3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wybór tej daty nie był przypadkowy - tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Skutkiem II wojny światowej było zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR. Spowodowało to, że dziesiątki tysięcy żołnierzy polskich nie złożyło broni i było gotowych kontynuować walkę o wolną i niepodległą Polskę. Tworzyli oni liczną powojenną konspirację niepodległościową. W 1945 r. działało w niej od 150 do 200 tys. konspiratorów, z których ok. 20 tys. walczyło bezpośrednio w oddziałach partyzanckich.
Również wśród młodzieży działało ok. 20 tys. członków podziemnych organizacji sprzeciwiających się władzy komunistycznej. Ostatnim z nich był żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Lalek” zabity w walce z siłami komunistycznymi 23 października 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych k. Piask na Lubelszczyźnie. Obchodząc Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddajemy hołd wszystkim bohaterskim żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Odchody we Włodawie odbędą się w czwartek, 1 marca.
Program:
12.30 – Masz Święta w kościele pw. św. Ludwika
13.30 – uroczystości pod pomnikiem AK-WiN (ul. 11 Listopada)
14.15 - zakończenie
Szczegóły na plakacie.
/ź/ powiatwlodawski.pl, fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl
/ Powiązane tematycznie /Zobacz również: