(27 lipca) To był kolejny, już 18., udany Jarmark w Holi – podkreślali wszyscy tam obecni. Wśród atrakcji: wystawy malarskie, kiermasze wyrobów rzeźbiarskich, kwiatowych i miodów, prezentacja smakołyków regionalnych oraz występy zespołów ludowych pogranicza. Imprezę zorganizowało – jak co roku - Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi przy współpracy Starostwa Powiatowego we Włodawie.
Jarmark rozpoczął się o godzinie 9 kiermaszem, na którym można było obejrzeć i kupić rzeźby wykonane przez regionalnych twórców, wyroby garncarskie, kompozycje kwiatowe, wyroby ze słomy, a także z wikliny (m.in. wielkie wiklinowe fotele, krzesła i kosze). Nie zabrakło też staroci, potraw regionalnych, miodów oraz wyrobów z wosku.
[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]
"Wiatrak", "dzwonnica" i „stodoła” pełne były tego dnia różnego rodzaju wystaw, w szczególności malarskich, których autorami prac byli ludowi artyści.
Wiesław Holaczuk, starosta włodawski, który od wielu już lat jest corocznym gościem Jarmarku nie krył i tym razem uznania dla organizatorów. - To jest jedno z kilku sztandarowych wydarzeń kuturalnych w powiecie włodawskim – mówi. – Tu panuje niepowtarzalna świąteczna atmosfera, która powoduje, że duch prawosławia łączy się z kulturą i tradycją pogranicza. Jest to impreza, która - jak widać - ściąga tysiące gości z całego województwa. Bo czegoś podobnego w skali kraju trudni szukać. I nie chodzi tu o rozmach czy też nakład finansowy, bo ten jest nader skromny, ale o niepowtarzalny klimat tego jarmarku. To trzeba czuć i przezywać. Jak widać po frekwencji mieszkańcy powiatu i turyści tego chcą.
Jarmark Holeński to w powiecie włodawskim i na całej Lubelszczyźnie wyjątkowe Wydarzenie. Jest to wielkie święto poleskiej tradycji i obrzędowości połączone z pięknym religijnym misterium Jarmark Holeński nierozerwalnie złączony jest z odpustem – praznikiem ku czci patrona tutejszej cerkwi – św. Antoniego Peczerskiego. Liturgii przewodniczył abp prawosławny Abel.
O godzinie 10 odbyła się uroczysta liturgia św. wraz z procesją celebrowaną z okazji dorocznego odpustu - praznika ku czci patrona cerkwi św. Antoniego Peczerskiego. Szczególne zainteresowanie wśród turystów wzbudziła tradycyjna procesja wokół kościoła, w której uczestniczyły setki wiernych.
[wp_ad_camp_1]
Nieco później o godzinie 13 na holeńskiej scenie pojawiły się ludowe zespoły śpiewacze z Chełmszczyzny, Podlasia i Ukrainy. Pogoda nie była słoneczna, ale było parno.
Jarmark był także okazją do wręczenia Tadeuszowi Karabowiczowi – jednemu ze współtwórców tego wydarzenia - Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego przez prezydenta RP.
(cc) http://powiatwlodawski.pl
[osm_map lat="51.533" lon="23.194" zoom="12" width="600" height="450" ]
Zobacz również:
Śmieci: Gdzie należy wyrzucić choinkę i popiół z pieca