Było kosmicznie - wlodawa.NET


Było kosmicznie

Ferie Włodawa - Kosmos - Biblioteka Ferie zimowe to czas wyjazdów i aktywnego wypoczynku. Wiedząc, że niestety nie wszystkie dzieci mają taką możliwość, po raz kolejny zaprosiliśmy je w nasze progi. W pierwszym tygodniu Ferii Zimowych 2016 (15-19.02) spotykaliśmy się z uczniami biorącymi udział w zimowiskach organizowanych przez miejscowe Szkoły Podstawowe nr 2 i nr 3. Przez pięć dni grupy uczniów spotykały się z bibliotekarzami podczas seansów filmowych, warsztatów plastycznych oraz literackich zajęć z animatorem.

Filmowych hitem ferii okazała się amerykańska animacja „W głowie się nie mieści” (reż. P. Docter) opowiadająca o Riley i emocjach zamieszkujących jej głowę. Seans stał się pretekstem do rozmowy na temat tego w jaki sposób uczucia mają wpływa na nasze życie. Zadania nawiązujące do treści przygotowała Beata Wulczyńska – kierownik działu udostępniania MBP we Włodawie.

Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonały: pingwinki, które później miały im posłużyć zarówno jako organizer na przybory szkolne, oraz zabawka; zimowe magiczne rysunki, a także śliczne kocie zakładki. Warsztaty prowadziła Małgorzata Topolska – pracownik Oddziału dla Dzieci.

Czy wiesz, że przy zakupie ubezpieczenia twojego samochodu 🚘 w Mubi przez link polecający👇👇👇

mubi.pl/id-GMM29C

otrzymasz gwarantowane 150 zł wypłacane prosto na Twoje konto. Wybierając najtańszą polisę w Mubi, możesz dużo zaoszczędzić, a wysyłając SMS-a do znajomych lub rodziny, możesz podzielić się informacją o najkorzystniejszej ofercie która tu znalezleś i pomóc im też zdobyć 150 zł bonusu. Przypominamy, że bonus 150 zł za zakup to realne obniżenie składki, a samo porównanie kilkudziesięciu ofert może zaowocować oszczędnością nawet kilkuset złotych.
Pamiętaj, nikt nie lubi przepłacać za OC!
Ta oferta to doskonała okazja, aby zaoszczędzić.

Podczas spotkania z animatorem dzieci zwiedzały wystawę „Fotka dla kotka”, sprawdziły swoją widzę na temat postaci z baśni, igrały z bombą podczas gry w układanie wyrazów z podaną sylabą oraz rozmawiały o swoich emocjach i ich wypływie na zachowania w okresie dorastania. Zajęcia prowadziła Urszula Panasiuk – specjalista ds. animacji kulturalnej.

Jeszcze nie opadła ekscytacja po pierwszym tygodniu, kiedy to zaczął się następny.

W poniedziałek do grupy biorącej udział w Feriach w Bibliotece dołączyła grupa ze Świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Różance. Dzieci wyruszyły w poszukiwaniu „Siedmiu Cudów Świata”, które ukryte były w różnych zakamarkach biblioteki. Sukces zapewnić mogły tylko spokój, opanowanie i wiedza z zakresu literatury oraz zdrowego stylu życia. Potem przeszliśmy do obchodów spóźnionego, ale nie mniej hucznego dnia kota.

Panie Ula i Ewa przeczytały o przygodach „Kotka Splotka” (R. Scottona), a Pani Małgosia i Pani Karolina Charko, która odwiedziła bibliotekę tego dnia, a której wystawę oglądać można w Galerii Na Parterze, pomalowały dziecięce buzie w kocie noski i wąsiki. Gościem spotkania był Pan Jerzy Wrzesień, który opowiedział o tym jak należy dbać o swoich pupili, kiedy odwiedzać lekarza weterynarii i ile żyć mają koty;). W kotka i myszkę bawiliśmy się z Panią Ewą Szewczyk, która zainicjowała te kocie sprawki w naszej bibliotece.

We wtorek rozpoczęliśmy od spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Starszy aspirant Tomasz Bobruk i ogniomistrz Tomasz Bajuk opowiedzieli o sytuacjach, które mogą wywoływać, bądź podsycać pożar. Porozmawialiśmy o prawidłowym zachowaniu w czasie zagrożenia i o tym jak zostać strażakiem „na piątkę”. Po wizycie „współczesnych rycerzy” odwiedził nas SMOK!

Pani Renata Torbicz – nauczyciel wspomagający z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego pokazała nam jakie zabawy lubią najbardziej te przekorne stworzenia. Czasem było trudno – szczególnie utrzymać równowagę, a czasem jeszcze trudniej – powstrzymać się od śmiechu. Po wyczerpującym szaleństwie rozwinęliśmy naszą wyobraźnię i umiejętności manualne podczas warsztatów plastycznych w czasie których wykonaliśmy urocze, ziejące ogniem smoki. Przeczytaliśmy też wspólnie adaptację „Legendy o Smoku Wawelskim”.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

W środę spotkaliśmy się podczas „Warsztatów ekologicznych z Polską Spółką Gazownictwa”. Duet profesjonalistów z grupy Genimus.pl pokazał naszym ciekawym świata uczestnikom jak stworzyć filtr do wody, jak zabezpieczyć jajko przed rozbiciem oraz jak działają detergenty. W zajęciach udział wzięły trzy grupy wiekowe: przedszkolna, w tym grupa z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego, klasy I-III i IV-VI. Program zajęć dostosowany był do wieku odbiorców, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe upominki. O 16:30 rozpoczęliśmy nasz mini bal, który poprowadziła nasza ukochana Pani Bogusia Górska – lokalny koordynator akcji CPCD.

Każdy z uczestników miał możliwość wykonania własnej kolorowej maski. Dzieci pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Topolskiej i naszej wspaniałej wolontariuszki – Karoliny Zając przyklejały kolorowe piórka i świecące cekiny. Pomiędzy szalonymi zabawami udało nam się rozstrzygnąć konkurs zainicjowany przez PSG, który dotyczył wykonania ekologicznej zabawki. Dzieci. Które zgłosiły swoje prace stanęły na wysokości zadania, utrudniając tym samym wybór komisji. Pojawiły się skarbonki, kukiełki, szkatułki, a nawet robot! Komisja postanowiła szczególnie wyróżnić te prace, które dawały możliwość interakcji i wykorzystania w grze lub zabawie. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki ufundowane przez Polską Spółkę Gazownictwa. Prace zgłoszone do konkursu oglądać można w naszym Oddziale dla Dzieci.

W czwartek porozmawialiśmy o tym jak wyglądało dzieciństwo naszych rodziców. Okazało się, że najmłodsi znają sporo zabaw popularnych w okresie PRL-u. Zasady „Chłopka” czy „Wyścigu Pokoju” nie były im obce. Wędrując w czasie wykonaliśmy wspólnie papierową zabawkę tzw. „Piekło-niebo”, która stała się pretekstem do gry w zadania i wróżby. Tego dnia po raz kolejny odwiedziła nas pani Renata. Towarzyszyła jej grupa maluszków z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego. Wspólnie jechaliśmy karetą, patrzyła na nas Baba-Jaga oraz uczyliśmy się bandażować nawet najbardziej nietypowe części ciała. Na zakończenie spotkania porozmawialiśmy o zasadach zdrowego żywienia – każdy otrzymał „ściągawkę” ze sposobów prawidłowego przygotowywania posiłku.

[wp_ad_camp_1]

Wszystko co dobre szybko się kończy. Tym sposobem zastał nas piątek i ostatni dzień wspólnej zabawy. W piątek porozmawialiśmy o internetowym bezpieczeństwie i o tym jak wyobrażamy sobie Włodawę za lat sto. Następnie wyruszyliśmy w kosmos wspólnie z kołem naukowym „Pulsar” z ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie pod opieką Pana Mirosława Trociuka. Posłuchaliśmy o współpracy grupy z amerykańską agencją NASA, „dotykaliśmy” słońca i księżycowego pyłu. W nagrodę za aktywny udział i prawidłowe odpowiedzi dzieci dostały plakaty i drobne upominki przesłane do Włodawy przez NASA. Koniec ferii i wspólnej zabawy szybko sprowadził nas na ziemię. Podsumowując dwa tygodnie porozmawialiśmy o tym co było dla nas najprzyjemniejsze, wybraliśmy najsympatyczniejsze osoby w grupie i opowiedzieliśmy o tym, czemu akurat one zasłużyły na tytuł najlepszego kolegi lub koleżanki.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom.

Dziękujemy Miejskiemu Przedszkolu Integracyjnemu za udostępnienie rekwizytów wykorzystywanych podczas wspólnych zabaw.

Dziękujemy nauczycielom i opiekunom za zaangażowanie.

Dziękujemy za współpracę Polskiej Spółce Gazownictwa.

Dziękujemy naszej wolontariuszce Karolinie za pomoc.

Szczególnie dziękujemy Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie i możliwość zrealizowania programu.

A przede wszystkim dziękujemy naszym dzieciom za uśmiech i dobrą zabawę!

Do zobaczenia za rok:)

Urszula Panasiuk/ Małgorzata Topolska

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii:

Pierwszy tydzień (15-19.02.16 r.): Szkolne ferie w bibliotece

Drugi tydzień: 22.02.16 r.: Małe igrzyska – czyli wspólna wyprawa do Starożytności 23.02.16 r.: Smocze przygody – i Ty możesz zostać rycerzem 24.02.16 r.: Warsztaty ekologiczne; Oj, będzie bal! 25.02.16 r.: Pan tu nie stał – czyli jak to było w PRL-u 26.02.16 r.: Ale kosmos! – Włodawa w XXII wieku

(c)http://mbpwlodawa.pl/


↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Głos Krzysztofa Miklasa... na żywo... we Włodawie

MIklas Włodawa Niewiele jest w Polsce osób, które nie kojarzyłyby głosu Krzysztofa Miklasa i jego słynnego zawołania Leć, Adam, leć... podczas 49. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie (2000/2001).  2 marca 2016 r. głos tego znanego i cenionego komentatora radiowo-telewizyjnego można było usłyszeć we Włodawie.  Co prawda tym razem nie relacjonujący ważne wydarzenie sportowe, ale za to komentujący swój osobisty debiut literacki. Podczas spotkania autorskiego we włodawskiej książnicy opowiadał o kulisach powstania książki "Przewrotność losu", opowieści o wielkiej studenckiej miłości rozkwitającej w znamiennych historycznie realiach polityczno-społecznych 1968 roku.

Inspiracją do napisania tej książki były moje osobiste przeżycia, obserwacje i refleksje z tamtego okresu, ale też wiele czasu spędziłem w Instytucie Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowym i w bibliotekach, aby atmosferę tamtych lat oddać jak najobiektywniej i najrealistyczniej. Nie jest to typowa powieść autobiograficzna, choć większość występujących w niej postaci jest autentyczna. Najbardziej bliski prawdzie jest rozdział pierwszy, trzeci i przedostatni. Reszta to konfabulacje. Istotną warstwę na kartach powieści zajmują listy – najpopularniejsza wówczas forma komunikowania się na odległość w formie wylewania na papier uczuć i myśli. Zarówno te oryginalne jak i dopasowane do potrzeb fabuły stanowią wprawdzie niewielką, ale ważną część powieści.

Spotkaniu towarzyszyły również wspomnienia redakcyjno-sportowe. Redaktor Miklas z charakterystyczną dla siebie swadą, barwnie i zarazem w wyjątkowy choć zwyczajny sposób, podzielił się wrażeniami ze swoich podróży na olimpiady, przytoczył wiele historii i anegdot związanych z pracą dziennikarską, ciekawostek o gwiazdach sportowych oraz o wielkim i małym sporcie. W podsumowaniu wyznał publiczności: - Swoje zawodowe wspomnienia i przygody przelałem na papier. Ukazały się one w 2012 r. w książce „Dwie strony mikrofonu. Opowieści sportowego komentatora spoza telewizyjnego kadru”. Jest to swoiste podsumowanie moich sportowo-dziennikarskich trzydziestu pięciu lat. Spisałem swoje doświadczenia i refleksje najwierniej, jak potrafiłem.

Być może mało dyplomatycznie, za to w pełni szczerze. Mam naMIklas Włodawa dzieję, że zaciekawią one także tych z Państwa, którzy na co dzień nie interesują się sportem. Jeden z ostatnich egzemplarzy tego nakładu zostawiam dziś we włodawskiej bibliotece do Państwa dyspozycji. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem wpisu Redaktora Krzysztofa Miklasa do Pamiątkowej Księgi Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz złożeniem autografów z imienną dedykacją na kartach wielu egzemplarzy „Przewrotność losu”. Podziękowanie za fascynującą odbiorców wizytę we włodawskiej książnicy wraz z albumem "Włodawa i okolice w fotografii" zapraszającym do powrotu na Ziemię Włodawską oraz udziału w kolejnym spotkaniu, w imieniu włodawskiej publiczności czytelniczej, przekazał Gościowi biblioteczny koordynator wydarzenia – Małgorzata Zińczuk, z-ca dyr. ds. merytorycznych MBP we Włodawie.

Włodawską publiczność czytelniczą na spotkaniu z Krzysztofem Miklasem reprezentowali głównie słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie bibliotecznych kół zainteresowań – Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Emeryt:)pl i Grupy Poetyckiej Nadbużańska Fraza, ale też samorządowcy w osobach Przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Korzeniewskiego i Radnego Lucjana Gąsiorowskiego oraz przedstawiciela Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego we Włodawie Krzysztofa Popko.

[wp_ad_camp_1]

Pomysłodawcą i inicjatorem oraz Honorowym Gospodarzem Organizacyjnym tego inspirującego wydarzenia czytelniczego był Rektor Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie, członek Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego WiekMIklas Włodawau przy Rejonowym Oddziale PZERiI we Włodawie – dr Michał Gołoś. Uczelnia którą kieruje podpisała niedawno z Gminą Miejską Włodawa porozumienie o współpracy w zakresie promowania działalności edukacyjnej i naukowej. W celu realizacji tych założeń powołany został punkt konsultacyjno-rekrutacyjny WSSMiKS we Włodawie, zlokalizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Spotkanie z redaktorem Miklasem to inauguracja cyklu wizyt osób z ciekawym i intrygującym bagażem doświadczeń zawodowych i społeczno-politycznych, który w najbliższej przyszłości chcemy kontynuować we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi i podległymi im jednostkami. Mam nadzieję, że nasza oferta będzie na tyle interesująca, że pozwoli zaspokoić przynajmniej część potrzeb edukacyjno-kulturalnych społeczności włodawskiej – zadeklarował Rektor Michał Gołoś.

(c) um.wlodawa.eu

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 28/12/2015

Podaj dalej, powiadom znajomych....

8 wykroczeń i 38pkt. karnych

38 punktów Policja Włodawa Policjanci włodawskiej "drogówki" po kilkuminutowym pościgu zatrzymali 21-letniego motocyklistę. Młodzieniec na widok mundurowych zaczął uciekać nie stosując się poleceń wydawanych przez mundurowych i popełniając szereg poważnych wykroczeń w ruchu drogowym. Łącznie 21-latek popełnił 8 wykroczeń, co w efekcie dało 38 puntków karnych.

[wp_ad_camp_1]

W sobotę ok. godz. 12:00 policjanci włodawskiej "drogówki" na ul. Mielczarskiego we Włodawie zauważyli motocykl poruszający się bez wymaganej tablicy rejestracyjnej. Mundurowi niezwłocznie przystapili do próby zatrzymania kierującego za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych oraz tarczy do zatrzymywania pojazdów. Jednak motocyklista na widok mundurowych gwałtownie przyspieszył oddalalając się najpierw w kierunku Al. J. Piłsudskiego, a następnie w kierunku m. Orchówek.

Po drodze uciekając przed policjantami nie zważał na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego popełniając szereg poważnych wykroczeń. Młodzieniec między innymi wyprzedzał na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach, nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz nie stosował się do znaków poziomych.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_2]

Wreszcie w m. Orchówek – po kilkuminutowym pościgu - policjanci zatrzymali motocyklistę na drodze gruntowej. W trakcie kontroli wyszedł na jaw powód ucieczki - 21-letni mieszkaniec m. Orchówek nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklem. W konsekwencji pojazd został odholowany na parking strzeżony.

Łącznie podczas ucieczki 21-latek popełnił 8 wykroczeń co w efekcie dało 38 punktów karnych. Policjanci wobec motocyklisty skierowali wniosek o ukaranie do Sądu. Kierowcy za skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie w ruchu drogowym grozi kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

E.T. (c)http://lubelska.policja.gov.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 19/02/2014

Podaj dalej, powiadom znajomych....