Miasto przejmuje bibliotekę pedagogiczną - wlodawa.NET


Miasto przejmuje bibliotekę pedagogiczną

books-109524_640Włodawska filia Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie zostanie zlikwidowana, ale jej pracownicy nadal będą mieć zajęcie, a zbiory nie zostaną zmarnowane. Od września przejmie je miasto i włączy do oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej. W czwartek 10 lipca we włodawskiej książnicy odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie funkcjonowania placówki w nowej strukturze z udziałem zainteresowanych stron.


Do niedawna biblioteki pedagogiczne w całym regionie były jednostkami samorządu wojewódzkiego, ale kilka tygodni temu ten podjął decyzję o likwidacji filii i złożeniu propozycji przejęcia księgozbioru, wyposażenia i pracowników przez samorządy powiatowe. Taką ofertę otrzymał m.in. Powiat Włodawski, ale nie był zainteresowany skorzystaniem z niej. W dalszej kolejności propozycja trafiła do gminy miejskiej, która podjęła to wyzwanie. – W ten sposób nasza biblioteka zyska wykwalifikowanych pracowników i bardzo cenny księgozbiór, którego wartość szacuje się na około 200 tysięcy złotych.

Jest niewiele placówek, podobnych do naszej, które będą mogły pochwalić się takimi zbiorami – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w porozumieniu zawartym z urzędem marszałkowskim jest zapis, iż samorząd wojewódzki będzie partycypował w kosztach przez najbliższe dwa lata z możliwością przedłużenia tego okresu.

O dalszych losach likwidowanej biblioteki pedagogicznej dyskutowali w czwartek m.in. zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Marek Sikora, burmistrz Jerzy Wrzesień, a także pracownicy obydwu bibliotek – pedagogicznej i miejskiej.

(cc) wlodawa.eu

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Podsumowanie latającego uniwersytetu

600x0_latajacy-uniwerek-wystawa-1Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza do oglądania wystawy, podsumowującej dotychczasowe działania Latającego Uniwersytetu Historii Mówionej.To jeden z ostatnich elementów projektu, którego współtwórcami wciąż mogą być mieszkańcy miasta i powiatu włodawskiego.

Wystarczy, że podzielą się swoimi wspomnieniami lub starymi fotografiami i dokumentami rodzinnymi, które posłużą do przygotowania instalacji upamiętniającej 480. lecie nadania praw miejskich Włodawie. Od stycznia tego roku ponad 20 młodych ludzi w ramach „Grupy Mowa Żywa” uczestniczyło w spotkaniach ze świadkami historii i ekspertami, wyjazdach studyjnych i odkrywaniu ciekawych miejsc w regionie, a także warsztatach korzystania z nowych technologii, w tym z nagrań wideo, programów graficznych i portali społecznościowych.

Podsumowaniem tej kilkumiesięcznej działalności jest powarsztatowa wystawa, która została otwarta w poniedziałek 7 lipca w Galerii „Na Poddaszu”. W wspólną podróż w czasie wyruszyli m.in. burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień, członkowie Rady Miasta i Rady Powiatu, prowadzący zajęcia, bohaterowie wywiadów w ramach Latającego Uniwersytetu, nauczyciele i wychowawcy, a także inne osoby zainteresowane historią miasta. Ideę projektu przybliżyli zebranym dyrektor biblioteki Jacek Żurawski i koordynatorka projektu Aleksandra Zińczuk.

Potem był krótki montaż zrealizowany na podstawie filmu „Pryzmat” Kazimierza Karabasza, który wprowadził uczestników w klimat Włodawy lat 70-tych i humorystyczne prezentacje członków nieformalnego uniwersytetu. Kolejnym punktem programu był kolaż dźwiękowy z głosami świadków historii, opowiadających o losach Włodawy i okolic od czasów przedwojennych, przez PRL, po wybory w 1989 roku.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Nie byłą to zwykła prezentacja, ponieważ zebrani wysłuchali jej… z zawiązanymi oczami, co mobilizowało słuchaczy do maksymalnego uruchomienie wyobraźni. W nagraniach wykorzystano relacje m. in.: Edmunda Brożka, Doroty Garczyńskiej-Ślusarz, Sławomira Kaliszuka, Ewy Krukowskiej, Elżbiety Kurdyk, Jana Franciszka Korzeniewskiego, Wiesławy Kościuk, Wandy Lubczyńskiej, Tadeusza Łysaka, Zofii Łysak, Barbary Paszkowskiej, Ireny Rutkowskiej, Krzysztofa Skibińskiego, Marii Suczko, Jerzego Września i Jacka Żurawskiego.

W porozumieniu z przybyłymi gośćmi przedstawicielki grupy postanowiły uznać „zaliczenie” działań młodzieży oraz nagrodzić członków uniwersytetu za wytrwałość i energię w odkrywaniu oraz propagowaniu historii i tradycji regionu. Każdy ze studentów otrzymał dyplom i drobny upominek, a najbardziej aktywnymi liderami grupy zostali nominowani Natalia Galewska i Mateusz Kiryczuk. Po krótkim podsumowaniu młodzież zaprosiła do zwiedzania wystawy, na którą składają się fotografie dokumentujące zajęcia tematyczne, wyjazdy terenowe, przeprowadzone wywiady oraz zdjęcia pokazujące, jak zmienił się region włodawski w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Kontynuacją ekspozycji były multimedialne prezentacje w sali konferencyjnej, gdzie na trzech telewizorach były pokazywane zdjęcia z dawnych obchodów ważnych świąt czy podczas wykonywania codziennych czynności przez mieszkańców Włodawy. Wspomnieniom towarzyszył smak i zapach aromatycznych wypieków, tradycyjnych faworków i… domowego smalcu. Spotkanie zakończył improwizowany występ rapera Tomasza „Dolara” Dymka, który układał rymy na temat Włodawy, na podstawie m.in. słów, podsuwanych mu przez publiczność. Zadanie nie było łatwe, ponieważ uczestnicy spotkania „życzyli sobie” wykorzystania na przykład… gumki do włosów czy kiszonego ogórka.

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 02/05/2024

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Włodawa wreszcie się doczekała gazu

gaz-0714Prace, których efektem będzie przyłączenie wschodniego obszaru woj. lubelskiego do sieci gazowej zmierzają ku końcowi. Dzięki inwestycji realizowanej przez tarnowski Oddział Polskiej Spółki Gazownictwa, już w połowie roku 2015 r. planowane jest rozpoczęcie dostaw gazu ziemnego do odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych z powiatów włodawskiego i chełmskiego.

We wtorek, 24 czerwca tuż przy zakładzie zagospodarowania odpadów we Włodawie miał miejsce briefing prasowy prezentujący aktualny stan prowadzonych prac w ramach inwestycji pn. „Gazyfikacja rejonu Włodawy”, realizowanej przez tę spółkę, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

W miejscu, gdzie gaz przechodzić będzie z wysokiego ciśnienia na średnie, a następnie rozprowadzany m.in. do Włodawy, spotkali się: Robert Banaś - dyrektor oddziału w Tarnowie, Grzegorz Staniszewski – dyrektor zakładu w Lublinie, Mirosław Główka – z-ca dyrektora ds. dystrybucji w zakładzie w Lublinie, Edward Łągwa – wicestarosta włodawski oraz Jerzy Wrzesień - burmistrz Włodawy.

Jak poinformowano podczas spotkania, efektem inwestycji jest budowa ponad 100 km sieci dystrybucyjnej, w tym około 58 km gazociągu wysokiego ciśnienia, doprowadzającego paliwo gazowe na obszar niegazyfikowanych dotąd powiatów woj. lubelskiego. Z alternatywnego źródła energii będą mogli skorzystać mieszkańcy gmin: Hańsk, Wola Uhruska, Włodawa i miasto Włodawa w powiecie włodawskim oraz Ruda-Huta, Kamień i Chełm w powiecie chełmskim. Gaz popłynie gazociągiem wysokiego ciśnienia: z Kamienia do Włodawy oraz gazociągami średniego ciśnienia: z Rudy Opalin do Woli Uhruskiej, z Osowej do Dubeczna i z Włodawy do Orchówka.

Prace związane z budową infrastruktury gazowej rozpoczęte zostały w 2012 r. Inwestycja prowadzona jest bez opóźnień i zgodnie z harmonogramem. - Aktualnie dobiega końca realizacja gazociągu wysokiego ciśnienia DN 200. – mówili gazownicy. - Przed oddaniem go do eksploatacji, rurociąg poddawany jest próbom wytrzymałości i szczelności, które przeprowadza wykonawca zadania - firma MTM Nowum. Ponadto, prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem terenu stacji I i II oraz połączeń technologicznych sieci i stacji gazowych.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

30 kwietnia br. rozpoczęto kolejny etap gazyfikacji rejonu Włodawy związany z budową gazociągu średniego ciśnienia w miejscowości Włodawa. Jeszcze w tym roku wykonane zostaną tam pierwsze przyłącza gazowe do budynków mieszkalnych i instytucjonalnych. Niezależnie od prowadzonych robót budowlanych wykonywane są również prace projektowe sieci dystrybucyjnej na terenie Orchówka, Woli Uhruskiej i Rudy-Huty. Odbiór końcowy inwestycji przewidziano w połowie 2015 r.

Wiele mówiono także o korzyściach płynących z inwestycji. - Gaz ziemny to paliwo wydajne, wygodne i ekologiczne stosowane w domach, mieszkaniach, jak i w przemyśle – mówili zgodnie gazownicy z samorządowcami. - Używanie go w gospodarstwach domowych wpływa na poprawę standardu życia, ponieważ gaz ziemny dostarczany za pośrednictwem sieci gazowej jest wygodniejszy w użyciu i nie wymaga magazynowania. Ma także wpływ na poprawę konkurencyjności podmiotów gospodarczych poprzez obniżenie kosztów jego eksploatacji, tj. zamianę paliwa droższego –– na tańsze. Zwiększa również możliwość rozwoju turystyki w regionie, gdyż budowa infrastruktury gazowej jest przyjazna środowisku. Ponadto stwarza możliwość zastosowania nowoczesnych technologii wytwarzania energii, np. w placówkach użytku publicznego: szkoły czy szpitale. I co ważne – chroni środowisko naturalne nie pozostawiając praktycznie żadnych zanieczyszczeń w porównaniu z innymi nośnikami energii.

- To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia tak mieszkańców naszego powiatu, jak i przedsiębiorców – mówi starosta Wiesław Holaczuk. – Czekaliśmy na gaz ziemny od dziesięcioleci i w końcu się doczekaliśmy. Wielka w tym zasługa karpackiej spółki, ale również i dobrodziejstwo unijnych funduszy, bez których ta inwestycja zapewne jeszcze nie byłaby realizowana u nas. Teraz tylko najtrudniejszy czas przekonywania mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego jako najczystszego, najbezpieczniejszego i najtańszego źródła energii.

[wp_ad_camp_2]

Realizowana inwestycja pozwoli w kolejnych latach na sukcesywne przyłączanie odbiorców do sieci gazowej w oparciu o zawierane z Polską Spółką Gazownictwa umowy przyłączeniowe. Na stronie internetowej www.psgaz.pl/dlaklienta umieszczono najważniejsze informacje z zakresu przyłączenia do sieci gazowej wraz z przydatnymi dokumentami do pobrania (akty prawne, zgłoszenia, wnioski etc.). Dla osób zainteresowanych przyłączeniem do sieci gazowej PSG uruchomiła punkt informacyjny, który mieści się w siedzibie Urzędu Miejskiego we Włodawie przy al. J. Piłsudskiego 41. Punkt przyjęć interesantów czynny jest raz w tygodniu, we czwartek, w godz. 8.30-13.30, tel. kom. 609 909 890, e-mail: rdg.chelm@tarnow.psgaz.pl. Informacji związanych z procesem przyłączenia do sieci gazowej udziela także Zakład w Lublinie oraz Rejon Dystrybucji Gazu w Chełmie.

[wp_ad_camp_1]

Inwestycja obejmuje budowę: gazociągu wysokiego ciśnienia DN 200 mm o długości ok. 57,7 km; 3 stacji redukcyjno-pomiarowych Io w Rudzie Opalin, Osowej i Włodawie; 2 stacji pomiarowych IIo w Dubecznie i Woli Uhruskiej; gazociągu średniego ciśnienia (od dn 125 PE do dn 200 PE) wraz z przyłączami o łącznej długości 43,2 km. Projekt pn. „Gazyfikacja rejonu Włodawy” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Poziom dofinansowania w stosunku do całości nakładu kwalifikowanego wynosi 45,19%.

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

Więcej...

data publikacji: 28/11/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....