Ślubowanie nowych funkcjonariuszy NOSG
W Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się uroczyste ślubowanie 18 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG. Uroczystość odbyła się w obecności kadry kierowniczej Oddziału oraz w asyście pocztu sztandarowego NOSG.
Rotę ślubowania odczytał Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech Skowronek, zaś błogosławieństwa nowym funkcjonariuszom udzielili: dziekan prawosławny SG ks. kpt. SG Adam Weremijewicz oraz kapelan katolicki NOSG ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk.
Nowo przyjęci funkcjonariusze SG, najbliższy czas spędzą w ośrodku szkoleniowym SG by jesienią powrócić do służby w ochronie granicy państwowej.
źródło: www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl
[mapsmarker marker="1"]
marker="1"]Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 11/03/2017
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Zaklinając przemijanie
Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza na wernisaż prac Stanisława Baja „Zaklinając przemijanie”, który odbędzie się 17 marca 2017 r.o godz. 17:00 w Galerii Na Parterze MBP we Włodawie. Wystawa prac autorstwa Stanisława Baja „Zaklinając przemijanie” prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie to ponad 30 utworów, których motywem przewodnim jest adoracja jaką artysta kierował w stronę swojej matki. O synowskiej miłości i szacunku opowiada on za pośrednictwem rysunków wykonanych węglem i ołówkiem oraz obrazów olejnych. Każdy z nich to interpretacja gestów i mimiki rodzicielki, które towarzyszyły jej pod koniec życia. Mimo że nakreślone dynamiczną kreską są one dla odbiorcy jasne i wymowne.
Wizerunki te nie posiadają kontekstu, ale tylko z pozoru, bowiem zarys postaci wyłaniającej się z białego tła zyskuje osnowę po dokładniejszej obserwacji. Zmęczona twarz, mapa zmarszczek, spracowane dłonie... Pewna skrótowość nie ujmuje niczego w odbiorze prac. Wręcz przeciwnie – wszystkie przedstawione elementy udowadniają, że starość i fizyczna słabość mogą być piękne w przesłaniu, które niosą. Obserwacja rytmu życia wyznaczanego każdodniową ciężką i uczciwą pracą mieszkańców nadbużańskich wsi pozwoliła zbudować artyście fundament, na którym osadził on swoją tożsamość. Największą ich wartością, jest wskazanie na to właśnie źródło będące dla Profesora podstawą twórczości i człowieczeństwa. Stanisław Baj polski malarz współczesny wywodzący się z podlaskiej wsi nadbużańskiej Dołhobrody (ur. 1953 r.); związany z nią emocjonalnie i artystycznie do dziś; ukazujący w swoich obrazach piękno poleskiego krajobrazu i szczerą prostotę jego mieszkańców.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu (1968-1973), następnie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1972–1978); pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Od 1982 roku pracownik dydaktyczny macierzystej uczelni – profesor zwyczajny Wydziału Malarstwa (2002). W latach 2004 do 2012 roku pełnił funkcję prorektora ds. Studenckich i Współpracy z Zagranicą, obecnie członek Senatu ASP kadencji 2016-2020. Równolegle z dydaktyczną pracą na ASP w latach 1996-2001 prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W pracy artystycznej Stanisław Baj porusza się w obszarach malarstwa, rysunku a także grafiki, zakres tematyczny swojej twórczości koncentrując wokół dwóch najistotniejszych dla siebie tematów – portretu i pejzażu. Portrety, zwłaszcza matki, których znaczna ilość malowana przez wiele lat posiada niezwykłą siłę wyrazu z niemal rzeźbiarską ich formą. Malowane pejzaże Rzeki Bug są coraz bardziej jej malarskim syntetycznym wizerunkiem z metafizyczną tajemniczą aurą.
Związany z tradycją realistycznej formuły obrazowania, w artystycznym, nie pozbawionym emocjonalnego nastroju zapisie, przedstawia wizerunki człowieka oraz ziemi danej ludziom do życia, w prostych motywach szukając najprostszej prawdy. Odrębnym terenem jego działalności artystycznej są obszary działań projektowych, wyznaczone przez takie dzieła jak: I w Polsce epitafium kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rywałdzie Królewskim, projekt tablicy upamiętniającej pobyt Jana Pawła II w kościele oo. Kapucynów w Warszawie, projekty witraży przeznaczone do kościoła parafialnego w Dołhobrodach i katedry w Drohiczynie. Jest też autorem obrazu „108 Męczenników” przeznaczonego na beatyfikację podczas wizyty Jana Pawła II w Warszawie w 1999 r. Artysta jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą między innymi w: Niemczech, Grecji, Rosji, Kanadzie; uczestniczył także w ponad stu wystawach zbiorowych.
[wp_ad_camp_5]
W 1988 stypendysta Fundacji im. Jana Pawła II w Rzymie. Jego twórczość uhonorowana została m.in. nagrodą uzyskaną w 1981 roku na II Ogólnopolskim Triennale Portretu współczesnego w Radomiu oraz medalem „Bene merenti” przyznanego przez Papieża Jana Pawła II. „Byłem i jestem w nieustannej nadziei na odnalezienie niepowtarzalnego mocnego wyrazu w malarstwie, odpowiedniego rytmu, formy całości. Mam szczęście spotykać w moim życiu wspaniałych ludzi, wspaniałe ich światy. Oni w jakimś sensie powołują mnie do życia… w sztuce jestem wolny od posłannictwa i jedyną powinnością którą noszę w sobie, to jest mieć zawsze krystalicznie czyste intencje artystyczne, być szczerym i wolnym w malowaniu. To wszystko.„ - Stanisław Baj. Wystawę można oglądać do 14 kwietnia 2017 r. w godzinach pracy biblioteki.
źródło: www.wlodawa.eu
[mapsmarker marker="53"]
marker="53"]Zobacz również:
Więcej...
data publikacji: 09/09/2016
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Gminny Dzień Kobiet w Różance
Tradycją stało się wspólne świętowanie Dnia Kobiet przez panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich gminy Włodawa. Tegoroczne święto obchodzono 5 marca w Różance, gdzie na zaproszenie wójta gminy Włodawa odpowiedziały niemal wszystkie gminne Koła, a także zaprzyjaźnione Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” z Włodawy, panie sołtyski z Różanki i Korolówki oraz pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Różance.
W ramach obchodów zorganizowano dla pań warsztaty artystyczne, prowadzone przez Jolantę Madej z Pracowni Artystycznej Arteja, która instruowała panie podczas wykonywania aniołów techniką powertexu. W efekcie powstały prawdziwe rękodzielnicze dzieła sztuki. Chętne panie mogły również pomalować figury gipsowe przygotowane przez osadzonych w Zakładzie Karnym we Włodawie.
[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]
Niespodzianką była wizyta panów: wójta Tadeusza Sawickiego, radnego Andrzeja Lisa i radnego Bogusława Wieliczki, którzy obdarowali każdą z pań kwiatkiem i życzeniami. Dopełnieniem akcentu był okolicznościowy tort, wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Różance – gospodyń uroczystości. Panie z Różanieckiego Koła przygotowały również wspaniały poczęstunek.
Organizatorami uroczystości byli: Referat Kultury Urzędu Gminy Włodawa, Koło Gospodyń Wiejskich w Różance.

źródło: www.gmina-wlodawa.pl
[mapsmarker marker="53"]
Zobacz również:
Więcej...
Podaj dalej, powiadom znajomych....
Copyright © 2oo0-2o21 nasza.wlodawa.pl vel wlodawa.NET | Sitemap xml | Polityka prywatności
