W dniu 30 września br., w Wytycznie przy Kopcu Chwały odbyły się uroczyste obchody 77. rocznicy bitwy pod Wytycznem.
Podczas tej bitwy, na przełomie września i października 1939 r., Zgrupowanie Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich Kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim.
Uroczystości w Wytycznie, tradycyjnie już rozpoczęła Msza Święta przy Kopcu Chwały. Na miejscu, po odegraniu Hymnu Państwowego zebranych gości przywitał gen. bryg. SG Wojciech Skowronek – Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Na uroczystości obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych województwa lubelskiego, służb granicznych Ukrainy i Białorusi, kombatanci a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Podczas uroczystości, wręczono odznaczenia i wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób wyróżniły się postawą patriotyczną.
Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość RP, Medalem "Pro Patria" odznaczony został ppłk SG Jacek Kozak – Komendant Placówki SG w Lubyczy Królewskiej. Za upamiętnianie pamięci o ludobójstwie społeczności polskiej na kresach oraz szczególną popularyzację czynu zbrojnego podziemia niepodległościowego na Wołyniu, Krzyżem Obrońców Wołynia 1939 – 1944, zostali odznaczeni:
chor. sztab. SG Krzysztof Oroń; sierż. sztab. SG Tomasz Puchalski. Odznaczeniem Pamiatkowym za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – wyróżnieni zostali:
Pan Marek Maksymowicz; st. chor. sztab. SG Mariusz Skorniewski.
Za udział w rekonstrukcji cmentarzy wojennych 27. Dywizji Armii Krajowej i Korpusu Ochrony Pogranicza na Wołyniu i Lubelszczyźnie – Pamiątkową Odznaką Akcji Burza, został odznaczony:
chor. SG Konrad Babicz.
Po odczytaniu Apelu Poległych, złożono wieńce na grobach poległych żołnierzy. Tegoroczne uroczystości w Wytycznie uświetniła Kompania Honorowa Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej a także Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.
Straż Graniczna z chwilą swojego powstania w 1991 roku, obejmując służbę w ochronie granicy państwowej, stała się spadkobiercą tradycji polskich formacji granicznych. Wśród tych formacji, zwłaszcza tu na wschodzie, miejsce szczególne zajmuje KORPUS OCHRONY POGRANICZA powołany w 1924 roku jako stała ochrona granicy wschodniej. W ciągu swojego istnienia KOP, zarówno codzienną służbą jak i postawą we wrześniu 1939 roku, dał dowody wielkiego oddania sprawom RP.
źródło: www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl
Garść zdjęć z uroczystości na stronie NSG
Zobacz również:
Stary Brus: Dożynki Powiatowe 2016
Włodawa: Nowe ogniska to Przedszkole Miejskie i Parafia w Dubecznie /wideo/
Więcej...
data publikacji:
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Włodawa - IV Międzyprzedszkolna Spartakiada Przedszkolaków
Kolejna – czwarta edycja spartakiady przedszkolnej organizowanej przez Przedszkole Miejskie nr 2 we Włodawie odbyła się w atmosferze sportowej rywalizacji, ponieważ każda drużyna chciała wygrać i otrzymać puchar przechodni Burmistrza Włodawy.Potrzeba Spartakiady zrodziła się z chęci stworzenia dzieciom możliwości uczestnictwa w grach sportowych, współzawodnictwa, zmierzenia się ze sobą, w innej przestrzeni niż przedszkole – w otoczeniu rywali sportowych spoza niego. W sportowych zawodach wystartowały drużyny:
Przedszkola Miejskiego nr 2, Przedszkola Miejskiego nr 1, Przedszkola Integracyjnego, Przedszkola Niepublicznego ” Mała Akademia”, oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 i 3. Imprezę otworzyła Pani Dyrektor Przedszkola – Katarzyna Kościuk. Spartakiadę rozpoczęto uroczyście kolorową paradą drużyn i dopingującymi okrzykami.
Wesołe konkurencje „Posprzątaj mopem”, „Wożenie dyni na taczkach”, „Wyścig samochodowy”, „Pszczółkowe zabawy”, dostarczyły wszystkim dużo radości i uśmiechów. Wszystkie przedszkolaki dały dopiero upust swoim emocjom podczas tańców integracyjnych. Nad prawidłowym przebiegiem spartakiady, zgodnym z regulaminem i zasadami fair play, czuwał zespół sędziowski w składzie: emerytowani nauczyciele – Józef Dudziński i Ewa Soroka oraz kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji – P. Agata Zakrzewska.
Zaangażowanie wszystkich drużyn było wyjątkowe, ale najwięcej punktów i I miejsce zdobyła drużyna z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 3, tym samym powtarzając kolejne zwycięstwo i zachowując na kolejny rok puchar przechodni Burmistrza Włodawy. II miejsce zajęło Przedszkole Integracyjne, III miejsce – oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej nr 2, zaś na kolejnych miejscach uplasowały się: Przedszkole Niepubliczne ” Mała Akademia”, Przedszkole Miejskie nr 1 i Przedszkole Miejskie nr 2. Nikt z przedszkolaków nie martwił się dalszymi miejscami, bowiem wszyscy zostali uhonorowani złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami oraz pocieszkami.
Sportowa impreza przebiegała pod hasłem ” Ruch to zdrowie”. Działania podejmowane przez organizatorów mają uświadomić dzieciom i rodzicom znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowego rozwoju ich dzieci, zainicjować dyskusję o zwiększeniu roli ruchu w wyrabianiu u dzieci potrzeby aktywności i zdrowego życia na całe życie. Organizatorami imprezy były prowadzące spartakiadę motylek i biedronka – Bogusława Górska i Marzena Sugier.
źródło: www.wlodawa.eu
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 03/08/2019
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Programuj u siebie
Z radością informujemy, że w nasza placówka rozpoczynamy realizację projektu „Programuj u siebie" finansowanego przez Fundację PZU i realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Talent. Głównym działaniem w ramach projektu będą cotygodniowe zajęcia pozaszkolne z podstaw programowania w języku C++ dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (http://talent.edu.pl/blog/kategoria/programuj-u-siebie/).
[wp_ad_camp_5]
Trwają spotkania rekrutacyjne i informacyjne w szkołach. Pierwsze spotkania już 20 września o 8:50, 9:45 i 10:40 w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w sali nr. 29. Zajęcia prowadzić będzie Mariusz Józefczuk - nauczyciel informatyki. Uczestnicy projektu będą mieli okazję sprawdzić się w wielu konkursach organizowanych w ramach projektu i wygrać ciekawe nagrody.
Zajęcia będą prowadzone od października 2016r. do czerwca 2017r. Szczegółowe informacje na temat projektu uzyskać można również u nauczyciela prowadzącego zajęcia pod numerem telefonu: 693254373.
Projekt „Programuj u siebie" jest finansowany ze środków Fundacji PZU w ramach konkursu „Z PZU po lekcjach".
źródło: http://www.mdk.wlodawa.pl/
[mapsmarker marker="1"]
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....