Międzynarodowe warsztaty językowe w Kościuszce! - wlodawa.NET


Międzynarodowe warsztaty językowe w Kościuszce!

warsztaty jezykowe,  Gimanzjum Nr 1,  Gimnazjum Nr 2, Włodawa, Powiat Włodawa

Pierwszy tydzień września był wyjątkowy dla uczniów "Kościuszki", bowiem jak każdego roku, młodzież naszego liceum gościła studentów - wolontariuszy międzynarodowej organizacji non-profit AIESEC, która umożliwia młodym ludziom odkrywanie własnego potencjału, kształtowanie tolerancji, postawy otwartości na świat oraz wyzwala w nich kreatywność.


Głównym celem tegorocznej edycji projektu "World Talks" było poznanie kultury Kolumbii słynącej z kawy, salsy i języka hiszpańskiego oraz Rumunii, która zazwyczaj kojarzona jest przez nas, Polaków, z upiornym zamkiem Drakuli w Transylwanii. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się , że straszy również Hoia Forest (Straszny Las) - miejsce nawiedzone przez duchy i występujące tam zjawiska paranormalne. Przewrotnie mają tam też tzw. Merry Cemetary - nietypowy cmentarz, na którym wszystkie groby są bajecznie kolorowe, przez co miejsce to przypomina bardziej wesołe miasteczko niż cmentarz. Miłośników serii Top Gear zaskoczy pewnie fakt, że część odcinków do tego programu była kręcona właśni w Rumunii, na Transeagarasan Road.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Projekt miał także na celu kształcenie umiejętności komunikacyjnych. Zajęcia prowadzone były głównie w języku angielskim choć licealiści oraz zaproszeni uczniowie z klas trzecich Gimanzjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 2 we Włodawie mieli także okazję poznać kilka zwrotów w języku rumuńskim i hiszpańskim. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami przygotowanymi przez wolontariuszki i zaprezentowali wysoki poziom językowy!

Wolontariuszki w czasie trwania projektu mieszkały w domach uczennic I LO Natalii Słomiany z kl. II b i Katarzyny Kotko z kl. III b. Uczennicom oraz ich rodzicom serdecznie dziękujemy za okazaną gościnność.

źródło: http://www.1lo.wlodawa.pl/

[mapsmarker marker="1"]

marker="1"]

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Chrzest bojowy klasy III TMR z ZSCKR w Korolówce-Osadzie

paintball, Włodawa, Paintball Hunter, III TMR, ZSCKR, Korolówka

W dniu 14 września 2016 r. opuszczona fabryka w Orchówku stała się poligonem fascynujących rozgrywek paintballowych uczniów klasy III TMR. O dobrą zabawę i potężny zastrzyk adrenaliny zadbali panowie Andrzej Soroka i Paweł Piędzio z firmy Paintball Hunter Włodawa.

W morowych ubraniach, kaskch na twarzach, z karabinkami (tu: markery) jeszcze przed chwilą młodzi chłopcy, teraz - dobrze zaprawieni w walkach żołnierze. Ponadto, lesisty teren, wykopy, ruiny z fabryki podnosiły ducha walki i wywoływały dreszczyk emocji.

Prowadzący zainicjowali kilka gier z podziałem na drużyny (czerwonych i żółtych), które zmuszały do ustalenia taktyki, podziału zadań itd., m.in. team deathmatch, to gra polegająca na wyeliminowaniu wszystkich członków drużyny przeciwnej, następnie toczono bój o flagę, chroniono VIP-a, próbowano podrzucić drużynie przeciwnej bombę. Na koniec zaproponowano grę deathmatch (bez podziału na drużyny). To walka do ostatniego naboju i wygrywa osoba, która jako ostatnia schodzi z pola.

Ostatecznie wygrali wszyscy, bo poznali ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, poczuli smak wspólnej zabawy, rywalizacji, ale i odpowiedzialności za innych.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia było biesiadowanie przy ognisku w Kiszarni nad Bugiem z widokiem panoramy Włodawy. Było pięknie…

Koordynator wyprawy do Orchówka: wychowawca klasy Ewa Krzywania.

Galeria zdjęć

Ewa Krzywania

[mapsmarker marker="1"]

marker="1"]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 27/10/2015

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Plener nad Bugiem 20.09 - 6.10.2016 r.

prof. Stanisława Baj, Oleandry, Sławatycze, Plener, Sztuka, rzeka Bug, Galerii Forum

Sławatycze – niewielka miejscowość na wschodzie Polski, położona na granicy polsko – białoruskiej, w dniach 24 – 30 czerwca br. gościła studentów z trzech ośrodków akademickich: Wrocławia, Torunia i Gdańska. Region nie należy do najbardziej rozwiniętych przemysłowo, ale obok płynie rzeka Bug a prowincjonalność Sławatycz rekompensują z nawiązką otaczająca przyroda, las i czystość powietrza, które oczarowały, wciągnęły w świat światła i cieni, dźwięków i barw, przenoszonych na płótna z właściwą dla siebie wrażliwością.

W rezultacie w Galerii Forum w gmachu W.Sz.P. przy ul. Sienkiewicza ma miejsce wystawa poplenerowa. Zakres przedstawianych prac jest szeroki – od konwencjonalnych kompozycji pejzażowych, krótkich notatek malarskich, po obrazy abstrakcyjne inspirowane nadbużańskim krajobrazem. Podczas pleneru studenci przeprowadzili warsztaty, w których wzięły udział dzieci a także dorośli mieszkańcy okolicy. Efekty ich pracy można także zobaczyć na wystawie w Galerii.

Ireneusz Kopacz Spotkanie nad Bugiem /czerwiec 2016 rok/

Młodzi artyści z Torunia, Wrocławia, Gdańska uczestniczą w spotkaniu ze światem osobnym, niezwykłym, gdzie przyroda jeszcze w naturalnej postaci. Kraina z pozoru na końcu świata, ale jest w samym centrum różnych kulturowych obecności zadomowionych tu od wieków, wokół majestatycznej Rzeki Bug w jej środkowym biegu, królowej tutejszych żywiołów, krwiobiegu tej ziemi. Żeby najbliżej dotknąć Rzeki, należało spłynąć kajakiem po niej wiele kilometrów w upalny czerwcowy dzień, ujrzeć ją z jej tafli wśród kapryśnych zakoli, zanurzyć dłoń w jej chłodzie i zielonobrunatnym kolorze, powąchać bagnisty zapach, widzieć zimorodka i spokojną czaplę, poczuć między palcami dno śliskiego mułu i próbować zobaczyć istotę niezwykłego światła w iluzyjnym lustrze spływającym w powolny sen obrazie, w którym misterium zatraciło ostre brzegi rzeczywiste.

I trzeba było otworzyć się na niespodziankę niezwykłych spotkań z tutejszymi ludźmi, na Sugrach z Lechem Ściborem Rylskim, na „Zastronku” w Lisznej, w Jabłecznej, w Hannie, w Sławatyczach, z wójtem, w Domu Kultury, z młodzieżą, strażą graniczną. Tutejszy człowiek zasiedziały jak wszystko tutaj, spokojny, czasem nostalgiczny, gościnny i uczynny, w zadumie ze zgodą na siebie samego. Wszystko razem, cały ten świat, tutejsi ludzie, ta jedyna noc, jedyny w roku obrzęd chwały światła, Rzeka Bug, powietrza gorąc, przestrzeń nieba, rozległe łąki, łęgi, pola, mimo że konkretne w tajemniczy sposób odrealniają ich widzenie, unoszą w czystą postać poetycką, w czystą formę, sublimację, istotę. Toż to czysta poezja, czysta forma w malarstwie. Jest nadzieja, że ze spotkania osobnych młodych artystycznych światów, z osobnym światem Rzeki Bug narodziło się coś wartościowego, niezwykłego, osobnego, wartego zachowania w pamięci. Spróbujmy odnaleźć to na wystawie…

Stanisław Baj

W terminie 24-30.06.2016 r. na terenie nadbużańskiej gminy Sławatycze odbył się plener malarski, połączony z projektem artystycznym i edukacyjnym. Uczestniczyli w nim studenci kierunków artystycznych z Torunia, Gdańska i Wrocławia. Celem wyjazdu był rozwój artystyczny uczestników oraz integracja międzyuczelniana. Miejsce pleneru to obszar, gdzie wychował się i mieszka obecnie oraz tworzy Pan prof. Stanisław Baj. Podążając śladami artysty, pragnęliśmy malować urokliwe zakątki tej trochę zapomnianej kresowej krainy, w której czas się jakby zatrzymał. Możliwość wzięcia udziału w święcie św. Onufrego pozwoliła nam lepiej zrozumieć miejsce, w którym się znaleźliśmy. Już pierwszego dnia, około trzeciej nad ranem, ruszyliśmy w procesji przez nadbużańskie łąki w stronę kaplicy Świętego Ducha. Widok korowodu wiernych, sunącego w mglistym półmroku poranka pośród cerkiewnych śpiewów i zapachu kadzidła, na długo pozostanie w naszej w pamięci. XV w. Monaster (męski klasztor prawosławny), piękne kaplice położone poza głównym zespołem klasztornych zabudowań i drewniane chałupy z (XVIII/XIX w.), znajdujące się okolicznych miejscowościach tworzyły, duchowy klimat tego miejsca.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Niesamowitą historię Olędrów zamieszkałych przy rzece Bug opowiedzieli nam Pan Lech Ścibor-Rylski i Pan Antoni Chorąży. Sąsiednia gmina Włodawa też nie została nam obojętna: dwie synagogi i kościół pauliński za sprawą Pani Jolanty Józefy Buczek bardzo nas poruszyły i pozwoliły doświadczyć wielokulturowości regionu. Zrealizowanie projektu międzyuczelnianego pleneru jest dla Koła Artystycznego „Zamaluj”, jak i studentów z innych uczelni szczególną wymianą doświadczeń i dużą dawką inspiracji. Do końcowego efektu wystawy z pewnością przyczyniła się opieka artystyczna Pana dr hab. Ireneusza Kopacza oraz Pani Sandry Resztek - studentki studiów doktoranckich.

Wszystko to jednak za sprawą Pana prof. Stanisława Baja, który „zaraził nas” swoją miłością do rzeki Bug i jej okolic, towarzysząc nam z opowieściami na każdym kroku przy odkrywaniu nadbużańskiej krainy. Dzięki uprzejmości wielu ludzi, m.in. Wójta Gminy Sławatycze - Pana Grzegorza Kieca, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury - Pana Bolesława Szulej i Wójta Gminy Hanna - Pani Grażyny Kowalik, mieliśmy możliwość dotknąć, poczuć i zainspirować się tamtejszą odmiennością kulturową i krajobrazową. Na miejscu odbyły się także warsztaty malarskie dla miejscowych dzieci. Plener zakończył się wystawą prac w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach. Wystawa w Galerii Forum na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu będzie trwała od 20 września do 6 października 2016. Oprócz prac studenckich na wystawie znajda się także najciekawsze prace dzieci uczestniczących w prowadzonych przez studentów warsztatach.

Dominika Bory

źródło: www.slawatycze.pl

 
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 14/12/2017

Podaj dalej, powiadom znajomych....