Ostanie opady deszczu oraz wysokie temperatury sprawiły, że w lesie powstały idealne warunki dla grzybów. Z relacji grzybiarzy wiemy, że pojawiły się pierwsze kurki (pieprznik jadalny).
Sezon na kurki rozpoczyna się zwykle w maju i trwa aż do listopada jednak w tym roku dotychczas grzybów nie było. Popularna ze względu na aromat, smak i trwałość kurka często gości na polskich stolach, dlatego w lesie pojawili się miłośnicy- smakosze tego niewielkiego grzyba.
Prawdopodobnie niebawem pojawią się także inne grzyby. Dlatego też przypominamy , że :- Zbieramy tylko te grzyby, co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne.
- Nie rozpoznajemy trujących gatunków grzybów tylko na podstawie ich gorzkiego smaku – gatunki śmiertelnie trujące mają przeważnie przyjemny słodkawy smak.
- Nie zbieramy grzybów zbyt młodych, ponieważ nie wszystkie cechy potrzebne do ich identyfikacji mogą być u nich wykształcone.
- Najwięcej grzybów trujących występuje wśród grzybów blaszkowych. Uważajmy na nie.
- Grzyby wykręcamy z podłoża, a miejsca po nich przykrywamy mchem lub ściółką leśną, dzięki czemu zapobiegniemy wysychaniu grzybni.
- Grzyby zbieramy do wiklinowych koszyków, nie do toreb foliowych, gdzie na pewno się pokruszą i być może nabiorą (niektóre gatunki) szkodliwych właściwości.
- Nie zbierajmy grzybów znajdujących się pod ochrona prawną i nie niszczymy grzybów niejadalnych i trujących (są niezbędne w ekosystemie)
- W lesie jesteśmy gośćmi, a więc przestrzegamy obowiązujących tu zasad – nie śmiecimy, nie hałasujemy, nie dewastujemy.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można zwrócić się do leśników, którzy służą pomocą i radą grzybiarzom.
Ponadto w siedzibie nadleśnictwa dostępne są do wglądu atlasy grzybów, tablice edukacyjne, ulotki i foldery .
Zapraszamy do włodawskich lasów.
Informacja z ostatniej chwili są także inne grzyby (jadalne) na zdjęciu obok.
źródło: http://www.wlodawa.lublin.lasy.gov.pl
[mapsmarker layer="2"]Zobacz również: