W dniu 28-29 kwietnia b.r. przebywała na terenie Gminy Sławatycze delegacja z Zarządu Stowarzyszenia Mutterkolonie Neudorf und Tochterkolonien „Bugholendry” w Berlinie, zrzeszającego potomków nadbużańskich olędrów zamieszkujących obecnie w Niemczech.
Głównym celem spotkania z przedstawicielami Rady i Urzędu i Gminy Sławatycze w dniu 29 kwietnia było uzgodnienie szczegółowego planu obchodów rocznicowych 400-lecia założenia dwóch najważniejszych kolonii nad Bugiem - lokowanych na prawie holenderskim, w początkowym okresie zwanych Neubruch i Neudorf.
Rocznica ta przypada w dniu 3 czerwca 2017 roku, a jej 3-dniowe obchody zaplanowano w dniach 2-4 czerwca 2017 r., w tym po stronie białoruskiej w dniu 4 czerwca.
[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_2]
Delegacji przewodniczył prezes Zarządu Stowarzyszenia - pan Eduard Bütow, a towarzyszyła sekretarz Zarządu - pani Elke Blank, oraz w charakterze tłumacza – pani Bertha Harding.
W związku z tym, że skrupulatnie przygotowany w 2014 roku przez poprzedni Zarząd Stowarzyszenia „Bugholendry” (Siegfried Ludwig i Jens Ryl) i uzgodniony z poprzednimi władzami Gminy Sławatycze program tychże obchodów - ze względów obiektywnej zmiany sytuacji w okresie ostatnich dwóch lat – musiał ulec drobnym korektom w zakresie godzin i punktów jego przebiegu, wstępnie uwzględniono i uzgodniono te zmiany.
Ze strony Rady i Urzędu Gminy i GOK w spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Sławatycze - Grzegorz Kiec, Przewodnicząca Rady Gminy - Józefa Buczek, oraz Dyrektor GOK - Bolesław Szulej. Na zaproszenie ww. osób w spotkaniu uczestniczył także Antoni Chorąży z Mościc Dolnych, utrzymujący kontakty z potomkami olędrów w Polsce i w Niemczech, oraz innych europejskich krajach.
Stronę białoruską reprezentował pan Walerij Miller, towarzyszący logistycznie delegacji niemieckiej na Białorusi (gdzie w dniach poprzednich również dokonano niezbędnych uzgodnień organizacyjnych w Domaczewie), i w Polsce.
Dzisiejsza wieś Mościce Dolne, stanowi niewielką enklawę dawnego Neudorfu, która ocalała dzięki zmianie koryta rzeki Bug w 1821 roku i po II wojnie światowej pozostała w granicach Polski. Prawobrzeżna część Mościc Dolnych (d. Neudorf) i całe znajdujące się tam Mościce Górne (Neubruch, późn. Neubrow) - zostały zlikwidowana na mocy decyzji sowieckich władz okupacyjnych w latach 1939-1941.
Na prawym brzegu (okolice Domaczewa) znajduje się plac po spalonym w 1941 roku kościele ewangelicko-augsburskim w Mościcach Dolnych oraz cmentarz tychże wyznawców w Mościcach Górnych, w dzielnicy „Borek”.
Stąd też, planowany program obchodów obejmuje uroczystości na lewym brzegu (Sławatycze i Mościce Dolne) w Polsce, oraz na prawym – Domaczewo i okolica po dawnych koloniach.
W trakcie przebiegu uroczystości planowane są imprezy sportowe, prelekcje historyczne, imprezy folklorystyczne, pokazy i parada historyczna, jarmark rzemiosła i pokazy kulinarne, występy artystyczne i fajerwerki.
Historyczną wielokulturowość na tym terenie podkreśli nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych i wiernych kościołów: ewangelickiego, katolickiego i prawosławnego, oraz bicie dzwonów we wszystkich kościołach - po obu stronach Bugu - o tej samej porze dnia.
Strona niemiecka zapowiedziała obecność co najmniej 80 osób – potomków olędrów - zamieszkujących najstarsze kolonie olęderskie nad Bugiem, oraz miejscowości na Wołyniu (wychodźstwo z kolonii macierzystych Neudorf-Neubrow) i gości z okolic Irkucka nad Bajkałem, gdzie na początku XX wieku założyli oni 3 wsie, opuszczając wołyńskie wsie, do których przeniknęli z Nejdorf-Nejbrowa (XIX-wieczna pisownia nazw kolonii) - w I połowie XIX wieku.
Zarówno władze gminy jak i gminny samorząd - liczą na wsparcie organizacyjne poszczególnych gminnych sołectw, sponsorów i osób prywatnych, a zwłaszcza potomków nadbużańskich olędrów - w organizacji wymienionych imprez programu uroczystości, przygotowanie pokazów, prezentacji i występów artystycznych.
400-lecie mają upamiętnić okolicznościowe tablice na obu brzegach rzeki.
Szczegółowy plan zostanie zamieszczony na stronie internetowej gminy Sławatycze po dokonaniu merytorycznych uzgodnień dotyczących udziału finansowego Stowarzyszenia „Bugholendry” w organizację imprezy.
Tekst i foto: A. Chorąży
źrodło: www.slawatycze.pl
[osm_map_v3 map_center="51.77,23.583" zoom="13" width="100%" height="450" ]
Zobacz również: