Nagroda dla Joanny Orzeszko z MBP we Włodawie - wlodawa.NET


Nagroda dla Joanny Orzeszko z MBP we Włodawie

411x0_joanna-orzeszko-300x198Joanna Orzeszko z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie została laureatką Nagrody im. Anny Platto. Tym samym starsza bibliotekarka oddziału dla dzieci włodawskiej książnicy dołączyła do ścisłego grona bibliotekarzy województwa lubelskiego, docenionych za szczególny wkład w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz promocję czytelnictwa wśród młodych czytelników.

Joanna Orzeszko jest drugą we Włodawie laureatką prestiżowej nagrody przyznawanej od 1995 roku. W szóstej edycji konkursu, za działalność w 2000 roku, została nagrodzona Małgorzata Zińczuk, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji.

Uroczyste podsumowanie 20 edycji Nagrody im. Anny Platto odbyło się w piątek 8 sierpnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Oprócz Joanny Orzeszko, w tym roku nominacje zdobyły: Halina Kurek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie, Zofia Pyrz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubyczy Królewskiej i Wioletta Wójtowicz-Wicińska z Biblioteki Publicznej Gminy Hańsk.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Anna Platto była kustoszem bibliotecznym i metodykiem bibliotekarstwa dziecięcego. Prowadziła zajęcia z literatury w lubelskiej filii Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy. W bibliotece im. H. Łopacińskiego zajmowała się bibliotekami dziecięcymi, w tym ich organizacją, profilowaniem działalności, programowaniem pracy i doradztwem metodycznym. Była znawczynią literatury pięknej, szczególnie dziecięcej i młodzieżowej, a także osobą o wyjątkowym uroku osobistym, kobietą wielkiego serca i patriotką. Cieszyła się powszechną sympatią za niekonwencjonalny sposób życia, pogodę ducha oraz wyjątkowe zalety charakteru i bezinteresowną życzliwość.


Pomysłodawcą nagrody jej imienia był dr Zdzisław Bieleń, który w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku był instruktorem w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym WBP, a potem zastępcą dyrektora, natomiast fundatorką – siostra Anny Platto – Mirosława. Organizatorami konkursu są Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, zarząd lubelskiego okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i prywatni sponsorzy.

(cc) http://um.wlodawa.eu

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

EDD 2014 udane

Pontonowy-UKR-2014(7-10 sierpnia) Tysiące turystów przekroczyło most pontonowy zbudowany w Zbereżu, który połączył na tydzień społeczności pogranicza Polski i Ukrainy oraz turystów. Pomimo wojny trwającej na Ukrainie, udało się wszystko przeprowadzić bez większych problemów. Tymczasowe przejście graniczne zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa potwierdza potrzebę jego zbudowania w tym miejscu na stałe. O tej potrzebie mówiono bez przerwy, zwłaszcza nad pięknym jeziorem Świtaź po ukraińskiej stronie, które odwiedziły tysiące Polaków.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2014 były już piątą kolejną edycją tej imprezy w Zbereżu. Dzięki otwarciu na Wschód mieszkańcy mieli możliwość zobaczenia Ukrainy z Szackim Parkiem Narodowym i wyjątkowo pięknym i wielkim jeziorem Switaź na czele (położnym od Włodawy w linii prostej o ok. 10 km). W Zbereżu można było przejść (za okazaniem paszportu) na Ukrainę.

Tym razem, Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, które odbywały się we Włodawie, w Woli Uhruskiej i (głównie) Zbereżu i okazały się wielkim sukcesem. Ze względu na dramatyczną sytuację na Ukrainie zrezygnowano z imprez po drugiej stronie Bugu. Jedynie w piątek w Gajówce miała miejsce III Poleskie Forum Gospodarcze. Omówiono tam wspólne plany lokalnego biznesu z pogranicza polsko-ukraińskiego.

Tegoroczne EDD rozpoczęły się tradycyjnie od przecięcia wstęgi na moście pontonowym na Bugu w czwartek o godz. 9. Dokonali tego wspólnie starostowie: włodawski Wiesław Holaczuk i szacki Oleksandr Kusko oraz wojewoda lubelski Wojciech wilk i gubernator wołyński Wołodimir Gunczik.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

- Powiat włodawski jako jeden z niewielu granicznych powiatów jest zupełnie odcięty od dwóch państw z nami graniczących: Białorusi i Ukrainy - mówił Wiesław Holaczuk, starosta włodawski. - I dzięki m.in. tego typu unikatowym na skalę województwa i kraju wydarzeniom jak te Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, chcemy wymusić na rządach decyzję o utworzeniu stałego przejścia granicznego w Zbereżu. Ta inicjatywa to także wyraz determinacji samorządów - powiatowego i gminnych, zwłaszcza Woli Uhruskiej - w dążeniu do otwarcia naszego powiatu na Wschód.

Prawdziwą atrakcją dla rzesz turystów z Polski było jezioro Świtaź obok Szacka. Włodawianie tłumnie pojechali kąpać się w tym sto razy większym od Jeziora Białego akwenie. Chwalili czystość jeziora, narzekali jednak na jakość drogi dojazdowej.

