18 lipca br. weszła w życie nowa ustawa, znosząca obowiązek uzyskiwania urzędowych pozwoleń na zbiórkę publiczną.
Zostają one zastąpione zgłoszeniami publikowanymi na portalu: - zbiórki elektroniczne – np. przez przelewy – można będzie prowadzić bez dodatkowych formalności. Oznacza to, że w internecie każdy może zbierać, na co chce – bez zezwolenia i bez zgłoszenia zbiórki publicznej(chyba, że pieniądze zbierane są na cele inwestycyjne, wtedy mogą obowiązywać przepisy regulujące inwestycje finansowe). - zbiórki w gotówce i zbiórki darów – wystarczy proste zgłoszenie zbiórki na ogólnopolskim portalu, tam też będą publikowane sprawozdania ze zbiórki.
Publikacja na portalu nastąpi w ciągu maksymalnie 3 dni od wpływu zgłoszenia elektronicznego i w ciągu 7 dni – dla zgłoszenia tradycyjną pocztą (jeśli zgłoszenia nie będą wymagały uzupełnienia).
Jak można zgłosić zbiórkę? Organizator zbiórki będzie mógł zgłosić zbiórkę elektronicznie lub na piśmie, przesyłając formularz pocztą do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
W tym celu będzie potrzebny podpis cyfrowy – ale nie trzeba się uciekać do płatnych narzędzi. Wystarczy tzw. profil zaufany ePUAP, który można w kilkanaście minut założyć na portalu ePUAP, a później jednorazowo „potwierdzić” w urzędzie skarbowym, oddziale ZUS lub NFZ.
[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]
Gdzie można dowiedzieć się więcej? Informacje na temat uzyskiwania profilu ePUAP, zgłaszania i rozliczania zbiórek oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć w dokumentach załączonych do tego tekstu. Od 18 lipca wszystkie te materiały będą również dostępne na portalu ZBIÓRKI.GOV.PL.
Pytania na temat nowych przepisów można też kierować do Ministerstwa: mailowo na adres zbiorki@mac.gov.pl lub telefonicznie 22 245 58 65; 22 245 58 64.
Zobacz również:
Suchawa: Pijana 21-latka skasowała ogrodzenie, satelitę i zatrzymała się dopiero na słupie