[ Wideo ] - XVIII Festiwal Trzech Kultur we Włodawie - wlodawa.NET


[ Wideo ] - XVIII Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Trzy dni i co najmniej tuzin gwiazd – tak może być tylko podczas włodawskiego Festiwalu Trzech Kultur. By wymienić kilka: Renatę Przemyk, Artura Barcisia, Kroke, Sound’n’Grace. Choć z pogodą było różnie, to na pewno stały, rewelacyjnie wysoki, był poziom artystyczny tego Festiwalu. Tegoroczny Festiwal był 18 z kolei czyli uzyskał „pełnoletniość”. Z tej też okazji ze sceny przed piątkowym koncertem w wielkiej synagodze życzenia dyrektorowi i pracownikom Muzeum złożył Andrzej Romańczuk - starosta włodawski, który na zakończenie FTK ufundował wielki urodzinowy tort.

Festiwal od lat ma niezmienną formułę: trzy dni dla trzech kultur i religii – pierwszy dzień - żydowski, drugi prawosławny, trzeci – katolicki. Za całość oczywiście odpowiadała od lat główny organizator Anita Lewczuk vel Leoniuk – dyrektor Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie.

Bonusem był czwartkowy (rewelacyjny) występ kabaretu. Bo właśnie Festiwalową Noworoczną Nocą Kabaretową na dziedzińcu włodawskiego czworoboku rozpoczął się XVIII Festiwal Trzech Kultur. Gwiazdą był znany Kabaret pod Wyrwigroszem.

W piątek (22 września) od rana wiele się działo przez włodawską synagogą. Były spotkania z filmem, teatrzyki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy czy warsztaty tańca izraelskiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspaniałych koncertów – najpierw muzyki żydów sefardyjskich, a potem gwiazdy dnia – Renaty Przemyk w repertuarze Leonarda Cohena. Wieczór zaś rozbrzmiewał muzyką neoklezmerską w najlepszym wydaniu.

W dzień drugi - prawosławny atrakcji także nie brakowało. Ponownie zaczęło się „naukowo” – od konferencji „Włodawa jako ośrodek reformacji w XVII w.”. Później były liczne spektakle, teatrzyki, wernisaże, widowiska czy programy wielu kultur (pieśni hebrajskie, jidysz, polskie i cygańskie). Nie zabrakło spotkań z ciekawymi ludźmi. Rozbrzmiewała nie tylko włodawska cerkiew, ale i kościół pw. NSJ. Całość zwieńczył koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Chóru Oktoich oraz premiera projektu muzycznego z okazji 25-lecia zespołu Kroke. W późnych godzinach nocnych w murach Czworoboku swoje pieśni wykonywali wielcy bardowie.

Dzień trzeci – katolicki to przede wszystkim wyjątkowe msze w kościele św. Ludwika. Ich oprawę zapewniały chóry, ale również dzieci z Joszką Brodą na czele. Tradycyjnie były też warsztaty i spotkania teatralne, tym razem gwiazdą był Artur Barciś. Już na sam koniec Festiwalu na placu synagogalnym można było wysłuchać muzyki gospel w wykonaniu Sound‘n’Grace z zespołem Tabb.

Jak podkreślali wszyscy – organizatorzy osiemnastego FTK stanęli na wysokości zadania. Było na co popatrzeć, czego słuchać i nade wszystko, co przezywać. Te trzy dni we Włodawie, to rzeczywiście magiczne dni.

źródło: www.powiatwlodawski.pl


👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Włodawa - Każdy przedszkolak powie: ruch i zabawa to zdrowie

Włodawa - Każdy przedszkolak powie: ruch i zabawa to zdrowie

W poniedziałek 25.09 Przedszkole Miejskie nr 2 we Włodawie zorganizowało V Międzyprzedszkolną Spartakiadę o Puchar Przechodni Burmistrza Włodawy pod hasłem: „Każdy przedszkolak powie: ruch i zabawa to zdrowie”. Drużyny zaprezentowały się przed jury, w skład którego wchodzili: Burmistrz Włodawy Pan Wiesław Muszyński, emerytowana nauczycielka wychowania przedszkolnego Pani Ewa Rusińska oraz trener klubu „EKO Różanka – Pankration” Pan Marcin Poźniak.

Włodawa - Każdy przedszkolak powie: ruch i zabawa to zdrowie

Po uroczystym ślubowaniu dzieci przystąpiły do rywalizacji o Puchar i medale. 6 drużyn przedszkolaków zmagało się w konkurencjach: „Skoki w workach”, „Kelnerzy”, „Sztafeta pisana”, „Wyścig na kocykach”, „Hokejowe zmagania”, „Wyścig brygad murarskich”. Najwięcej punktów uzyskała drużyna Przedszkola Miejskiego nr 2, na II miejscu znalazła się drużyna z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego, III miejsce przypadło zawodnikom ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Włodawa - Każdy przedszkolak powie: ruch i zabawa to zdrowie

Po sportowych emocjach Pan Marcin Poźniak przygotował dzieciom prezentację technik MMA oraz pokazową walkę. Zmagania przedszkolaków należały do bardzo wyrównanych, wszyscy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Za organizację Spartakiady odpowiadały Panie Marzena Sugier i Monika Kisiel.

źródło: www.wlodawa.eu

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 16/05/2014

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Cmentarz Wojenny w Osowie

(29 września) Na cmentarzu w Osowie (gm. Hańsk) spoczywają żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy polegli podczas pierwszej wojny światowej. Tego dnia maiło miejsce uroczyste oddanie i poświęcenie cmentarza. Wielki wkład w odnowienie cmentarza w Osowie mieli policjanci ze stowarzyszenia IPA oraz wójt gminy Hańsk.

Prace trwające od ponad roku polegały m.in. na uporządkowaniu mogił, wytyczeniu alejek, budowie 40 kopczyków i budowie nowego ogrodzenia i postawienie pomnika pamięci żołnierzy. Przedtem były tu zarośnięte mogiły, w których okoliczni mieszkańcy w 1915 roku pochowali żołnierzy armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Dokładna liczba żołnierzy tam pochowanych nie jest znana.

Podczas uroczystości o tamtych wydarzeniach przypomnieli przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża oraz Konsul Honorowy Austrii w Lublinie. Obecni byli również samorządowcy, z wicestarostą Adamem Panasiukiem i wójtem gminy Markiem Kopieniakiem na czele oraz wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

– Ziemia włodawska jako jedna z niewielu czasy I i II wojny światowej przecierpiała najboleśniej. To bowiem przez te ziemie przetaczały się fronty podczas I wojny i tutaj podczas II wojny Niemcy zbudowali fabrykę śmierci w Sobiborze. Historia Polski to jednak nie tylko historia Polaków i te groby żołnierzy pochowanych w lesie osowieckim są tego najdobitniejszym przykładem – mówił wicestarosta A. Panasiuk na cmentarzu.

Przez Lubelszczyznę dwa razy przebiegał front wojenny. Zginęło tu wielu Austriaków i Rosjan. Do tej pory we współpracy z austriackim Czarnym Krzyżem udało się odnowić 23 cmentarze. W województwie lubelskim jest prawie 200 cmentarzy z okresu I wojny światowej. Większość z nich jest w złym stanie. Akcja ich odnawiania rozpoczęła się w 2006 roku.

źródło: www.powiatwlodawski.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 11/07/2014

Podaj dalej, powiadom znajomych....