Tylko pierwszego dnia odprawy dokonano wobec 2,5 tys. osób. Drugiego (w piątek) 3,5 tys., natomiast w sobotę i niedzielę jeszcze więcej.

[wp_ad_camp_1]

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji EDD była konferencja we włodawskim starostwie, gdzie podsumowano dotychczasowe starania o budowę stałego przejścia w Zbereżu. Konferencje otworzył starosta W. Holaczuk, który mówił m.in. o konieczności dalszych wspólnych przedsięwzięć na pograniczu, aby przekonać decydentów o podjęciu decyzji ws. budowy stałego przejścia. Wśród osiągnięć dotychczasowych EDD wymieniono m.in: tymczasowe przejście graniczne jako atrakcja turystyczna; udział wielu podmiotów gospodarczych, stowarzyszeń oraz innych organizacji pozarządowych w przygotowaniach oraz realizacji programu poszczególnych imprez; uwiarogodnienie zasadności budowy drogowego przejścia granicznego Zbereże (PL) – Adamczuki (UA); promocja terenu w środkach masowego przekazu o zasięgu regionalnym i krajowym; wyróżnienie Kongresu Inicjatyw Europy wschodniej w kategorii turystyka.

Drugiego dnia EDD’14 przedsiębiorcy spotkali w pensjonacie Lissowskaja Pisnia niedaleko Szacka. Tam podczas III Poleskiego Forum Gospodarczego podkreślano potrzebę utworzenia stałego przejścia w Zbereżu ze względów czysto gospodarczych. – To doskonała okazja do wymiany nie tylko poglądów, ale przede wszystkim nawiązania jeszcze bliższej przygranicznej współpracy – mówili podczas forum lokalni biznesmeni. – Jesteśmy przekonani, że to spotkanie zaowocuje realnymi korzyściami, choć czas wojenny na Ukrainie nieco utrudnia normalne partnerstwo. Cech włodawski jako organizator tego spotkania wykazał się niezwykłą intuicją i potrzebą tego typu dialogu.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_2]

EDD’14 zaowocowały również licznymi wydarzeniami sportowymi, kulturalnymi i naukowymi. Były biegi, rajdy i zawody sportowe, w tym np. piłkarski międzynarodowy turniej służb mundurowych. Odbywały się także ciekaw koncerty, tym razem jednak – ze względu na napiętą sytuację na Ukrainie - tylko po polskiej stronie Bugu. Nie zabrakło także seminarium poświęconego bitwie pod Szackiem w 1939 r.

Szczególną popularnością cieszyły się: spływ kajakowy Zbereże – Orchówek, bieg transgraniczny Zbereże – Świtaź – Zbereże oraz dwudniowy rajd rowerowy Zbereże – Adamczuki – J. Świtaź - Zbereże. W tym ostatnim wyjątkowo liczna była włodawska grupa rowerowa.

Spotkani przez nas turyści nie kryli zadowolenia z otwarcia tego przejścia. Wielu dziwiło się jednak, że tylko na cztery dni. Jednak zdaniem organizatorów, w obecnej sytuacji politycznej Ukrainy w ogóle otwarcie tego przejścia jest wielkim sukcesem włodawskich samorządowców.

(cc)http://powiatwlodawski.pl

[osm_map lat="51.4" lon="23.689" zoom="12" width="600" height="450" ]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 07/08/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

MPGK sponsorem „Włodawianki”

Miejskie Pherb-LKS-02rzedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie będzie wspierać Miejski Ludowy Klub Sportowy „Włodawianka”. Rozmowy w sprawie sponsorowania drużyny piłkarskiej, które zainicjował burmistrz Jerzy Wrzesień, zakończyły się sukcesem.

Umowę w tej sprawie podpisali prezes MPGK Krzysztof Kot oraz reprezentujący klub jego prezes Ryszard Nilipiuk i sekretarz Tadeusz Borkowski. W zamian za wsparcie finansowe od przedsiębiorstwa, „Włodawianka” zobowiązała się umieszczać logo sponsora na koszulkach zawodników, plakatach i tablicach reklamowych oraz wydawnictwach i materiałach firmowych. Informacje o MPGK będą też podczas meczów piłkarskich.Umowa między MPGK i MLKS „Włodawianka” będzie obowiązywać do końca czerwca przyszłego roku, ale obydwie strony nie wykluczają przedłużenia współpracy.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Miejskie pieniądze na zadania w zakresie kultury fizycznej zostały już wcześniej podzielone. W tym roku Rada Miejska przeznaczyła na ten cel 80 tysięcy złotych. Z tej kwoty 27 tysięcy otrzymała „Włodawianka”, natomiast pozostałe pieniądze trafiły do innych stowarzyszeń sportowych, działających w mieście.

Zespół z Włodawy po rocznej przerwie wrócił do IV ligi, ale na razie nie wiedzie mu się najlepiej. W czwartej ligowej kolejce, zaplanowanej na najbliższy weekend, o pierwsze punkty „Włodawianka” powalczy z „Janowianką” w Janowie Lubelskim.

(cc) http://um.wlodawa.eu/

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 23/11/2020

Podaj dalej, powiadom znajomych....