Nadbużańskie klimaty


Włodawa: Nadbużańskie klimaty

Włodawa: Nadbużańskie klimaty artyści, włodawscy artysci

W niedzielę 4 czerwca zakończył się plener malarsko-rzeźbiarski „Nadbużańskie klimaty”. Wzięło w nim udział 14 artystów z Polski i zagranicy.Przez tydzień artyści starali się uchwycić w swoich dziełach piękno Włodawy. Podczas pleneru każdy artysta wykonał prace przedstawiające miejsca charakterystyczne kulturowo i architektonicznie naszego miasta.

Dzięki temu uczestnicy mogli wzbogacić swoją wiedzę o historii Włodawy i jej atrakcjach. Warsztaty zakończyły się otwarciem poplenerowej wystawy, w którym wzięli udział przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń działających na terenie miasta burmistrzem Włodawy Wiesławem Muszyńskim na czele. Nie zabrakło również oprawy muzycznej o którą zadbał Zespół Śpiewaczy „Kresowianki”. Była również prezentacja poezji Pani Teresy Ciodyk inspirowanej plenerem.

– Po zakończeniu wystawy część rzeźb wykonanych podczas pleneru „Nadbużańskie klimaty” zostanie ustawiona na stałe w różnych częściach miasta. Dzięki temu najbardziej charakterystyczne miejsca we Włodawie zyskają dodatkowe atrakcje – zapewnia burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Włodawa: Nadbużańskie klimaty artyści, włodawscy artysci

Wystawę składającą się z ponad 30 prac można oglądać w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej, które było organizatorem pleneru przy współpracy z miastem Włodawa.

źródło: www.wlodawa.eu


👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Rower odzyskany

Zarzut kradzieży roweru usłyszał wczoraj 31-letni mieszkaniec gm. Włodawa. Mężczyzna został zatrzymany przez włodawskich operacyjnych już kilka godzin po zgłoszeniu przestępstwa. Skradziony jednoślad został odzyskany i wróci do swojego właściciela. Za kradzież grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci apelują o odpowiednie zabezpieczanie swoich jednośladów.

Dzisiaj w nocy do włodawskiej komendy zgłosiła się mieszkanka Włodawy, która powiadomiła nas o kradzieży roweru na szkodę jej syna. Z relacji kobiety wynikało, że jednoślad został skradziony ze stojaka znajdującego się przy jednej z włodawskich aptek. Skradzione mienie zostało wstępnie wycenione na kwotę 800 zł.

Już kilka godzin po zgłoszeniu włodawscy operacyjni zatrzymali podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa – 31-letniego mieszkańca gm. Włodawa. Funkcjonariusze zauważyli go na jednej z ulic miasta jak poruszał się skradzionym jednośladem. Z ustaleń policjantów wynika, że zamierzał sprzedać swój łup.

31-latek usłyszał już zarzut w tej sprawie. Za kradzież zgodnie z Kodeksem Karnym grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci apelują, że właściwe zabezpieczenie swoich jednośladów może uchronić przed kradzieżą i przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa:

Już podczas kupna roweru pomyślmy o jego mechanicznym zabezpieczeniu przed jego kradzieżą

Nigdy nie pozostawiajmy nieprzypiętego roweru przed sklepem lub innym miejscem ogólnodostępnym

Jednoślad najlepiej zostawić w miejscu dobrze widocznym (najlepiej objętym monitoringiem)

Zawsze przypinajmy rower solidnym zabezpieczeniem, za ramę oraz co najmniej jedno koło

Nie przypinajmy roweru do krat i innych elementów które stanowią element dekoracyjny. Jeżeli krata będzie cienka złodziej zabierze ją wraz z rowerem

Warto zastosować solidne zabezpieczenie piwnic, garaży i innych pomieszczeń, w których przechowywane są rowery, a dodatkowo go przypiąć

Warto zachować kartę gwarancyjną oraz zrobić zdjęcie roweru wraz z numerem ramy oraz uwzględnieniem jego znaków szczególnych; w przypadku kradzieży przekażemy te dane Policji.

Przypominamy, że policjanci prowadzą akcję znakowania rowerów, która polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer" indywidualnego oznaczenia. Jednoślad jest następnie rejestrowany w policyjnym systemie. Dzięki temu każdy rower będzie miał indywidualny numer, po którym będzie można ustalić jego właściciela. Policjanci znakują rowery bezpłatnie. Wystarczy przyjść do najbliższej jednostki z rowerem, dokumentem tożsamości i dowodem zakupu.

źródło: www.lubelska.policja.gov.pl

[mapsmarker layer="2"]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 30/06/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

400 lat osadnictwa olęderskiego w gminie Sławatycze

400 lat osadnictwa olęderskiego w gminie Sławatycze

Uroczystości rozpoczęły się Nabożeństwem Ekumenicznym w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach, które sprawowali: ks. Mirosław Krupski, ks. Michał Wasilczyk oraz ks. Grzegorz Brudny. W Nabożeństwie uczestniczyli licznie przybyli goście oraz mieszkańcy naszej gminy. Nabożeństwo uświetniły swoim udziałem Poczty Sztandarowe oraz delegacja młodzieży szkolnej.

Następnie wszyscy udali się do Mościc Dolnych, gdzie na placu przy Świetlicy Wiejskiej odbył się dalszy ciąg obchodów. Wartę przy Pomniku Pamięci pełniły Poczty Sztandarowe, natomiast od strony muzycznej obchody uświetniała Orkiestra Dęta.

Zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy, zagrany przez Orkiestrę Dętą. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Grzegorz Kiec, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości i uhonorował ich pamiątkowymi podziękowaniami i upominkami. Wysłuchano także przemówień okolicznościowych wygłoszonych przez zaproszonych gości.

Głos zabrali:

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Kancelarii Prezydenta RP Paweł Soloch,

Wicestarosta Bialski Janusz Skólimowski, Przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński, oraz księża: ks. Grzegorz Brudny Proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie, ks. Mirosław Krupski Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Sławatyczach, ks. Michał Wasilczyk Proboszcz Parafii Prawosławnej p.w. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach oraz Pan Zbigniew Żurek - regionalista z tematyki olęderskiej.

Po przemówieniach przyszedł czas na punkt kulminacyjny czyli odsłonięcie Pomnika Pamięci. Odsłonięcia dokonali: Wójt Gminy Grzegorz Kiec, Przewodnicząca Rady Gminy Józefa Buczek, Sołtys Mościc Dolnych Tomasz Łuszczewski oraz przedstawicielka Nadbużańskich Olędrów z Mościc Dolnych Irena Polańska, przedstawiciel Stowarzyszenia Bugholendry, przedstawiciel z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Następnie referat na temat,,Olędrzy- 400 lat nad Bugiem” wygłosił Antoni Chorąży badacz olęderskich dziejów nad Bugiem.

400 lat osadnictwa olęderskiego w gminie Sławatycze

Dla upamiętnienia obchodów zasadzono także 2 wierzby przy Pomniku Pamięci, które stały się hołdem złożonym wszystkim pokoleniom Olędrów, którzy tu żyli, pracowali i wypoczywali w cieniu rosochatych wierzb.

Później zgromadzeni wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej.

Obchody stały się także okazją do poświęcenia wozu strażackiego, który gmina Sławatycze pozyskała w ostatnich dniach.

W dalszej części uroczystości scenę opanowała młodzież szkolna, która zaprezentowała scenkę rodzajową,,Z życia olęderskiej wsi” przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół w Sławatyczach pod kierunkiem Ewy Wasilczyk i Emilii Kańczuckiej – Typa.

Przyszedł także czas na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego w Zespole Szkół w Sławatyczach pn.,,Moście – historia i współczesność”. Na konkurs wpłynęło 51 prac w następujących kategoriach wiekowych:


kl. I-III S.P., kl. IV-VI S.P. oraz kl. I-III Gim.
Komisja w składzie:
Stanisław Chomiczewski – Przewodniczący
Gerard Skalski – Członek Oceniający
Sławomir Iwaniuk – Członek Oceniający
Harald Selent – Członek Oceniający
dokonała oceny zgłoszonych prac i nagrodziła następujące osoby:
w kategorii wiekowej kl. I-III SP
I miejsce – Wiktoria Krawczyk kl.IIb
II miejsce – Przemysław Rudzki kl.IIa
III miejsce – Weronika Goławska kl.IIa
Wyróżnienie – Maria Misztal kl.IIa
w kategorii wiekowej kl. IV-VI SP
I miejsce – Patrycja Onieszczuk klV
II miejsce – Maria Jaszczuk kl.IV
III miejsce – Tomasz Matczuk kl.IV
Wyróżnienie – Katarzyna Sobieraj kl.V
w kategorii I – III Gimnazjum
I miejsce – Sylwia Jarmoszewicz kl.III
II miejsce – Julita Rabczuk kl.III
III miejsce – Magdalena Goławska kl.III
Nagrodzeni otrzymali nagrody rzeczowe.

Kolejnym punktem obchodów był spacer nad Bug połączony ze złożeniem kwiatów w nurtach rzeki – symbolem pamięci Olędrów zamieszkujących nad Bugiem przez 4 wieki. W tym historycznym akcie uczestniczyły delegacje z Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi, Ukrainy.

Po spacerze przyszedł czas na występy muzyczne. W repertuarze biesiadnym wystąpiła Kapela Nadbużańska ze Sławatycz. Do późnych godzin wieczornych uczestnikom uroczystości przygrywał duet „BraciaP”.

400 lat osadnictwa olęderskiego w gminie Sławatycze

Całości obchodów dopełniły imprezy towarzyszące:

Wystawa przygotowana przez Antoniego Chorążego i mieszkańców Mościc Dolnych pt.,,Olędrzy – 400 lat nad Bugiem”, wystawa prac malarskich rodzimego malarza Stanisława Chomiczewskiego, wystawa planszowa map przygotowana przez Oddział Historyczny Muzeum Południowego Podlasia, olęderski spływ kajakowy rzeką Bug, stoisko z pracami uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sławatyczach i Pani Jadwigi Golińskiej.

Podkreślić należy ogromne zaangażowanie mieszkańców Mościc Dolnych - na czele z Sołtysem Tomaszem Łuszczewskim z rodziną – w organizację obchodów. Dzięki ogromnej gościnności i otwartości mieszkańców można było skosztować pysznych potraw przygotowanych przez mieszkańców m.in.: kilku gatunków pierogów, bigosu, serów, ryby, wędlin, barszczyku, ziemniaków parowanych z masłem, sękacza, bułeczek z serem i gruszkami oraz wielu innych pyszności.

400 lat osadnictwa olęderskiego w gminie Sławatycze

Wójt Gminy Sławatycze składa gorące podziękowania wszystkim mieszkańcom Gminy Sławatycze a w szczególny sposób mieszkańcom Mościc, zaproszonym gościom, instytucjom kultury i oświaty, sponsorom, zespołom, młodzieży szkolnej, wystawcom, patronom medialnym i prasowym, którzy swoją obecnością i zaangażowaniem przyczynili się do uświetnienia obchodów 400- lecia Lokacji Nadbużańskich Olędrów.

źródło: www.slawatycze.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 24/10/2021

Podaj dalej, powiadom znajomych....