Program szczepień młodych mieszkanek Włodawy przeciwko wirusowi HPV, finansowany przez miasto, będzie kontynuowany. Obecny kończy się, ale władze miasta już zapowiadają, że szczepienia będą prowadzone przez kolejne 4 lata.
Od 2011 do połowy 2014 roku w ramach "Programu zdrowotnego przeciwdziałania rakowi szyjki macicy, rakowi sromu, rakowi pochwy oraz brodawkom płciowym wywołanym przez wirusy HPV" zostanie zaszczepionych około 300 dziewcząt w wieku 12 i 13 lat, zameldowanych na terenie miasta.
Samorząd wyda na ten cel ponad 195 tysięcy złotych, ale autorzy pomysłu nie mają wątpliwości, że to dobrze wydane pieniądze. - Nie ma nic ważniejszego jak zdrowie. Ze względu na to, że dotychczasowe szczepienia cieszą się tak duża popularnością, a jest to jedyny taki program profilaktyki zdrowotnej realizowany przez miasto, kolejne środki na ten cel muszą się znaleźć - mówi burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień.
Pomysłodawcy programu przypominają, że rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania, rodzajem raka u kobiet poniżej 45 roku życia. Szacuje się, że w Polsce atakuje on ponad 3600 kobiet rocznie, z których połowa umiera. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie są szczepionki. Wprawdzie w Polsce są one dostępne, ale korzysta z nich niewielka grupa kobiet. Głównie z powodu wysokiej ceny szczepionek, braku refundacji z budżetu państwa oraz niskiej świadomości pacjentek.
By jednak szczepionka skutecznie chroniła przed wirusem HPV, musi być stosowana u dziewcząt, które nie ukończyły 14. roku życia.
Nowy program profilaktyczny ma być realizowany od drugiej połowy roku przez kolejne cztery lata.
IAS
Zobacz również:
Polska: Rząd wyjaśnia, co wolno w związku z nowymi obostrzeniami