Tłumy w świątecznym orszaku - wlodawa.NET


Tłumy w świątecznym orszaku

411x0_orszak2015-aOrganizowane od trzech lat we Włodawie Orszaki Trzech Króli zdobywają coraz większą popularność. Z roku na rok liczba uczestników ulicznych jasełek wzrasta dwukrotnie, a w tegorocznych, wzięła udział rekordowa liczba około 5 tysięcy osób.

W tym roku orszak, którego koordynatorem było Publiczne Gimnazjum nr 1 im. księdza Stanisława Konarskiego, wyruszył z placu przed kościołem Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Chełmskiej i przeszedł ulicami Korolowską, Tysiąclecia Państwa Polskiego i Józefa Piłsudskiego pod kościół Św. Ludwika, gdzie odbyła się scena finałowa.


Po dwóch latach organizatorzy postanowili zmienić scenariusz i położyć nacisk na rolę rodziny we współczesnym świecie i czyhające na nią zagrożenia, związane na przykład z uzależnieniami i szeroko pojętym konsumpcjonizmem. – Nie było patosu ani zadumy, lecz radość, śmiech i śpiew. Wszystkie sceny były przepięknie przygotowane, uczestniczący w nich aktorzy dali z siebie wszystko, a humorystyczny scenariusz oparty m.in. na postaciach moderatora, anioła czy diabełków bardzo się spodobał – podsumowuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową jego autorka i koordynatorka włodawskiego orszaku Danuta Sztuce.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_2]

— Jej zdaniem jasełka byłyby jeszcze bardziej udane, gdyby nie pogoda. – Było mroźno, a do tego wiał bardzo silny i dokuczliwy wiatr, który dawał się we znaki szczególnie najmłodszym uczestnikom – dodaje Danuta Sztuce i przyznaje, że miały to być ostatnie jasełka, przez nią organizowane, ale rosnące zainteresowanie i ciepłe przyjęcie mieszkańców miasta spowodowały, że zamierza się podjąć tego zadania także za rok.

Poszczególne sceny na trasie przemarszu odgrywali uczniowie: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i II Liceum Ogólnokształcącego im. Frycza Modrzewskiego, Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej i Szkoła Podstawowa nr 3 im. Franciszka Kleeberga, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. księdza Jana Twardowskiego, a także przedstawiciele przedszkoli oraz rodzin ze wspólnot parafialnych.

(c) wlodawa.eu

[osm_map lat="51.546" lon="23.548" zoom="15" width="600" height="450" ]

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Policjanci poszukują świadków wypadku w Dołhobrodach

policja-kogutyPolicjanci ustalają przyczyny wypadku drogowego w Dołhobrodach do którego doszło piątkowej nocy. Kierujący samochodem marki Rover uderzył w kilka znaków drogowych, ogrodzenie, a następnie w drzewo. 20-letni właściciel pojazdu z obrażeniami ciała został przewieziony przez rodzinę do lubelskiego szpitala. Pobrano od niego krew do badań. Funkcjonariusze poszukują świadków zdarzenia.

Piątkowej nocy dyżurny włodawskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Dołhobrodach. Skierowany na miejsce patrol ujawnił w rejonie skrzyżowania rozbity samochód marki Rover. Pojazd był w znacznym stopniu uszkodzony, uderzył w kilka znaków drogowych, ogrodzenie a następnie drzewo. Przy pojeździe nie było ani kierującego ani żadnych świadków zdarzenia. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy straży pożarnej, którzy z uwagi na ulatniający się gaz i wydobywające się paliwo odcięli zasilanie pojazdu by nie doszło do samozapłonu.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Policjanci ustalili, że 20-letni właściciel samochodu został przewieziony do lubelskiego szpitala przez rodzinę. Mężczyzna był nieprzytomny i nie było z nim kontaktu. Od 20-latka pobrano krew do badań na zawartość alkoholu. Okoliczności wypadku wyjaśni prowadzone postępowanie. Policjanci apelują o zgłaszanie się świadków zdarzenia a także o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – zachowanie pojazdu w warunkach zimowych jest znacznie utrudnione i często trudno przewidzieć co wydarzy się na śliskiej nawierzchni.

BSz

(c) http://www.lubelska.policja.gov.pl

[osm_map lat="51.687" lon="23.51" zoom="12" width="600" height="450" ]
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 27/01/2017

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Włodawa: Finisz konsultacji w/s Czworoboku

411x0_czworobok-wizualizacja-300x141Kończą się konsultacje w sprawie przebudowy włodawskiego „Czworoboku”. Do wczoraj sugestie mogli przekazywać mieszkańcy, a w czwartek 8 stycznia ich propozycje i pomysły władz miejskich były tematem spotkania z autorami projektu.- W ankietach, które były do nas składane przez kilka miesięcy, mieszkańcy zwracali uwagę przede wszystkim na organizację ruchu w obrębie „Czworoboku”, w tym na miejsca parkingowe i ogólny układ dróg, także jednokierunkowych.

Ze swojej strony dołączyliśmy propozycję drugiej fontanny i inne niewielkie korekty. Większość sugestii już została uwzględniona w koncepcji przedstawionej przez projektantów. W poprawionej wersji zmiany będą więc niewielkie – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. W czwartkowym spotkaniu miasto reprezentowali także radni i kilku mieszkańców, zainteresowanych przyszłością tej części Włodawy. „Czworobok” to 18-wieczna budowla w kształcie kwadratu z dziedzińcem w środku, w której znajdowały się miejskie kramy.

Zgodnie z miejscową tradycją to na miejscowym dziedzińcu odbył się pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim opisany przez Henryka Sienkiewicza w powieści „Ogniem i mieczem”. — Opracowywane teraz plany dotyczą przebudowy ulic Rynek, Czworobok, w tym wnętrza „Czworoboku” oraz Hanki Sawickiej i części ul. Nadstawnej. Natomiast budynki nie są własnością miasta. Samorząd chce zrealizować tę inwestycję korzystając ze środków unijnych, które będą dostępne w ramach Włodawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Oprócz Gminy Miejskiej Włodawa, lidera WOF, należy do niego jeszcze 10 innych samorządów, które razem mają większe szanse na pozyskanie dotacji w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Samorządy wybrały do realizacji 25 kluczowych inwestycji, na które obecnie jest przygotowywana dokumentacja. – Przygotowanie projektu nie oznacza jeszcze jego realizacji. W ten sposób chcemy się dobrze przygotować do składania wniosków o dofinansowanie, które w najbliższych latach będzie dostępne w ramach obszarów funkcjonalnych – wyjaśnia burmistrz Muszyński. — Na opracowanie dokumentacji samorządy otrzymały pieniądze z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Resort przekazał ponad 820 tysięcy nie tylko na przygotowanie planów konkretnych inwestycji, ale także na zdiagnozowanie istniejącego potencjału i opracowanie strategii rozwoju całego obszaru.

Włodawski Obszar Funkcjonalny, oprócz lidera, czyli Gminy Miejskiej Włodawa, tworzą Powiat Włodawski oraz 9 gmin wiejskich: Hanna, Hańsk, Stary Brus, Urszulin, Włodawa, Wola Uhruska i Wyryki z powiatu włodawskiego, a także Ruda-Huta z powiatu chełmskiego oraz Sosnowica z powiatu parczewskiego.

(c) wlodawa.eu

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 20/02/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....