Urszulin - Zima w Parku 2016 - podsumowanie - wlodawa.NET


Urszulin - Zima w Parku 2016 - podsumowanie

zima_w_parku_2016Zimowisko, czyli zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach dni otwartych PPN - „Zima w Parku" stały się już tradycją. Podczas ferii zimowych, odwiedziła nas rekordowa liczba osób - łącznie 481 młodych miłośników przyrody.

Podczas zajęć dzieci uczyły się o ochronie przyrody, ale trochę w inny sposób niż w szkole. Zamiast prac domowych czy niezapowiedzianych kartkówek były zabawy, wymagające wiele kreatywności prace plastyczne i zabawy ruchowe.

Pierwszego dnia gościliśmy u siebie wyjątkowego gościa - Panią Joannę Dziarską - ornitolog, dzięki której dzieci poznały zasady prawidłowego dokarmiania ptaków. Niezwykłym doświadczeniem było również obrączkowanie ptaków, w którym mogły pomóc Pani Joasi. Uzupełnieniem było wykonanie pięknych, kolorowych figurek wykonanych z masy solnej.

 


Drugi dzień „Zimy w Parku" poświęcony był bobrom. Dzieci dowiedziały się o zwyczajach, pokarmie, i znaczeniu tego gatunku, w zdobyciu tej wiedzy pomogła prezentacja multimedialna, krzyżówka i zajęcia plastyczne. Jednak największą radość, zwłaszcza najmłodszym, przyniosło spotkanie z „Panem Bobrem" i wspólny taniec.

Obowiązkowym elementem każdej „Zimy w Parku" jest wycieczka. W tym roku odwiedziliśmy Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Janowskie" w Janowie Lubelskim. Zaczęliśmy od zwiedzania ekspozycji taboru kolejki leśnej, która pracowała niegdyś w Lasach Janowskich. Kolejną atrakcją była Ostoja Konika Biłgorajskiego w Szklarni i spotkanie z tymi urokliwymi zwierzętami. Naszą wizytę zakończyły zajęcia edukacyjne poprowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Janów Lubelski. Zwiedzanie ekspozycji i zabawy tj. przyrodnicze koło fortuny były doskonałym zakończeniem naszej wycieczki.  Pracownikom nadleśnictwa serdecznie dziękujemy za przygotowanie wspaniałych zajęć i tak cieple przyjęcie!!!

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

O tym, jak ważną rolę odgrywają w przyrodzie pszczoły przekonywaliśmy dzieci czwartego dnia zajęć. Krótka prezentacja pozwoliła na usystematyzowanie podstawowych informacji o tych owadach, a zajęcia ruchowe i wykonanie kolorowych „balonowych owadów" uzupełniły teorię. Mimo zimy tego dnia w siedzibie parku można było nie raz usłyszeć wesołe bzyczenie. Rozpoczęliśmy również zajęcia poświęcone innemu gatunkowi występującemu w naszych poleskich lasach - wilkowi.

O tym, że nie taki wilk straszny jak go malują, dzieci przekonały się ostatniego dnia. Dowodem na to jest pamiątkowe zdjęcie parkowej wilczej watahy, we własnoręcznie wykonanych maskach.

Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim uczestnikom „Zimy w Parku". Cieszy nas niezmiernie, że z roku na rok jest Was coraz więcej. Wasze uśmiechnięte twarze to dla nas, pracowników PPN największa nagroda.

(c)http://www.poleskipn.pl/

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Włodawie

1 Marca Wlodawa(1 marca) Obchody pamięci „żołnierzy wyklętych” rozpoczęła msza św. w ich intencji w kościele pw. św. Ludwika, po której miał miejsce okolicznościowy hołd pod pomnikiem żołnierzy oddziału AK-WiN. Tak do kościoła, jak i pod pomnik przybyły liczne delegacje szkół, służb i instytucji. W sposób szczególny prezentowała się klasa mundurowa z popularnego „Modrzewiaka”. Pod pomnikiem odczytano apel poległych, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Przemówienia wygłosili  Janusz Kloc – wiceprzewodniczący rady powiatu, o. Dariusz Cichor – przeor klasztoru oo. paulinów, mjr Stanisław Pakuła i kpt. Edmund Brożek. Było patriotycznie i godnie.  Uroczystości przygotowało włodawskie starostwo wraz z kołem Światowego Związku Żołnierzy AK we Włodawie i Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska Włodawa.

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji mocarstw zachodnich na sfałszowanie przez PPR wyborów do sejmu w styczniu 1947 i powyborczej amnestii, po której podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób. W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.

(c)https://powiatwlodawski.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 24/03/2016

Podaj dalej, powiadom znajomych....

​Ferie zimowe w Filii Nr 5

IMG_1993Program tegorocznych ferii (15-28.02.16 r.) w Filii nr 5 był bardzo obszerny. Codziennymi gośćmi były przedszkolaki z MALUSZKOWA. W związku z Międzynarodowym Dniem Kota, który przypada na dzień 17 lutego, odbyło się całe mnóstwo atrakcji z tym związanych. Jedną z nich była wizyta kota Filipa, którego właścicielką jest pani Ada. Liczne gry i zabawy oraz zajęcia plastyczne były stałymi elementami programu. Za najlepiej wykonane zadania były nagrody.

Nie obyło się oczywiście bez głośnego czytania bajek i wierszyków, między innymi: "Bajki o zwierzątkach", "Chory kotek", "Kocie kłopoty", "Kot, kogut i lisica" i wiele jeszcze innych. Nawiązując do kota odbył się wspaniały "koci bal" (wszystkie dzieci oraz panie były przebrane za kotki). Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku. Zamiast mleczka był co prawda soczek, ale za to jako kocia karma wystąpiły chrupki kukurydziane o smaku toffi. Dzieci świetnie się bawiły w rytmie kociej muzyki.

Trzeba też odnotować fakt, iż miło było gościć oficera prasowego włodawskiej komendy policji st. post. Elwirę Tadyniewicz. Tematem było bezpieczeństwo na ulicy oraz praca policjanta. Była to forma pogadanki. Dzieci bardzo ładnie odpowiadały na wszystkie pytania zadawane przez panią policjant. W nagrodę otrzymały taśmy odblaskowe.

Oprócz przedszkolaków częstymi gośćmi w bibliotece były dziewczynki ze zdolnościami plastycznymi Natalia Nurzyńska, Nela Daniluk, Martynka Wieliniec. Wykonały piękne rysunki oraz całą masę zwierzątek z rolek. Gościem była pani Joanna Wołczko z Warsztatu Terapii Zajęciowej, która udzieliła wielu cennych rad i służyła pomocą przy pracach plastycznych.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z czasu mile spędzonego w Bibliotece.

Obszerna galeria ze spotkania

Jadwiga Woźniak (c)http://www.mbpwlodawa.pl/

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 17/04/2021

Podaj dalej, powiadom znajomych....