Bogusława Górska z Włodawy znalazła się w elitarnym gronie najlepszych koordynatorów i liderów ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W ten sposób za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną w roku szkolnym 2010 – 2011, Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, nagrodziła tylko osiem osób. Bogusława Górska jest w tym gronie jedyną reprezentantką województwa lubelskiego.Przedstawiciele fundacji podkreślają też, że jest to jeden z nielicznych liderów akcji w kraju, który inicjuje różne przedsięwzięcia promujące czytanie dzieciom, jako indywidualna osoba, a nie reprezentantka konkretnej instytucji czy placówki. Oprócz włodawianki, wśród tegorocznych laureatów są przedstawiciele m.in.: bibliotek, poradni psychologiczno-pedagogicznych, komend policji, przedszkoli i szkół.
Bogusława Górska zajmuje się promocją czytania dzieciom niemalże od początku akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Za swoją działalność była już nagradzana przez fundację medalami, wyróżnieniami i statuetkami, ale „Superstatuetka” to najwyższe wyróżnienie. To właśnie Bogusława Górska była inicjatorką i jest głównym organizatorem odbywających się we Włodawie cyklicznie m.in. „Nocy z Andersenem” i „Tygodnia czytania”.
W rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową laureatka „Superstatuetki” przyznała, że razem z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowuje tegoroczną edycję „Nocy z Andersenem”, która odbędzie się pod koniec marca. – Imprezę organizujemy po raz siódmy, ale jeszcze nigdy nie odbywała się ona w tak nietypowym miejscu jakim jest włodawski ratusz, a tak będzie w tym roku – mówi Bogusława Górska. Przyznaje, że takie rozwiązanie zaproponował podczas ubiegłorocznej edycji burmistrz Jerzy Wrzesień, który wziął udział w głośnym czytaniu, a w związku z trwającą modernizacją biblioteki zaprosił dzieci do magistratu.
Drugim przedsięwzięciem, którego inicjatorką była Bogusława Górska, jest „Tydzień czytania”, który odbywa się zwykle w czerwcu w różnych instytucjach we Włodawie i całej Polsce.
Od kilku lat laureatka „:Superstatuetki” rozszerza swoją działalność na biblioteki, szkoły i inne placówki poza miastem. – Chociaż w kilku miejscowościach powiatu włodawskiego tego rodzaju przedsięwzięcia organizujemy razem z bibliotekarzami, nauczycielami i rodzicami od niedawna, to nasza wspólna praca już zaczyna przynosić efekty – cieszy się Bogusława Górska. Na liście koordynatorów i liderów akcji, którym przyznano wyróżnienia znalazła się Agnieszka Wróbel z Biblioteki Publicznej gminy Hańsk. To pierwsze takie wyróżnienie dla przedstawicielki placówki z powiatu włodawskiego i jedno z zaledwie pięciu dla przedstawicieli Lubelszczyzny.
Bogusława Górska zdradziła IAS, że ma w planach kolejne akcje, propagujące czytanie. Zamierza… zbierać książki, które potem trafią tam, gdzie rodzice, często z dziećmi, muszą czekać w kolejkach. – Chodzi m.in. o zakłady fryzjerskie czy przychodnie, by podczas oczekiwania rodzice mogli zajmować dzieci właśnie czytaniem – wyjaśnia autorka pomysłu.
Z wyróżnienia dla Bogusławy Górskiej cieszy się burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień, który przypomina, że swoją aktywność oraz zdolności pedagogiczne i organizatorskie laureatka „Superstatuetki” wykorzystuje nie tylko w działalności społecznej, ale również zawodowej. Bogusława Górska jest bowiem zastępcą dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 2. – Mamy szczęście, że taka osoba pracuje z naszymi dziećmi – mówi krótko burmistrz Włodawy.
W sumie w tym roku, spośród około 200 zgłoszeń z całego kraju, Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, przyznała 8 superstatuetek, 5 statuetek, 10 medali, 20 wyróżnień specjalnych i 31 wyróżnień.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas jubileuszowego, dziesiątego finału kampanii 26 marca w Warszawie.
źródło: UM
Zobacz również:
Włodawa na sygnale: Od dziś mamy nowy zastępca komendanta włodawskiej Policji
Sławatycze: Jubileusz chóru męskiego AVE /wideo/
Włodawa: Uczniowie i więźniowie wspólnie pielęgnowali Cmentarz Wojenny Żołnierzy WP we Włodawie