18 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej w Orchówku obchodziliśmy święto Patrona szkoły - Jana Pawła II. Uroczystość przebiegała pod hasłem „Szukałem was.” Obraliśmy sobie Patrona, który służy nam za wzór, który wciąż pozostaje niedościgłym ideałem. Chcieliśmy uczcić jego pamięć i przypomnieć, że Karol Wojtyła nie tylko był wielkim Papieżem, ale też najlepszym wychowawcą i przyjacielem młodzieży.
Jego obecność na zawsze została zapisana w życiu każdego. Jako wielki człowiek, Polak, papież pozostawił bogate przesłanie dla ludzkości. Dał świadectwo niezwykłej siły ducha, wiary, miłości Boga i człowieka. Był uosobieniem dobra, prawdy i mądrości. Jego cząstka powinna tkwić w każdym z nas.
Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w miejscowym kościele pw. św. Jana Jałmużnika, którą odprawił proboszcz- o. Wojciech Gwiazda. Usłyszeliśmy w homilii słowa Jana Pawła II i przypomnieliśmy sobie jego życie. Ojciec Wojciech nawiązał również do święta, które Kościół obchodzi w tym dniu, a mianowicie w kościołach kapucyńskich jest to święto św. Feliksa- kapucyna, który patronuje dzieciom i matkom oczekującym potomstwa. W związku z tym, podczas Eucharystii nastąpił obrzęd namaszczenia dzieci olejem św. Feliksa.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły. Uczniowie z klas II- VI, pod opieką p. Małgorzaty Sakowicz przedstawili program słowno-muzyczny zatytułowany „Szukałem was”. Zostały przypomniane najważniejsze wypowiedzi Jana Pawła II, w których zawiera się Jego ogromne duchowe dziedzictwo: przykład świętego życia, cierpienia i śmierci oraz skarb nauczania. Wielki to zaszczyt i odpowiedzialność być uczniem szkoły, która nosi imię tak wielkiego Polaka, jakim był Jan Paweł II.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Pozostanie w naszej pamięci, w naszych modlitwach, w naszym życiu szkoły. Papieskie wskazania będą ukazywać kierunek naszej życiowej drogi. Jesteśmy dumni, że od 2007 roku nasza szkoła nosi imię tak niezwykłego człowieka. Nasz patron to dla nas przykład i wyzwanie, by nie szczędzić sił, dając swój wkład w odkrywanie prawdy i budowanie dobra.
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrała p. Teresa Paszkiewicz, która podziękowała uczniom i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uroczystości, po niej usłyszeliśmy miłe słowa od p. Andrzeja Kratiuka- sekretarza Gminy Włodawa, który powiedział, że to wielkie zobowiązanie mieć tak wspaniałego Patrona i zachęcił do podążania jego śladem. W dalszej części naszego świątecznego dnia obejrzeliśmy film pt. „Karol, który został świętym”, zjedliśmy poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców i rozpoczęliśmy sportowe rywalizacje. Był to piękny dzień, wrażenia – niesamowite i radość- doskonała.
Obszerna fotogaleria na stronie gminy
źródło: http://www.gmina-wlodawa.pl/
Zobacz również:


16 maja 2016 r. Szkolne Koło Caritas założone przy PG Nr 1 im. Ks. S. Konarskiego we Włodawie obchodziło 10 - lecie swojego działania. Radosne świętowanie przy parafii św. Ludwika, rozpoczęte Mszą św., kontynuowane w klasztorze przy wspomnieniach i podziękowaniach, uwieńczone ogniskiem i tańcami, zgromadziło aktywnych wolontariuszy w liczbie 35, wolontariuszy absolwentów, którzy mogli dotrzeć (większość towarzyszyła duchowo), dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej Ks. Marcina Ochnio, byłą panią dyrektor szkoły Janinę Klimczuk (Koło powstało na jej prośbę), Prezes Stowarzyszenia Wolontariatu panią Krystynę Kończal, opiekuna SKC w Dubecznie pana Daniela Witowskiego z przedstawicielami SKC z gimnazjum, pana dyrektora PG nr 1 Przemysława Tułacza, o. Pawła Kaczmarka, diakona Rafała oraz założycielkę i opiekuna panią Teresę Szczygielską.
Słodko, żółto, wesoło… Tak było w piątek 20 maja w Przedszkolu Miejskim nr 1. To właśnie tego dnia obchodzono tam Dzień miodu.

