Byliśmy na „Wołyniu” - wlodawa.NET


Byliśmy na „Wołyniu”

wolyn, film, plakat, kino, Włodawa, Powiat, Korolówka To nasz obowiązek wobec tych , którzy na zawsze pozostali na Wołyniu”, chcemy poznać prawdę o Wołyniu – tak uzasadniali uczniowie decyzję o chęci obejrzenia filmu w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”. 27 października 2016 roku do kina we Włodawie wybrały się dwie klasy pierwsze (MT i PTB) oraz trzecia BT z ZSCKR w Korolówce – Osadzie.


„Wołyń” to ważny film polski ostatnich lat. Przez 70 lat nikt nie podjął tematu niezwykle bolesnego, trudnego i zarazem przemilczanego w historii Polski – rzezi wołyńskiej z 1943 roku. To najważniejszy film dla tych, którzy ocaleli, bo uwiarygodnia ich dramatyczne przeżycia, także dla ich dzieci, wnuków, prawnuków – bo po raz pierwszy mogli się zmierzyć z prawdą dzięki obrazowi filmowemu, wejść w środek spraw i wydarzeń, które niczym pajęczyna, pozornie niewidoczna, oplątała ich życie. Było to dla wielu widzów szczególne osobiste doświadczenie. Rzeczywiście tak było…

Wojciech Smarzowski scenariusz swojego filmu oparł na zbiorze opowiadań Stanisława Srokowskiego pt. „Nienawiść” oraz relacjach Kresowiaków, którzy szczegółowo opowiadali o wydarzeniach z lipca 1943, ale także poprzedzających przerażające ludobójstwo. Ta dokładność jest doskonale uwypuklona na ekranie, począwszy od sielskiego wesela młodej Polki z Ukraińcem latem 1939 roku (z zachowaniem bogatej obrzędowości), scen z codziennego życia w rzeczywistości okupacyjnej aż po same zbrodnie, gdy kamera pokazuje rozrywanie ciał przez konie, otwieranie brzucha ciężarnej kobiety, ścinanie głów na pniaku, czy palenie żywcem dzieci.

„Wołyń” to film bardzo ważny, bo uświadamia nam wszystkim, jak rodzi się, dojrzewa i wybucha nienawiść na tle narodowościowym, rasowym, religijnym. Reżyser od początku filmu (sceny z wesela) wprowadza widza w tajniki kiełkowania i rozwoju idei nacjonalistycznej wśród Ukraińców, pokazuje ich determinację i bezwzględność działań zmierzających do realizacji marzeń o Wolnej Ukrainie. Jednym z punktów planu było dokonanie czystki etnicznej na Polakach do trzeciego pokolenia.

Historia uczy nas, że niejednokrotnie piękna i szlachetna idea prowadzi do straszliwych zbrodni, a człowiek staje się ledwie marionetką w grze, ślepą i bezwolną. „Wołyń” to studium zła, które może się powtórzyć, a właściwie stale wydarza, tylko trochę dalej od nas. Niestety, nie możemy powiedzieć, że na szczęście daleko…

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Film wywołał ogromne emocje w młodej widowni, autentycznie stał się tematem do wielu dyskusji. Ważne, że zauważono, że byli też dobrzy Ukraińcy, ale i źli Polacy.

„Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego trzeba obejrzeć.

Ewa Krzywania

źródło: http://www.zsr-korolowka.pl/

[mapsmarker marker="1"]

marker="1"]

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

We współpracy ze Stowarzyszeniem "Renovabis"

wolontariat-pg1-wlodawa-cmentarz-01 26 października 2016 r. o godz. 15.00 na cmentarzu parafialnym pojawili się wolontariusze włodawskich szkół, wśród nich 12 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem SKC., a także prezesi Stowarzyszenia. Wspólnie zajęliśmy się porządkowaniem starych, zabytkowych grobów.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Gospodarka Komunalna dostarczyła narzędzia do sprzątania, worki, rękawice. Każda grupa wyruszyła w kierunku przydzielonego sektora. Naszej "dwunastce" przydzielono kilkanaście grobów. Niektóre nie wymagały wiele pracy ale kilka z nich było bardzo zaniedbanych i zarośniętych.

Pracowaliśmy uczciwie i ciężko przez 1,5 godziny. Efekty sprawiły nam wielką radość. W kolejnych dniach, 30.10. i 1.11.2016 r., kilku nauczycieli i pracowników szkoły oraz kilku uczniów włączyło się w kwestowanie na włodawskich cmentarzach. Dzięki tym zbiórkom i staraniom Stowarzyszenia "Renovabis" od 2009 r. odnowiono już 9 zabytkowych grobów. Wierzymy, że dobro wraca!

wolontariat-pg1-wlodawa-cmentarz-02

źródło: http://pg1.wlodawa.pl/

[mapsmarker marker="1"]

marker="1"]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 11/09/2024

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Przemytnicy bursztynu zatrzymani na "zielonej granicy"

Przemyt, Ukraina, Granica, Bursztyn, Zbereże, Włodawa, Powiat, Region Przemytnicy bursztynu zatrzymani na

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w wyniku prowadzonych działań, zatrzymali "na granicy zielonej" obywateli RP, przy których ujawnili i zabezpieczyli znaczne ilości nielegalnego bursztynu.

W dniu 8 listopada br. w godzinach popołudniowych, funkcjonariusze z Placówki SG w Zbereżu, podczas prowadzonych działań w rejonie granicy państwa w pow. włodawskim, zauważyli osoby niosące od rzeki granicznej Bug, duże plecaki. Na miejscu, podczas kontroli dwóch mężczyzn, ustalono, iż są to ob. RP (mieszkańcy Chełma), którzy w posiadanym przy sobie „bagażu” posiadali prawie 90 kg bursztynu o wartości ponad 80 tys. zł. Jak ustalili funkcjonariusze, nielegalny towar został wcześniej przemycony przez rzekę Bug z Ukrainy do Polski, przy pomocy łodzi pontonowej.

Kolejne w ostatnim okresie, zatrzymanie na "granicy zielonej", przemytników, którzy próbowali przemycić do Polski tym razem nielegalny bursztyn, pokazuje skuteczność działań funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Warto również wspomnieć, iż informacja o każdym takim zdarzeniu, przekazywana jest służbom granicznym Ukrainy. Ma to na celu podniesienie w perspektywie czasu jeszcze większej skuteczności w ochronie granicy państwowej.

Zatrzymane osoby oraz nielegalny towar, zostały przekazane zgodnie z właściwością do Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej.

Tylko w tym roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, nie dopuścili do wprowadzenia na rynek towarów pochodzących z przemytu o wartości ponad 40 mln zł.

Przemyt, Ukraina, Granica, Bursztyn, Zbereże, Włodawa, Powiat, Region Przemytnicy bursztynu zatrzymani na

źródło: www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl

 

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 29/10/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....