Nominowani do Honorowego Tytułu „(W)schody Powiatu Włodawskiego”


Nominowani do Honorowego Tytułu „(W)schody Powiatu Włodawskiego”

W piątek, 21 kwietnia podczas uroczystej gali w Urszulinie nastąpi rozstrzygnięcie prestiżowego konkursu do tyłu „(W)schodu Powiatu Włodawskiego”. Wśród nominowanych jest 9 podmiotów: dwie osoby, trzy firmy i cztery instytucje. Poniżej przedstawiamy sylwetki Nominatów. W każdej kategorii zwycięzca otrzyma piękną statuetkę. Laureatów wyznaczy Kapituła. Poniżej przedstawiamy sylwetki Nominatów. W każdej kategorii zwycięzca otrzyma piękną statuetkę. Laureatów wyznaczy Kapituła.

Kategoria Instytucja:

- Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie Biblioteka, poza podstawową działalnością biblioteczną, jest propagatorem szeroko pojętego dziedzictwa narodowego, a w szczególności promotorem kultury lokalnej. Organizuję liczne wernisaże: malarskie, fotograficzne, poetyckie; koncerty, spotkania młodzieżowe, debaty, szkolenia, kursy. W Rankingu Bibliotek 2016 zajęła II miejsce w kraju oraz tytuł najlepszej biblioteki w woj. Lubelskim.

- Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku Od 27 lat Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku zapewnia dzieciom, młodzieży i dorosłym rozrywkę, stwarza warunki do rozwijania talentów, propaguje lokalnych artystów, dba o zachowanie regionalnych tradycji oraz promuje gminę i powiat na terenie areny lokalnej, wojewódzkiej, a także ogólnopolskiej. Ponadto GOK w Hańsku popularyzuje dorobek kulturalny regionu, umożliwiając prezentację i konfrontację zespołów i twórców, organizując przeglądy, konkursy, plenery i warsztaty. Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku prowadzi działalność w trzech placówkach: Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku, Dom Kultury w Dubecznie oraz Bibliotece Publicznej Gminy Hańsk.

- Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego Stowarzyszenie założono w 2005 r., od roku 2009 posiada status OPP. Na dzień 31.12.2016 r. Stowarzyszenie liczyło 92 członków podzielonych na grupie twórcze: grupa rzeźbiarska licząca 14 członków, grupa malarska licząca 17 członków, grupa poetycka licząca 19 członków, Zespół Śpiewaczy „ Kresowianki” liczący 18 osób, grupa wolnych twórców – tkaczki, wikliniarze, kowale itp. licząca 24 osób członkowie. Stowarzyszenia brali udział w: spotkaniach twórców - przynajmniej raz w miesiącu, festiwalach, przeglądach, festynach, dożynkach, jarmarkach, plenerach, wystawach itp., na terenie całego kraju i za granicą.

[wp_ad_camp_1]

- Poleski Park Narodowy PPN utworzony został 1 maja 1990 r. Podstawowym zadaniem PPN jest ochrona przyrody leżącej w obrębie Parku; największą uwagą są obdarzane ekosystemy torfowiskowe. Ważniejszymi zadaniami PPN z zakresu ochrony przyrody są: - poprawa stosunków wodnych, czynna ochrona obszarów otwartych, głównie torfowisk niskich, wysokich i przejściowych, przebudowa drzewostanów PPN, restytucja cietrzewia. Inne ważne zadania Parku to prowadzenie i wspieranie działalności naukowo-badawczej, prowadzenie edukacji ekologicznej, działalności wydawniczej oraz udostępnianie dla turystyki. Jednym z najistotniejszych zadań promocyjnych należy szeroko rozumiana edukacja dzieci i młodzieży. PPN słynie z profesjonalnej obsługi tysięcy turystów oraz bardzo atrakcyjnej formy zachęcania ich do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca. Na 23 istniejące parki narodowe w Polsce PPN należy do tych wybijających się, dzięki czemu powiat włodawski jest wyróżniającym się regionem turystycznym.

[wp_ad_camp_2]

Kategoria: Firma

- Agromarina Sp.z.o.o. z Kulczyna Agromarina Sp. z. o.o. jest gospodarstwem rolnym specjalizującym się w produkcji mleka. Działalność prowadzi na terenie dwóch gmin: gminy Hańsk i Urszulin. Rozpoczynając działalność w 2001 roku spółka zakupiła stado podstawowe liczące 80 sztuk krów i zarudniła 15 pracowników. W 2002 roku została wybudowana hala udojowa typu rybia ość z 32 stanowiskami udojowymi w miejscowości Kulczyn. Obecnie zatrudnionych jest 44 pracowników, którym spółka zapewnia nowoczesne i bezpieczne miejsca pracy oraz pozwala na rozwój zawodowy. Produkcja mleka kształtuje się na poziomie 24 000 litrów dziennie. W ciągu 16 lat prowadzonej działalności gospodarstwo otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia. Agromarina funduje stypendia dla uzdolnionej młodzieży z gminy Hańsk.

