(7-10 sierpnia) Tysiące turystów przekroczyło most pontonowy zbudowany w Zbereżu, który połączył na tydzień społeczności pogranicza Polski i Ukrainy oraz turystów. Pomimo wojny trwającej na Ukrainie, udało się wszystko przeprowadzić bez większych problemów. Tymczasowe przejście graniczne zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa potwierdza potrzebę jego zbudowania w tym miejscu na stałe. O tej potrzebie mówiono bez przerwy, zwłaszcza nad pięknym jeziorem Świtaź po ukraińskiej stronie, które odwiedziły tysiące Polaków.
Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2014 były już piątą kolejną edycją tej imprezy w Zbereżu. Dzięki otwarciu na Wschód mieszkańcy mieli możliwość zobaczenia Ukrainy z Szackim Parkiem Narodowym i wyjątkowo pięknym i wielkim jeziorem Switaź na czele (położnym od Włodawy w linii prostej o ok. 10 km). W Zbereżu można było przejść (za okazaniem paszportu) na Ukrainę.
Tym razem, Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, które odbywały się we Włodawie, w Woli Uhruskiej i (głównie) Zbereżu i okazały się wielkim sukcesem. Ze względu na dramatyczną sytuację na Ukrainie zrezygnowano z imprez po drugiej stronie Bugu. Jedynie w piątek w Gajówce miała miejsce III Poleskie Forum Gospodarcze. Omówiono tam wspólne plany lokalnego biznesu z pogranicza polsko-ukraińskiego.
Tegoroczne EDD rozpoczęły się tradycyjnie od przecięcia wstęgi na moście pontonowym na Bugu w czwartek o godz. 9. Dokonali tego wspólnie starostowie: włodawski Wiesław Holaczuk i szacki Oleksandr Kusko oraz wojewoda lubelski Wojciech wilk i gubernator wołyński Wołodimir Gunczik.
[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]
- Powiat włodawski jako jeden z niewielu granicznych powiatów jest zupełnie odcięty od dwóch państw z nami graniczących: Białorusi i Ukrainy - mówił Wiesław Holaczuk, starosta włodawski. - I dzięki m.in. tego typu unikatowym na skalę województwa i kraju wydarzeniom jak te Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, chcemy wymusić na rządach decyzję o utworzeniu stałego przejścia granicznego w Zbereżu. Ta inicjatywa to także wyraz determinacji samorządów - powiatowego i gminnych, zwłaszcza Woli Uhruskiej - w dążeniu do otwarcia naszego powiatu na Wschód.
Prawdziwą atrakcją dla rzesz turystów z Polski było jezioro Świtaź obok Szacka. Włodawianie tłumnie pojechali kąpać się w tym sto razy większym od Jeziora Białego akwenie. Chwalili czystość jeziora, narzekali jednak na jakość drogi dojazdowej.
Tylko pierwszego dnia odprawy dokonano wobec 2,5 tys. osób. Drugiego (w piątek) 3,5 tys., natomiast w sobotę i niedzielę jeszcze więcej.
[wp_ad_camp_1]
Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji EDD była konferencja we włodawskim starostwie, gdzie podsumowano dotychczasowe starania o budowę stałego przejścia w Zbereżu. Konferencje otworzył starosta W. Holaczuk, który mówił m.in. o konieczności dalszych wspólnych przedsięwzięć na pograniczu, aby przekonać decydentów o podjęciu decyzji ws. budowy stałego przejścia. Wśród osiągnięć dotychczasowych EDD wymieniono m.in: tymczasowe przejście graniczne jako atrakcja turystyczna; udział wielu podmiotów gospodarczych, stowarzyszeń oraz innych organizacji pozarządowych w przygotowaniach oraz realizacji programu poszczególnych imprez; uwiarogodnienie zasadności budowy drogowego przejścia granicznego Zbereże (PL) – Adamczuki (UA); promocja terenu w środkach masowego przekazu o zasięgu regionalnym i krajowym; wyróżnienie Kongresu Inicjatyw Europy wschodniej w kategorii turystyka.
Drugiego dnia EDD’14 przedsiębiorcy spotkali w pensjonacie Lissowskaja Pisnia niedaleko Szacka. Tam podczas III Poleskiego Forum Gospodarczego podkreślano potrzebę utworzenia stałego przejścia w Zbereżu ze względów czysto gospodarczych. – To doskonała okazja do wymiany nie tylko poglądów, ale przede wszystkim nawiązania jeszcze bliższej przygranicznej współpracy – mówili podczas forum lokalni biznesmeni. – Jesteśmy przekonani, że to spotkanie zaowocuje realnymi korzyściami, choć czas wojenny na Ukrainie nieco utrudnia normalne partnerstwo. Cech włodawski jako organizator tego spotkania wykazał się niezwykłą intuicją i potrzebą tego typu dialogu.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_2]
EDD’14 zaowocowały również licznymi wydarzeniami sportowymi, kulturalnymi i naukowymi. Były biegi, rajdy i zawody sportowe, w tym np. piłkarski międzynarodowy turniej służb mundurowych. Odbywały się także ciekaw koncerty, tym razem jednak – ze względu na napiętą sytuację na Ukrainie - tylko po polskiej stronie Bugu. Nie zabrakło także seminarium poświęconego bitwie pod Szackiem w 1939 r.
Szczególną popularnością cieszyły się: spływ kajakowy Zbereże – Orchówek, bieg transgraniczny Zbereże – Świtaź – Zbereże oraz dwudniowy rajd rowerowy Zbereże – Adamczuki – J. Świtaź - Zbereże. W tym ostatnim wyjątkowo liczna była włodawska grupa rowerowa.
Spotkani przez nas turyści nie kryli zadowolenia z otwarcia tego przejścia. Wielu dziwiło się jednak, że tylko na cztery dni. Jednak zdaniem organizatorów, w obecnej sytuacji politycznej Ukrainy w ogóle otwarcie tego przejścia jest wielkim sukcesem włodawskich samorządowców.
(cc)http://powiatwlodawski.pl
[osm_map lat="51.4" lon="23.689" zoom="12" width="600" height="450" ]
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