Quo vadis Wlodawianius hodie? - wlodawa.NET


Quo vadis Wlodawianius hodie?

Dokąd podążasz dziś Włodawianinie?, Włodawa, Quo vadis Wlodawianius hodie, Narodowego Czytania 2016

Czyli - Dokąd podążasz dziś Włodawianinie?

Usłyszawszy to wezwanie biblioteczne echo odpowiedziało: 3 września 2016 roku Burmistrz Włodawy, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie wraz z Jego „niewolnicami”, w strój rzymskich kobiet przyobleczonych oraz lokalna publiczność czytelnicza zapraszają Cię do przybycia na Mniejszą Agorę Włodawską, zwaną Placem Zesłańców Sybiru, abyś raczył wziąć udział w uczcie czytelniczej zwanej NARODOWE CZYTANIE 2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza – ODSŁONA WŁODAWSKA.

Czy wiesz, że przy zakupie ubezpieczenia twojego samochodu 🚘 w Mubi przez link polecający👇👇👇

mubi.pl/id-GMM29C

otrzymasz gwarantowane 150 zł wypłacane prosto na Twoje konto. Wybierając najtańszą polisę w Mubi, możesz dużo zaoszczędzić, a wysyłając SMS-a do znajomych lub rodziny, możesz podzielić się informacją o najkorzystniejszej ofercie która tu znalezleś i pomóc im też zdobyć 150 zł bonusu. Przypominamy, że bonus 150 zł za zakup to realne obniżenie składki, a samo porównanie kilkudziesięciu ofert może zaowocować oszczędnością nawet kilkuset złotych.
Pamiętaj, nikt nie lubi przepłacać za OC!
Ta oferta to doskonała okazja, aby zaoszczędzić.

I przybyli lektorzy, słuchacze i widzowie by oddać się uczcie literackiej i namiastce igrzysk z epoki powieści Litwosa. Wszyscy otrzymali gratisowy bilet wstępu – okolicznościową zakładkę do książek. Mogli także ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Pary Prezydenckiej.

Gospodarzami tego mityngu czytelniczego byli Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski, a poprowadziły go reprezentantki włodawskiej książnicy Urszula Panasiuk – specjalista ds. animacji kulturalnej i Małgorzata Zińczuk – zastępca dyrektora ds. merytorycznych.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Lektorami adaptacji I i II rozdziału powieści Henryka Sienkiewicza, opracowanej przez krytyka literackiego i eseistę Tomasza Burka, zatytułowanej „ Petroniusz obudził się koło południa”, byli przedstawiciele współorganizatorów i sponsorów wydarzenia oraz zaproszeni goście. W postać Petroniusza wcielali się kolejno: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, leśniczy Artur Kuczyński z Nadleśnictwa Sobibór oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Andrzej Odyniec. Kwestie Winicjusza odtwarzali: Przewodniczący Rady Miejskiej we Włodawie Tomasz Korzeniewski i Marcin Kołkowski z Włodawskiego Domu Kultury. Teksty narracyjne dopełniające dialogi czytali: Joanna Pogonowska – Przewodnicząca Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie, por. Iwona Odyniec z Zakładu Karnego we Włodawie, Barbara Lach – leśniczy szkółkarz z Nadleśnictwa Włodawa, Irena Dejer – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie, Halina Karpiuk – opiekunka Koła Przyjaciół Biblioteki ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, Aleksandra Zińczuk – liderka Grupy Mowa Żywa, Edyta Pietrzak – Sekretarz Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie oraz Hubert Ratkiewicz – Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej we Włodawie.

Czytaniu towarzyszył pokaz historyczny grupy rekonstrukcyjnej. Drużyna Grodów Czerwieńskich zaprezentowała włodawskiej publiczności swój projekt gladiatorski „Ludus Lupus”. Secutor, Retrriarius, Murmyllo i Trak wraz z komentatorem prowadzącym igrzyska zaprezentowali nie tylko opis poszczególnych wojowników, ale też uroczyste przejście i rozgrzewkę gladiatorów, walkę ze zwierzem oraz pokazy innych znanych ze starożytnych aren potyczek herkulesów. Igrzyska urozmaicono historycznymi grami i zabawami. Dodatkową atrakcją były odwiedziny w edukacyjnym namiocie gladiatorskim, gdzie można było zawrzeć osobistą znajomość z rzymskimi mocarzami, a także sfotografować się w historycznym uzbrojeniu.

