W dniu 16 lutego 2018r. w Zakładzie Karnym we Włodawie odbyła się uroczysta odprawa związana ze świętem Służby Więziennej obchodzonym w dniu 8 lutego podczas której wręczone zostały odznaczenia resortowe i awanse na wyższe stopnie służbowe.
Awanse i odznaczenia
Odznaczenia i awanse wręczali Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie płk Włodzimierz Jacek Głuch wraz z Dyrektorem Zakładu Karnego we Włodawie – ppłk Markiem Abramowiczem. Dwóm funkcjonariuszom wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w służbie przyznano brązowe odznaki: „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. Siedmiu funkcjonariuszy awansowano na wyższy stopień Służby Więziennej.
W uroczystej odprawie wzięli udział m.in. przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie por. Edyta Radczuk i por. Andrzej Mazurek, księża oraz Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym we Włodawie mgr Marian Marcinkiewicz. Dyrektor Okręgowy płk Włodziemierz Głuch podziękował za zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych i pogratulował funkcjonariuszom awansów i wyróżnień.
8 luty - Święto Służby Więziennej
8 lutego jest świętem Służby Więziennej od 2010r. Data nawiązuje do ogłoszenia dekretów Józefa Piłsudskiego z 7 i 8 lutego 1919 r. które dały początek Straży Więziennej. Nazwa Służba Więzienna została wprowadzona w życie dekretem Rady Państwa i jako formacja podlegała Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Od roku 1956 nastąpiła zmiana i Służba Więzienna znalazła się w strukturach Ministerstwa Sprawiedliwości.
W dniu 10 XII 1959r. uchwalono Ustawę o Służbie Więziennej, która obowiązywała do 1996r. W dniu 26 kwietnia 1996r. nastąpiła zmiana obowiązującej ustawy. 26 kwietnia stał się odtąd świętem Służby Więziennej, który oprócz wydania nowej ustawy nawiązywał również do przepisów wydanych w 1926r. i jako święto obchodzony był do 2010r. Od 9 kwietnia 2010 obowiązuje aktualna Ustawa o Służbie Więziennej, która jako święto ustanowiła dzień 8 lutego.
tekst: ppor. Daniel Pręciuk, źródło: wikipedia.
zdjęcia: por. Antoni Kowalski
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji:
Podaj dalej, powiadom znajomych....
112 - Jak stracić prawko i zdobyć mandat?
Wczoraj włodawscy policjanci Ruchu Drogowego zatrzymali dwóm kierującym prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym. Obydwaj pędzili w m. Hańsk na drodze wojewódzkiej nr 819. Jako pierwszy został zatrzymany o godz. 15:40 kierujący pojazdem m-ki Audi – 26-letni mieszkaniec gm. Wierzbica. Miał na liczniku swojego auta 132 km/h. Następnie policjanci zatrzymali 20-latka z Chełma jadącego samochodem m-ki Ford. Ten z kolei przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h.
Dzisiaj około godz. 9:30 prawo jazdy stracił kolejny uczestnik ruchu. 44-letni mieszkaniec Puław pędził autem m-ki Hyundai w m. Krzywowierzba z prędkością 118 km/h. Wszyscy kierujący zostali również ukarani wysokimi mandatami i punktami karnymi.
E.T.
/ź/ policja.gov.pl
Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 07/07/2017
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Włodawa - Kolejne dwie próby samobójcze
Wczoraj włodawscy policjanci dwukrotnie interweniowali wobec osób, które zamierzały targnąć się na własne życie. Pierwsze zgłoszenie otrzymał dyżurny włodawskiej komendy około godz. 13:40. Z relacji zgłaszającej wynikało, że otrzymała sms od byłego męża, z którego treści wynikało że zamierza popełnić samobójstwo przez połknięcie tabletek.
Policjanci natychmiast pojechali we wskazane miejsce na terenie gm. Włodawa i zastali mężczyznę zamkniętego w pokoju. Po licznych perswazjach mundurowych otworzył im drzwi. Policjanci potwierdzili zgłoszenie i ustalili, że rzeczywiście mężczyzna połknął serię tabletek, którą popił alkoholem. Policjanci udzielili mu niezbędnej pomocy i przekazali karetce pogotowia.
Drugie zgłoszenie otrzymaliśmy około godz. 22:30 od mieszkanki Włodawy, która zgłosiła, że jej ojciec wyszedł z domu z zamiarem targnięcia się na własne życie. Policjanci ruszyli w poszukiwanie mężczyzny, jednak jak sie okazało nie było to potrzebne, bo mężczyzna sam przyszedł na komendę. Był wyraźnie zdenerwowany potwierdzając zgłoszenie córki. Dyżurny komendy w rozmowie uspokajał mężczyznę udzielając mu niezbędnego wsparcia i wezwał na miejsce pogotowie, któremu go przekazał.
Powyższe sytuacje są doskonałym przykładem na to, że społeczeństwo darzy naszą formację ogromnym zaufaniem i ma świadomość naszych ustawowych zadań, do których należy przede wszystkim ochrona życia i zdrowia ludzkiego.
E.T.
/ź/ policja.gov.pl foto: rehabs.com
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....