(23 stycznia) Pomimo dużego mrozu do Włodawy zjechało na sobotni jubileuszowy XV Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem – Włodawa 2016 ponad 500 uczestników reprezentujących 41 zespoły. To absolutny rekord! W sali włodawskiego kina, gdzie koncertowano, było nie tylko gorąco, ale przede wszystkim śpiewnie i radośnie. Oprócz krajowych artystów z całej Lubelszczyzny, wystąpili także goście z zagranicy (z Białorusi i Ukrainy). Festiwal – już piętnasty – otworzył gospodarz imprezy: Adam Panasiuk -wicestarosta włodawski w asyście burmistrza Włodawy – Wiesława Muszyńskiego. Wśród obecnych na sali gości byli także Romuald Pryll – przewodniczący rady powiatu i Grażyna Kowalik – wójt gminy Hanna oraz Vladislav Khałła – konsul Białorusi w Białej Podlaskiej i Sergiej Karpuk – przewodniczący szackiej rady rejonowej.
Wszystkie miejsca w kinie były szczelnie zajęte. Wzorem lat ubiegłych, chętnych na festiwal było tak wielu, że organizatorzy musieli skrócić występy artystów tylko do dwóch utworów. Łącznie uczestniczyło w festiwalu ponad 500 artystów, w tym 11 zespołów z zagranicy! Zespoły z Ukrainy i Białorusi dojeżdżały w trakcie imprezy prosto z Łucka czy Mińska. Trzyosobowe jury w składzie: Łukasz Zdolski, ks. Jerzy Ignaciuk, Andrzej Sar miało, po wysłuchaniu wszystkich artystów, bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak w podsumowaniu podkreślono – Jury wyraża słowa uznania dla zespołów śpiewaczych za przywracanie wspólnego kolędowania w różnych językach tak charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.
[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_2]
Zakończenie i rozdanie nagród nastąpiło w sali kina WDK. Wspólnym śpiewom, kolędom i właśnie – szczodrywkom – długo nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili jeszcze długo po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród. W imieniu władz powiatu nagrody wręczał starosta Andrzej Romańczuk i Halina Drozd – kierownik Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu UM w Lublinie.
Przy okazji festiwalu Brusowiankom, Kresowiankom, stowarzyszeniu „Złota Jesień” oraz Józefowi Zdolskiemu medale za zasługi dla kultury polskiej w imieniu ministra kultury narodowej i dziedzictwa wręczyli A. Romańczuk i H. Drozd. Wyniki: I miejsce – Lubawa z Lubomla, II – Jarzębina z Zabłocia, III – Wołyńskie Słowiki z Łucka. Wyróżnienia otrzymali:. Chór Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina, Chór Majowy Kwiat z Mińska.
Głównym organizatorem i finansującym Festiwal było Starostwo Powiatowe we Włodawie, natomiast współorganizatorem Włodawski Dom Kultury. Szczególne podziękowania za organizację tego wyjątkowego Festiwalu należą się wydziałowi edukacji starostwa. Mieli oni od kilku tygodni moc pracy nad jego przygotowaniem. Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z powiatu włodawskiego i zza granicy wschodniej, pokazanie pieśni i obrzędów religijnych, edukacja, wychowanie, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic” i zbliżenie kultur religijnych.
(c) powiatwlodawski.pl
Zobacz również: