uhruska, II miejsce - Hańsk, a III – gmina Stary Brus. Najsmaczniejsze potrawy regionalne przygotowała Wola Uhruska, a najprzedniejszy napój Wyryki. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje, a wśród nich m.in.: występy zespołów ludowych z powiatu włodawskiego, wiele konkursów, kiermaszy i prezentacji. Rewelacyjnie zaprezentował się m.in. występ kabaretu KaŁaMaSz, w którym gwiazdami są postaci ze znanego serialu telewizyjnego „Ranczo”. O godz. 20 rozpoczął się blok koncertowy. Wśród zaproszonych artystów byli m.in. zespoły Postman i Toples. Na zakończenie dla wszystkich miłośników tańca nie zabrakło tanecznej zabawy pod chmurką w rytm muzyki zespołu Model MTandModelinka.
STAROSTOWIE DOŻYNKOWI:
Mariola Bedenak - lat 51, mieszkanka Nowego Holeszowa, gmina Hanna. Matka dwójki dzieci i babcia trójki wnucząt. Wraz z mężem Andrzejem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 300 ha zajmujące się produkcją roślinną, taką jak: zboża, rzepak, kukurydza, fasola szparagowa. W 2010 r. gospodarstwo otrzymało wyróżnienie w kategorii „Największe gospodarstwo uprawy fasoli szparagowej w Polsce”. Gospodarstwo Państwa Bedenaków kilkukrotnie korzystało z dofinansowania z różnych programów unijnych, m.in. na zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Największym sukcesem gospodarstwa jest wybudowanie nawodnienia na 90% jego powierzchni.
Waldemar Polkowski – mieszkaniec Suszna, ojciec 4 synów. Prowadzi ponad 110-hektarowe gospodarstwo rodzinne. Główna działalność to hodowla bydła wypasowego. Ponadto zajmuje się agroturystką i jest przewodniczącym Powiatowej Izb Rolniczej.
(cc) http://powiatwlodawski.pl
Zobacz również: