(15 grudnia) Spotkanie podsumowujące rozwój rowerowego szlaku Green Velo odbyło się w Okunince. Uczestniczyli w nim samorządowcy oraz przedsiębiorcy lokalni, którzy uzyskali certyfikaty z rekomendacją dla Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. - Zakończenie budowy Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo to dla powiatu włodawskiego doskonała wiadomość - mówił nad J. Białym wicestarosta Adam Panasiuk.
Green Velo to nowo powstały, liczący około 2 tysiące kilometrów, jedyny taki w Polsce szlak rowerowy. Przebiega przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Budowa i promocja trasy pochłonęła około 300 milionów zł, z czego większość to pomoc unijna. Niektóre fragmenty szlaku przebiegają po istniejących już ścieżkach, a część dróg zbudowano od postaw. Wszystko zorganizowane tak, aby wyeliminować ewentualne zagrożenia drogowe. Całość oznaczona jest specjalnymi, pomarańczowymi tabliczkami, aby rowerzyści mogli przejechać całą wschodnią ścianę kraju.
[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_2]
Sama droga to jednak nie wszystko. Szlak wymaga odpowiedniej obsługi turystycznej i właśnie o tym rozmawiali w Okunince samorządowcy i przedsiębiorcy, którzy w okolicach trasy świadczą swoje usługi. Samorządy i firmy liczą, że nowy szlak skusi rowerzystów. A cykliści w powiecie już od wielu miesięcy korzystają z dobrodziejstwa tej ścieżki. Zwłaszcza uczęszczany jest fragment trasy z Hanny do Włodawy do Okuninki.
- Zakończenie budowy Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo to dla powiatu włodawskiego doskonała wiadomość – mówił wicestarosta A. Panasiuk. - Na obszarze naszego powiatu wyznaczono szlak o długości ok. 70 km - w większości w postaci asfaltowego chodnika dla rowerów przy drogach wojewódzkich. Nazwanie tej ścieżki "rowerową autostradą" nabiera u nas praktyczne znaczenie. Tak więc oprócz rozwoju turystyki Green Velo znacząco poprawia bezpieczeństwo na niektórych drogach. Należy jednak pamiętać, że Green Velo jest podarowaną nam markową wędką i my musimy się nauczyć, jak skutecznie posługiwać się nią, by złowić jak największą ilość ryb, czyli mam tu naturalnie na myśli turystów. My, jako samorząd, możemy inicjować rozbudowę tego szlaku o lokalne ścieżki, ale największą rolę odegrają tu przedsiębiorcy i instytucje kultury.
Aby stać się certyfikowanym Miejscem Przyjaznym Rowerzystom należy spełnić kilka wymagań. Myślę, że warto włączyć się w ten projekt certyfikacji, bo dzięki Green Velo turystyka rowerowa ma u nas olbrzymi potencjał rozwoju. W podobnym tonie wypowiadał się burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i wójt gminy Włodawa – Tadeusz Sawicki. Obaj podkreślali znaczeni ścieżki dla promocji, le zwracali równocześnie uwagę na konieczność współpracy firm i instytucji działających na tym terenie. Na zakończenie kilkanaście prywatnych podmiotów działających przy ścieżce otrzymało certyfikaty z rekomendacją dla Miejsc Przyjaznych Rowerzystom.
[caption id="attachment_3210" align="aligncenter" width="300"] Kliknij aby przejść do mapy[/caption]Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To niemal 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie).
Już samo poznanie każdego z nich z osobna stanowi niezwykłe doświadczenie, a poznanie ich wszystkich zdaje się być jak czytanie wspaniałej baśni. Na trasie wybudowanych zostanie 230 Miejsc Obsługi Rowerzystów wyposażonych w stojaki, wiaty i ławki oraz kosze na śmieci i tablice informacyjne. Trasa prowadzi przez pięć parków narodowych i szereg parków krajobrazowych. W północnej części szlaku długie odcinki poprowadzono nasypami dawnych linii kolejowych.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=zpa_lndIVtI&width=600&hight=500[/embedyt]
Na szlaku wydzielono 12 „królestw rowerowych" - atrakcyjnych regionów, w których warto zaplanować dłuższy pobyt. W królestwach tych zaproponowano turystom ponad 100 propozycji jednodniowych i weekendowych oraz dłuższych wycieczek rowerowych, stanowiących niezwykłe, turystyczne menu rowerowe obszaru Polski Wschodniej - najpiękniejszej części naszego kraju. Na turystów czeka ponad 200 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom czyli rekomendowanych obiektów (noclegowych, gastronomicznych, usługowych) świadczących usługi dedykowane turystom rowerowym.
Wyjątkowość i różnorodność regionów, przez które prowadzi szlak, podkreślają atrakcje turystyczne, zarówno te usytuowane bezpośrednio na trasie, jak i te znajdujące się na obszarze 20-kilometrowego "korytarza" po obu stronach trasy. Są wśród nich liczne zabytki stanowiące ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego, m.in. katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, dawne żydowskie miasteczka Tykocin i Leżajsk, miasta Chełm, Włodawa i Szczebrzeszyn znane ze swego wielokulturowego dziedzictwa.
(c)https://powiatwlodawski.pl
Obszerniejsza galeria na stronie http://www.gmina-wlodawa.pl
Zobacz również:
Włodawa: CBA w szkole którą ukończył wicestarosta Tomasz Korzeniewski /wideo/
Włodawa na sygnale: Nadal trwają poszukiwania zaginionej mieszkanki gminy Urszulin