Mosty Czasu - wlodawa.NET


Mosty Czasu

DSC_0017-300x199W środę 25 listopada o godzinie 17:00 przez Galerię Na Parterze w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie poniosły się dwa mocne głosy w pieśni opowiadającej o młodej mężatce, która musi poradzić sobie z własną tęsknotą za rodzinnym domem. Śpiew Jagny Knittel i Ewy Grochowskiej ustawionych po dwóch stronach granicy dzielącej tego dnia naszą galerię zaskoczył zgromadzonych gości. Zdezorientowani ludzie starali się zlokalizować śpiewaczki. Tak właśnie rozpoczęliśmy spotkanie „Mosty Czasu” realizowane w ramach konkursu „Kierunek Wschód”.

Inicjując ten mały happening chcieliśmy sprowokować lokalne instytucje do włączenia się w realizację wydarzenia, w którym na granicznej linii Bugu spotkać będą się mogły różne narodowości we wspólnym koncercie pieśni pogranicza. O tej idei opowiedziała Aleksandra Zińczuk – założycielka Grupy Mowa Żywa współorganizującej spotkanie i koordynatorka projektu „Pojednanie przez trudną pamięć”, którego prezentacja stanowiła jeden z punktów programu. „Pojednanie przez trudną pamięć” to inicjatywa oparta na gromadzeniu relacji opowiadających o wzajemnej pomocy różnych grup narodowościowych w okresie II wojny światowej.

Czy wiesz, że przy zakupie ubezpieczenia twojego samochodu 🚘 w Mubi przez link polecający👇👇👇

mubi.pl/id-GMM29C

otrzymasz gwarantowane 150 zł wypłacane prosto na Twoje konto. Wybierając najtańszą polisę w Mubi, możesz dużo zaoszczędzić, a wysyłając SMS-a do znajomych lub rodziny, możesz podzielić się informacją o najkorzystniejszej ofercie która tu znalezleś i pomóc im też zdobyć 150 zł bonusu. Przypominamy, że bonus 150 zł za zakup to realne obniżenie składki, a samo porównanie kilkudziesięciu ofert może zaowocować oszczędnością nawet kilkuset złotych.
Pamiętaj, nikt nie lubi przepłacać za OC!
Ta oferta to doskonała okazja, aby zaoszczędzić.

Projekt zrealizowany został przez członków Grupy Mowa Żywa we współpracy z Fundacją Teren Otwarty w Lublinie i dzięki programowi Patriotyzm Jutra 2015 prowadzonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Tym razem pokazaliśmy Włodawiakom rezultaty trzeciej edycji tego przedsięwzięcia obejmujące teren Tarnopolszczyzny. W ciągu minionych miesięcy młodzi Polacy i Ukraińcy wysłuchali i opracowali szereg historii, które dały podstawę do stworzenia wędrownej wystawy składającej się z fotografii świadków i ich przesłania dla kolejnych pokoleń, z roll upów opowiadających o wydarzeniach z okolic miejscowości Łopatyn, oraz z prezentowanych na telewizorach montaży multimedialnych zawierających głosy odnalezionych osób. Przy naszej „granicy” stanęły również dwie drewniane skrzynki, w których ukryte były pamiątkowe karty z apelem do gości spotkania.

W ramach wieczorku odbyła się też projekcja fragmentów filmu „Olmany”. Reżyserka wprowadziła naszych gości w prezentowany nastrój tak bliskiego, a jednocześnie nieznanego świata obrzędu kultywowanego przez główną bohaterkę filmu, opowiadając o kontekście jego powstania. Tytułowe Olmany to wieś na Białorusi. W filmie tym po swoim świecie oprowadza nas Saganicha, która oprowadza nas po zapomnianej już tradycji. Film wzbudził sporo emocji, w związku z czym w kuluarach już, jego autorka została zasypana pytaniami. Zdjęć i nagrań do produkcji dokonano w ramach projektu „Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze – polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna” realizowanego przez Stowarzyszenie Panorama Kultur.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=guc0IMi92nY&width=600&height=350[/embedyt]

Kontynuacją tematu był mini koncert tradycyjnych pieśni z regionu Polesia w wykonaniu Jagny Knittel i Ewy Grochowskiej. Śpiewaczki jak zwykle stanęły na wysokości zadania. Zaprezentowane pieśni opatrzone komentarzem dotykały takich tematów jak samotna starość, czy tęsknota za rodziną. Te trudne tematy przełamane zostały lżejszymi tekstami, jak chociażby ten, który usłyszeć możecie w naszym krótkim teledysku. Pierwszą część spotkania, zakończyło wręczenie podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację spotkania.

Pamiątkowe dyplomy dla naszych partnerów i wolontariuszy wręczył Dyrektor MBP Jacek Żurawski. Następnie udaliśmy się do naszej Galerii Na Poddaszu, gdzie eksponowana jest poplenerowa wystawa „Cztery Pory Roku”. Prezentowane są trzy z czterech elementów zrealizowane dzięki finansowaniu przez „Sieć współpracy organizacji pozarządowych pogranicza” (PL-BY-UA 2007 – 2013)”. Wiosna – warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez artystów ludowych. Uczestnicy poznali różne techniki rzeźby oraz wykonywali własne prace. W arkana sztuki rzeźbiarskiej reprezentacje z Polski i Ukrainy wprowadziła lokalna rzeźbiarka i poetka Władysława Wójcik. Lato – warsztaty malarskie, tematem wiodącym pleneru była przyroda Polesia.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_2]

 

Uczestnicy poznali dokonania artystów polskiego i ukraińskiego Polesia. Zajęcia prowadziły Renata Mozołowska i Agnieszka Kuryłowicz. Jesień – warsztaty fotograficzne, uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje dotychczasowe umiejętności, a także nauczyć się obrabiania fotografii do celów dokumentacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych. Wykonane prace zostały udostępnione nam przez Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia w Kołaczach a o samym projekcie opowiedziała nam jego Prezes Halina Trzcińska. I tak dotarliśmy do ostatniego punktu programu, czyli poczęstunku kresowego przygotowanego przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Orchówku.

Na stołach zagościły: bliny, pasty – śledziowa i jajeczna, kompot z jabłek podany w szklaneczkach ozdobionych cukrową crustą. Dla miłośników czegoś „konkretniejszego” przygotowaliśmy chlebek na zakwasie i smalczyk. Dyskusje przy poczęstunku zaowocowały kolejnymi pomysłami i deklaracjami w zakresie współpracy w realizacji projektów obejmujących Polskę, Ukrainę oraz Białoruś, które postaramy się konsekwentnie realizować. Wielu gości zaczęło dzielić się z innymi historią pogranicza im znaną. Po raz kolejny okazało się, że to co nam najbliższe budzi największe zainteresowanie i przyciąga lokalnych patriotów.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 100 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa, reprezentacja władz, służb mundurowych i lokalnych instytucji. Jak zwykle dopisali też miłośnicy historii i regionaliści.

(c) http://um.wlodawa.eu


↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Włodawa - Jesienne wierszobranie

dsc_0244Wiersze Jana Brzechwy rozbrzmiały w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sławatyczach w dniu 25.11.2015r. Do konkursu recytatorskiego ph.,,Jesienne wierszobranie” przystąpiły dzieci z Przedszkola Samorządowego 4 i 5- latki oraz uczniowie kl. Ia i Ib z Zespołu Szkółw Sławatyczach (łącznie 31 osób). Wierszy wysłuchała i oceny dokonała komisja w składzie: Zyta Kosińska – Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej Anna Chwedoruk – Instruktor Działu Instrukcyjno – Metodycznego MBP w Białej Podlaskiej Bolesław Szulej – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach.

Komisja nagrodziła następujące osoby: w kategorii 4i 5- latków: I miejsce – Maja Zagajska II miejsce – Kacper Świątkowski III miejsce – Magdalena Rudzka Wyróżnienia otrzymali: Michał Komarowski, Jan Kwietniewski i Weronika Troć w kategorii kl. Ia: I miejsce – Paulina Stupak II miejsce – Sara Ślązak III miejsce – Oliwia Koziej w kategorii kl. Ib: I miejsce – Oskar Onieszczuk II miejsce – Ksawery Osik III miejsce – Kinga Gromysz  

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kolorowanki związane z naszym miastem powiatowym przekazane przez Panie z MBP. Natomiast laureaci odebrali nagrody książkowe oraz dyplomy. Podziękowania za przygotowanie dzieci do konkursu otrzymały Panie: Marianna Czajkowska, Elżbieta Knap, Marzena Korzeniewska, Irena Pruniewicz, Halina Zawistowska. Prezentacje wierszy przybliżyły dzieciom twórczość Jana Brzechwy, a dorosłym przypomniały czasy ich dzieciństwa. Organizatorzy już zapowiadają kolejną, tym razem wiosenną edycję konkursu.

Organizatorzy: Przedszkole Samorządowe, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach. Patronat: Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej

Małgorzata Walczuk (c)http://slawatycze.pl

Galeria zdjeci ze spotkania
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 26/01/2014

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Mikołajki na basenie

zb53 grudnia Żabki z Przedszkola Miejskiego nr 2 wybrały się na Mikołajki zorganizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie. Pani Małgorzata Zimnica poprowadziła wesołe zabawy w wodzie.

Mimo, iż niektóre dzieci były na basenie po raz pierwszy pani Gosia swoim niezwykłym podejściem zaraziła wszystkich miłością do wody. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali ratownicy, którym bardzo dziękujemy za pomoc.

Wielkie zdziwienie odmalowało się na twarzach dzieci, kiedy zobaczyły Mikołaja! Prezenty ufundowane przez Burmistrza Włodawy – Wiesława Muszyńskiego sprawiały zaskoczonym maluchom wiele radości!

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i zorganizowanie super zabawy! Tak udanego dnia dawno nasze przedszkolaki nie miały. Dziękujemy również rodzicom naszych przedszkolaków. Dzięki Wam spędziliśmy super dzień!

(c) http://um.wlodawa.eu

 

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 14/06/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....