[wp_ad_camp_1]

Ale... starożytny Rzym i współczesna Włodawa..., w czasie Narodowego Czytania 2016, to nie tylko czytanie i igrzyska, to także życie codzienne ich mieszkańców. Przekonali się o tym uczestnicy edukacyjno-profilaktycznej Gry Terenowej „Dziś we Włodawie czyń jak Rzymianie”. Zadania nawiązujące do tegorocznej lektury Narodowego Czytania, a tym samym do historycznej tradycji Starożytnego Rzymu odbywały się w przestrzeni publicznej współczesnej Włodawy i dotyczyły także dzisiejszych „pięt achillesowych”. Zmagania 10 drużyn wynagrodzone zostały dyplomami i upominkami książkowymi.

Głównym organizatorem wydarzenia NARODOWE CZYTANIE 2016 QUO VADIS HENRYKA SIENKIEWICZA – ODSŁONA WŁODAWSKA była, podobnie jak w edycjach poprzednich, Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Patronatu medialnego tegorocznej edycji udzielili (alfabetycznie) : Elbi.pl – Portal Informacyjny Włodawy i okolic, Włodawa.info, lokalne tygodniki : Nowy Tydzień i Super Tydzień, Radio Bon Ton i Twoje Radio Włodawa oraz TV Włodawa.

Już od pierwszej włodawskiej edycji Narodowego Czytania lokalnymi partnerami organizacyjnymi Biblioteki są: Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Miejski we Włodawie, Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie, Włodawski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie, Zakład Karny we Włodawie, Koło Przyjaciół Biblioteki przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. W tym roku dodatkowo rolę współorganizatora przyjęli: nieformalna międzynarodowa Grupa Mowa Żywa i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie.

Rolę Sponsora, niezmiennie od pierwszej edycji, sprawują: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa i Nadleśnictwo Sobibór oraz Honorowy Sponsor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie.

Do pomocy przy organizacji tegorocznego eventu przyłączyły się harcerki z I Włodawskiej Drużyny Harcerek “Czeremcha” im. Henryki Bartnickiej-Tajchert jak również szerokie grono osób indywidualnych.

Wszystkim gorąco dziękujemy. Do zobaczenia i usłyszenia za rok.

Małgorzata Zińczuk

źródło: http://mbpwlodawa.pl/


↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Okuninka: W służbie na wodzie od 24 lat

Jezioro Białe, Okuninka, Włodawa, Policja, Motorówka

Wraz z zakończeniem sezonu turystycznego kończy swoją służbę na wodzie sierż.szt. Sylwester Kosidło. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że to już jego 24 rok służby pełnionej na wodach regionu włodawskiego. Policjant nieprzerwanie w każde wakacje dba o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad jeziorem Białym.

Funkcjonariusz wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za zasługi w służbie nie wyobraża sobie innej pracy. Jak sam przyznaje woda to jego wielka pasja, a jego doświadczenie poznała większość osób wypoczywających w Okunince.

Policyjny stermotorzysta po raz pierwszy wypłynął na wodę w 1992 roku po uzyskaniu patentu stermotorzysty. Jak sam mówi, z wodą związany jest od zawsze, bo jako ratownik zaczął pomagać ludziom już w wieku 16 lat.

Co roku jak sam mówi podejmuje mnóstwo interwencji wobec osób kąpiących, których życie jest zagrożone. Najczęściej powodem takich zdarzeń jest ludzka bezmyślność, brawura i alkohol. Ze wszystkich podejmowanych interwencji najbardziej wspomina sytuację sprzed kilku lat, kiedy wyciągnął z wody nieprzytomnego mężczyznę i w efekcie podjętej reanimacji, przywrócił mu funkcje życiowe.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Policjant był wielokrotnie odznaczany za zasługi w służbie. W 2007 roku otrzymał Krzyż Zasługi za dzielność nadany przez Prezydenta RP oraz Medal Wojewody Lubelskiego za ofiarność i odwagę. Sierż. szt. Sylwester Kosidło był też niejednokrotnie delegowany do pomocy podczas akcji powodziowych na terenie kraju, za co otrzymał w 2010 podziękowanie od Prezesa Rady Ministrów.

Policjant przyznaje, że woda jest wciąż jego wielką pasją i nie wyobraża sobie służby w wakacje w innym miejscu. Poza tym wielu turystów wypoczywających w Okunince miało okazję poznać ogromne doświadczenie i żywiołowość włodawskiego stermotorzysty. My naszemu koledze życzymy dalszej wytrwałości, sukcesów i satysfakcji z pełnionej służby.

E.T.

źródło: www.lubelska.policja.gov.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 08/04/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Będą walczyć pod gołym niebem

Gala MMA, Włodawa, Eko Różanka Pankration

To będzie pierwsza taka Gala MMA w województwie lubelskim. Włodawski amfiteatr zamieni się w arenę sportów walki. Pod gołym niebem w oktagonie rękawice skrzyżuje kilkunastu zawodników, w tym aż pięciu z Włodawy, jeden z Chełma. Start imprezy w sobotę 10 września o 19.00. Organizatorem zawodów jest Eko Różanka Pankration Team Włodawa z trenerem Marcinem Poźniakiem na czele. Honorowy patronat nad galą objął burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

[wp_ad_camp_1]

Eko Różanka Pankration Włodawa to klub, który w bardzo popularnej już dyscyplinie sportu, jaką są mieszane sztuki walki czyli MMA, na pewno nie jest anonimowy. Zawodnicy, trenowani przez Marcina Poźniaka, biorą udział w wielu imprezach na terenie całej Polski i co najważniejsze odnoszą sukcesy. Marcin Poźniak i jego ekipa wpadli na pomysł, by tym razem zawodnicy uprawiający MMA przyjechali do Włodawy na pierwszą w naszym mieście Galę MMA! To z całą pewnością będzie to niesamowita impreza, bo po raz pierwszy w województwie lubelskim rozgrywana pod gołym niebem. – We Włodawie trudno znaleźć miejsce na tego typu zawody. Nie mamy hali sportowej, która pomieściłaby około 1000 osób.

Dlatego też burmistrz miasta, który sprawuje honorowy patronat nad imprezą, zasugerował, by Galę zorganizować na „muszli”. To dobry pomysł. Trochę nawiążemy do starożytności, gdzie walki gladiatorów odbywały się właśnie w teatrach, pod gołym niebem. Byleby tylko pogoda nam dopisała – twierdzi Marcin Poźniak. Walką wieczoru Gali MMA we Włodawie będzie pojedynek Marcina Bartosika z klubu Eko Różanka Pankration MMA Włodawa z doświadczonym Grzegorzem Lipskim z Herkulesa Łęczna. Obaj skrzyżują rękawice w wadze do 77 kg. Marcin Bartosik ma na swoim koncie kilka spektakularnych wygranych. Jest zawodnikiem bardzo szybkim, świetnie walczącym zwłaszcza w parterze. Bartosik to niejedyny reprezentant Włodawy, który zaprezentuje się sympatykom MMA.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

W wadze do 73 kg Konrad Rusiński, podopieczny Marcina Poźniaka, zmierzy się z Marcinem Kowalczykiem z klubu T.G. Sokół Lublin. Kolejnym zawodnikiem gospodarzy, który wejdzie do oktagonu, będzie Krystian Szewczyk, który jeszcze do niedawna uprawiał kickboxing. Jego przeciwnikiem w wadze do 66 kg będzie Gruzin Giorgi Esiava, trenujący na co dzień w MKS Kalina Lublin. Z kolei w pojedynku w wadze do 80 kg Rafał Litwiniuk z Eko Różanka Pankration MMA Włodawa zmierzy się z Markiem Ostaszem z CSW Lider Zamość. W sumie włodawski klub na Gali będzie reprezentować pięciu zawodników. Ostatni to Maciej Kościuczyk, który w kategorii wagowej do 77 kg będzie walczył z Kacprem Justem z Białej Podlaskiej. We włodawskim oktagonie będzie też chełmski akcent. Swoją walkę stoczy Krzysztof Mielniczuk „Padlina Padliński”, zawodnik Fabryki Sportu Chełm. Jego przeciwnikiem będzie Sebastian Włodarczyk z MMA Legion Zamość. – Niewykluczone, że jeszcze przed Galą uda się nam zakontraktować jedną lub dwie walki – mówi trener Poźniak. – Rozmowy z zawodnikami trwają. W każdym bądź razie warto przyjść na Galę i dopingować naszych zawodników.

Bilety w cenie 20 i 30 zł na Galę, która rozpocznie się w sobotę 10 września o 19.00, można kupić w siłowni „Krzepa” we Włodawie, u trenerów, zawodników Eko Różanka Pankration oraz w klubie Fabryka Sportu w Chełmie. Będzie można je również nabyć na miejscu w dniu imprezy.

źródło: www.wlodawa.eu

[mapsmarker marker="1"]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 21/09/2021

Podaj dalej, powiadom znajomych....