Przedstawiciele Gminy Sławatycze w dniu 20.08.2018 r. podpisali umowę na realizację zadań ze środków Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Programu I, Priorytetu IIIB: Wsparcie i rozwój systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacja przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem - na rok 2018, w zakresie nabycia wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa. Dzięki temu pozyskane zostaną środki finansowe (8,5 tys. zł) na zakup nowego sprzętu dla miejscowych strażaków tj. defibrylatora oraz pilarki do drewna.
Ze względu na wiele czynników charakteryzujących naszą gminę (np. liczne i ruchliwe ciągi komunikacyjne, starzejące się społeczeństwo, położenie na skraju powiatu) stwierdzić można, iż powinna ona posiadać jednostkę OSP niosącą błyskawiczną pomoc na najwyższym poziomie. Zakupiony sprzęt z całą pewnością przyczyni się do osiągnięcia tego celu.
Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (Automated External Defibrillator, w skrócie AED) był niedoścignionym marzeniem Strażaków OSP Sławatycze od około 8 lat. Jest to wysoko specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych prowadzi osobę udzielającą pierwszej pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji poszkodowanego z zatrzymanym krążeniem. Defibrylator łączy w sobie technikę cyfrowego przekazywania sygnałów i zaawansowane algorytmy analizy EKG, a więc najpierw wykona analizę pracy serca, a potem - w razie potrzeby - wygeneruje tzw. impuls defibrylacyjny, ratujący życie.
Dawka energii ok. 250J, przenikający pomiędzy elektrodami zapiętymi na ciele poszkodowanego, ma na celu pobudzenie mięśnia sercowego do wznowienia pracy. Statystyki pokazują, że resuscytacja krążeniowo-oddechowa w połączeniu z defibrylacją w ciągu 3 - 5 minut od utraty przytomności może pozwolić na skuteczną reanimację w 49 - 75% interwencji.
W przypadku gminy takiej jak nasza, oddalonej o blisko 30 km od najbliższej stacji pogotowia ratunkowego, posiadanie AED jest wręcz niezbędne. Miejscowi Strażacy, z pośród których wielu posiada tytuł ratownika i doskonale zna się na obsłudze defibrylatora, będą w stanie szybciej udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym.
Mamy nadzieje, iż zakupiony sprzęt będzie używany jedynie w trakcie szkoleń, a w sytuacjach zagrożenia życia przyczyni się do jego uratowania.
M. Gruszkowski
/ź/ slawatycze.pl,
foto: wikimedia/Snowdog
Zobacz również:
Stary Brus: Pożar budynku w miejscowości Lubowierz
Okuninka: Kierowca z Urszulina potrącił rower wieloosobowy
112: Ukradła samochód bo nie miał czym podjechać do Okuninki