Włodawa: Obchodach 79 rocznicy Zbrodni Katyńskiej /wideo/
W dniu 12 kwietnia 2019 r. przedstawiciele Zakładu Karnego we Włodawie uczestniczyli w obchodach 79 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
„Miejsca Zapomniane” - pamiętamy o poległych i zamordowanych
Zakład Karny we Włodawie od kilku już lat aktywnie opiekuje się lokalnym cmentarzem wojskowym we Włodawie. Poprzez oddziaływania resocjalizacyjne w ramach programu „Miejsca Zapomniane” uporządkowano cmentarz wojenny przed obchodami 79 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Osadzeni pod opieką wychowawców działu penitencjarnego mieli okazję poznać część historii wschodniego pogranicza i pogłębić patriotyczne wartości. Dali również przykład bezinteresownej pomocy na rzecz miasta Włodawy oraz lokalnej społeczności, dbając przy tym o wizerunek miejsca historycznego. Grupa osadzonych pod opieką wychowawcy sierż. Fryderyka Szajewskiego była również obecna podczas obchodów uroczystości katyńskich. Działania takie są dla uczestników prawdziwą lekcją historii.
Zobacz również:.
Włodawa: 79 rocznicy agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę
Włodawa: Więźniowie opiekują się mogiłami żołnierzy WP
Historia: Nieśmiertelnik, poszukiwana rodzina
Uroczystości Katyńskie
Obchody dnia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej rozpoczęły się uroczystą mszą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, która odbyła się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. Następnie uczestnicy udali się na cmentarz wojenny we Włodawie gdzie nastąpiły przemówienia i apel poległych prowadzony przez ppłk Jacka Sankowskiego – Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie.
W trakcie przemówień przybliżono zebranym te tragiczne chwile zapisane na kartach historii Polski. Pod Pomnikiem Katyńskim złożono wieńce i zapalono znicze. Zakład Karny we Włodawie reprezentował ppłk Jacek Sankowski - Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie i mjr Krzysztof Jeleński wraz z Pocztem Sztandarowym jednostki. Mjr Krzysztof Jeleński podczas uroczystości objął dowództwo pocztów sztandarowych.
tekst: ppor. Daniel Pręciuk,
zdjęcia: ppor. Daniel Pręciuk, plut. Kamil Śledziński
/ź/ nadbuzanski.strazgraniczna.pl


Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 15/04/2019
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Region: Wizyta delegacji powiatu i miasta w Brześciu /wideo/
Starosta - Andrzej Romańczuk i burmistrz Wiesław Muszyński wraz z grupą włodawskich przedsiębiorców byli gośćmi międzynarodowych targów w Brześciu na Białorusi. Owocem wizyty było m.in. podpisanie przez powiat umowy o współpracy promocyjno-turystycznej z Brest-Intourist – największą w Brześciu organizacją turystyczną.
(11-12 kwietnia) Dwudniowa wizyta na zaproszenie samorządowych władz białoruskich miała na celu poszerzenie kontaktów oraz nawiązanie ściślejszej współpracy, zwłaszcza w dziedzinie turystycznej i promocyjnej. Pierwszego dnia wizyty, poza obecnością na międzynarodowych targach gospodarczych, włodawska delegacja miała możliwość zapoznania się z pracą największej na Białorusi firmy informatycznej Epol Soft. Zatrudnia ona ponad 200 osób, w większości programistów, którzy, m.in. we współpracy ze szwedzkim Ericssonem. Tego dnia włodawianie także mieli okazję zwiedzić unikatowe muzeum parowozów.
Zobacz również:.
Region: Na Białoruś bez wizy /wideo/
Region: Radny pyta o przejście graniczne z Białorusią oraz kolej /wideo/
Region: Białorusini budują płot na granicy

Natomiast podczas oficjalnej kolacji – starosta z burmistrzem – wymienili swoje doświadczenia i oczekiwania z gubernatorem obwodu brzeskiego i innymi wysokimi przedstawicielami administracji białoruskiej. W tych rozmowach uczestniczył m.in. wicemarszałek województwa lubelskiego - Dariusz Stefaniuk. Następnego dnia strona białoruska zaprezentowała metody i warsztat pracy potentata w dziedzinie produkcji kuchenek gazowych, indukcyjnych i mikrofalówek – firmy Gefest-Technika. Ten zakład, bazujący na skomputeryzowanej linii produkcyjnej w większości zachodniej produkcji, zatrudnia w sumie ponad 3 tys. pracowników.
Zwieńczeniem wizyty było podpisanie przez starostę umowy o stałej współpracy z Brest-Intorist. Współpraca ta ma polegać m.in. na wzajemnej wymianie doświadczeń promocji produktów turystycznych i kulturalnych, pomocy przy organizacji partnerstwa turystycznego. Jednym z pierwszych pomysłów w ramach tej umowy ma być wspólny rajd rowerowy z okazji obchodów 1000-lecia Brześcia we wrześniu br.
- To była wyjątkowo owocna wizyta – mówi A. Romańczuk. – Co ważne nasza delegacja składała się także z przedstawicieli lokalnego biznesu, którzy nawiązali już pierwsze, miejmy nadzieję, ważne kontakty. Strona białoruska podkreśliła, że bardzo ważne jest dla niej partnerstwo z powiatem włodawskim. Szczególnie widzą oni naszą rolę w rozwoju turystyki. Jestem przekonany, że to był doskonały początek nowej jakości w naszych bilateralnych stosunkach.
/ź/ powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
Sławatycze – Podsumowanie zimowiska
112: Wypalali trawę, a spalili altankę i przyczepę /wideo/
Więcej...
data publikacji: 21/04/2017
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Sławatycze: Konkurs na Najładniejszą Palmę Wielkanocną
W niedzielę 14 kwietnia w kościele p. w. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach odbył się konkurs na "Najładniejszą Palmę Wielkanocną". Organizatorami konkursu byli: Ks. Proboszcz Parafii Sławatycze, Wójt Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Celem konkursu było kontynuowanie tradycji wielkanocnych naszego regionu, integracja pokoleń w rodzinie w trakcie planowania i wykonywania palmy, poszukiwanie nowych inspiracji twórczych, a także rozwijanie wyobraźni i pomysłowości. Palmy wykonane zostały z witek wierzbowych z baziami, z suszonych traw, ziół i zbóż, świeżych gałązek bukszpanu i tui. Użyto także kolorowych wstążek i bibuły, z której wykonano wiele misternych kwiatów.
Zobacz również:.
Sławatycze: Brodacz roku 2018 wybrany /wideo/
Sławatycze: Jubileusz chóru męskiego AVE /wideo/
Sławatycze: Nadbużański wernisaż Mariusza Komorowskiego /wideo/
Komisja konkursowa w składzie: ks. Mirosław Krupski - Proboszcz Parafii, Maria Witt – nauczyciel religii, Bolesław Szulej – dyrektor GOK-u, pod przewodnictwem ks. Dariusza Denisiuka prowadzącego rekolekcje wielkopostne dokonała oceny 22 palm i przyznała nagrody następującym osobom:
Miejsce I - Emilia Litkowska oraz harcerze z Zespołu Szkół w Sławatyczach
Miejsce II – Krzysztof Kaca,Paweł Pruniewicz oraz Milena i Bernard Szustowicz
Miejsce III – Jagoda Korzeniewska, Piotr Litkowski
Pozostali uczestnicy otrzymali upominki. Fundatorem nagród był Proboszcz Parafii i Wójt Gminy
materiał: GOK Sławatycze
/ź/ slawatycze.pl
Zobacz również:
Włodawa – Pomnik Kościuszki już po remoncie, ale …
Obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....