- Huta Szkła w Dubecznie Rok powstania 1872 r. Od początku swego istnienia jest to jeden z większych zakładów pracy w regionie. Zatrudniał do 500 – 600 osób. Do dzisiaj jest on największym pracodawcą w powiecie włodawskim. Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po wojnie, następowania duża rotacja zatrudnienia. Hutnicy często wyjeżdżali do innych hut szkła w poszukiwaniu pracy (w okresach przerw w produkcji) i lepszych warunków zatrudnienia. Najlepsi w swoim fachu byli bowiem bardzo dobrze wynagradzani i nie mieli problemu ze znalezieniem lepszego miejsca pracy. W 1998 r., po upadłości LHS, została sprywatyzowana. Należy do Tadeusza Wrześniaka. Produkcja, która trafia zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport, to głównie szkło stołowe, najczęściej różnego gatunku kieliszki. Huta jest cenionym, uznanym i renomowanym eksporterem, którego wyroby doskonale promują nie tylko sam zakład, ale i powiat włodawski. Dzięki wyrobom szklanym Dubeczno, jak i powiat włodawski jest rozpoznawalny w kraju, a zwłaszcza poza jego granicami.

- Hotel Drob Hotel Drob to trzygwiazdkowy obiekt położony w Urszulinie w sercu Poleskiego Parku Narodowego. Hotel od samego początku jest własnością Marii i Ryszarda Drobów, którzy wyspecjalizowali się w usługach hotelarsko-gastronomicznych. Hotel sprosta wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów, m.in. z uwagi na bardzo wysoki poziom usług tam oferowanych. Właściciele, pomimo tego, że otworzyli hotel w 2006 r. cały czas rozwijają działalność. Modernizują obiekt, zatrudniają coraz więcej osób i tworzą prawdziwą markę hotelu. Obecnie pracuje w Drobie 30 osób. Hotel Drob jest idealnym miejscem zarówno dla osób chcących wypacać, jak i dla tych, którzy aktywnie chcą spędzić czas. Dal tych drugich jest bowiem kort tenisowy oraz boisko do siatkówki. Dla najmłodszych z koeli przygotowano kącik zabaw w hotelu, a na zewnątrz atrakcyjny, w pełni bezpieczny plac zabaw.

[wp_ad_camp_6]

Kategoria: Osoba

- Stanisław Baj Prof. Stanisław Baj urodził się we wsi Dołhobrody koło Włodawy. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 2004-2012 pełnił funkcję prorektora ds. Studenckich i Współpracy z Zagranicą, obecnie członek Senatu ASP kadencji 2016- 2020. Równolegle z dydaktyczną pracą na ASP w latach 1996-2001 prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Artysta jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą między innymi w: Niemczech, Grecji, Rosji, Kanadzie; uczestniczył także w ponad stu wystawach zbiorowych. W 1988 stypendysta Fundacji im. Jana Pawła II w Rzymie. Jego twórczość uhonorowana została m.in. nagrodą uzyskaną 1981 roku na II Ogólnopolskim Triennale Portretu współczesnego w Radomiu oraz medalem „ Bene merenti” przyznanego przez Papieża Jana Pawła II. Tematykę i problemy dla swoich twórczych penetracji odnalazł w swej rodzinnej nadbużańskiej miejscowości Dołhobrodach. Twórczość Stanisława Baja to przede wszystkim dwie różne sfery malarstwa: portret i pejzaż.


- Konrad Smoliński Dr Konrad Smoliński studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Doktorat z ekonometrii ukończył na European University Institute we Florencji. Związany był też z University College London i grupą w CeMMAP w Londynie. W pracy naukowej skupił się w ogół mikroekonomicznej teorii decyzji oraz modelowania matematycznego w naukach społecznych, ekonomii, socjologii, psychologii. Jest pasjonatem astronomii i fizyki. W rodzinnej Włodawie założył młodzieżowe koło astronomiczne ‘ Pulsar’ przy ZSZ nr 1 i II LO, które działa nieprzerwalnie od blisko 25 lat. W swojej działalności społecznej z powodzeniem łączy ze sobą dziedziny z pozoru niemające ze sobą nic wspólnego. Np. działania kulturalne z nauk, czy sportem. To drugie miało miejsce podczas Festiwalu Sztuka Pod Koszem, który odbył się we Włodawie 5-7 sierpnia 2016 r. Sztuka pod Koszem to więcej niż festiwal.

źródło: www.powiatwlodawski.pl


↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Klaster Energii powstaje w powiecie

(12 kwietnia) W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Włodawie miało miejsce spotkanie założycielskie Klastra Energii w Powiecie Włodawskim. Przede wszystkim zaprezentowano założenia powoływanego Klastra (celów, zadań, możliwości rozwojowych, korzyści dla uczestników), tła prawnego i gospodarczego, aktualnych trendów w energetyce. Głównym inicjatorem całego pomysłu jest Krzysztof Szydłowski - Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych z Lublina.

[wp_ad_camp_1]

– To jest naprawdę wielkie wyzwanie dla nas wszystkich, ale przede wszystkim wyjątkowa szansa. Energia odnawialna to ma pewno przyszłość naszego kraju, ale i naszej Małej Ojczyzny, dlatego warto ten klaster u nas tworzyć – mówił gospodarz - starosta Andrzej Romańczuk. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko niemal wszyscy wójtowie powiatu, ale i przedsiębiorcy zainteresowani tą tematyką.

Na zakończenie obrad uczestnicy podpisali list intencyjny ws. powstania Klastra. Ma to dać powiatowi włodawskiemu energetyczną samowystarczalność w niedalekiej przyszłości. Powiat włodawski z szybko rozwijającą się na tle kraju, bogatą i dogodnie rozlokowaną infrastrukturą energetyczną opartą o OZE, oraz dogodną strukturą społeczno-gospodarczą idealnie spełnia kryteria Ministerstwa. W bezpośrednim sąsiedztwie Włodawy funkcjonują już cztery instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych. Są to trzy farmy fotowoltaiczne - każda o zainstalowanej mocy 1 MW - oraz jedna biogazowania również o zainstalowanej mocy 1MW. Razem daje to 4 MW dostępnej mocy, a kolejnych kilkanaście MW jest w przygotowaniu (w związku ze startującymi konkursami dotacji i uruchomionym właśnie systemem aukcyjnym).

[wp_ad_camp_2]

Członkami klastra mogą zostać wytwórcy energii: przedsiębiorcy, samorządy, a także konsumenci energii: samorządy i ich jednostki, przedsiębiorstwa, spółdzielnie mieszkaniowe, gospodarstwa rolne i inni indywidualni i zbiorowi odbiorcy z terenu powiatu. Celem Klastra Energetycznego jest wytwarzanie, równoważenie zapotrzebowania, dystrybucji i obrotu energią (z OZE i innych źródeł lub paliw) w ramach wspólnego systemu (szczególnie na obszarach dysfunkcyjnych energetycznie, oddalonych od jednostek wytwórczych), w taki sposób, aby system był maksymalnie samowystarczalny, zapewniał wysoką jakość energii i wymierne korzyści ekonomiczne członkom porozumienia. Inicjatorem Klastra jest Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych (SIS)

– które zarządza kompleksem farm fotowoltaicznych o mocy 2 MW zlokalizowanym w Korolówce pod Włodawą. Współpraca Starostwa Powiatowego we Włodawie z SIS pozwala aktywnie uczestniczyć w procesie przygotowywania ram prawnych, organizacyjnych i finansowych funkcjonowania klastrów energii, a jednocześnie zwiększa szansę na profesjonalne przygotowanie naszej inicjatywy, a następnie skuteczne aplikowanie o środki na inwestycje w ramach Klastra. Wspólnym celem jest obecnie uzyskanie akredytacji Ministerstwa Energetyki i wpisanie Klastra na listę pilotażowych projektów, które otrzymają wysokie wsparcie finansowe. Po zakończeniu etapu formowania prawnych i organizacyjnych ram Klastra oraz lokowania Porozumienia na liście wspieranych projektów pilotażowych ME.

źródło: www.powiatwlodawski.pl

[mapsmarker marker="53"]

marker="53"]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

Więcej...


data publikacji: 01/08/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Nowa hala produkująca meble we Włodawie już za rok

Nowa hala produkująca meble we Włodawie już za rok

Kosztem 18 mln zł powstanie na terenie włodawskiego zakładu karnego w ciągu 1,5 roku duża hala produkcyjna mebli tapicerskich. Zatrudniać będzie 250 skazanych. Zakład meblowy rozpocznie produkcję jesienią 2018 r.

W środę (12 kwietnia) odbyła się konferencja prasowa, na której dyrektor ZK ppłk Ryszard Deczkowski przedstawił projekt inwestycji. – To jest naprawdę dobra i potrzebna rzecz. Trzymam kciuki za sukces, bo to wielka szansa dla Włodawy i całego powiatu. Przy wysokiej stopie bezrobocia każda inwestycja, zwłaszcza ta wielomilionowa jest o ogromnej wadze. Bo każde miejsce pracy jest u nas na przysłowiową wagę złota - mówi starosta Andrzej Romańczuk.

Na konferencji prasowej we włodawskim ZK dyrektor omówił plany budowy hali produkcyjnej na trenie więzienia, dokładnie w miejscu, gdzie obecnie jest piłkarskie boisko. – Powierzchnia planowanej hali wyniesie ponad 8 tys. mkw – mówił. - Skuteczne negocjacje pozwoliły na wybranie firmy do produkcji z branży meblarskiej. Będą tu produkowane mebel tapicerskie. Cały koszt inwestycji to 18 mln zł. Pieniądze są już na naszym koncie. Prace rozpoczną się w lipcu br., a zakończą we wrześniu 2018 r. Produkcja ruszy prawdopodobnie po miesiącu - w październiku.

Inwestor będzie pochodzić z zachodniej Polski.

We włodawskim ZK karę odsiaduje 507 skazanych. Każdego dnia mury więzienia do pracy opuszcza około 100. Pracują przede wszystkim dla instytucji samorządowych oraz państwowych

źródło: www.powiatwlodawski.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 09/03/2021

Podaj dalej, powiadom znajomych....