Włodawa - Dziel się uśmiechem - wlodawa.NET


Włodawa - Dziel się uśmiechem

Włodawa - Dziel się usmieche  

W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” w dniach 24-25 października w Szkole Podstawowej nr 3 we Włodawie odbyły się bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz warsztaty edukacyjne, w których uczestniczyli wychowankowie naszego Ośrodka.

Program „Dziel się Uśmiechem” realizowany jest przez nasze Szkolne Koło PCK od 2013 roku (wcześniej pod nazwą „Chroń Dziecięce Uśmiechy”) w ramach współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz firmy Wrigley Poland.

Włodawa - Dziel się usmieche  

Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED.Wychowankowie otrzymali zestawy do higieny jamy ustnej. Natomiast do Ośrodka, trafiły materiały edukacyjne PCK: książeczki z serii „Ja i moje zęby” oraz „Ja i mój uśmiech”.

Włodawa - Dziel się usmieche  

Dzięki nowoczesnym materiałom, uczniowie będą mogli w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać najważniejsze zasady i zalety dbania o swoje zęby. Przewodnikiem dzieci po świecie pięknego uśmiechu jest sympatyczna postać Super Wiewiórki.

Więcej informacji o programie „Dziel się Uśmiechem” można znaleźć na stronach: www.pck.pl/pages,10_300 oraz www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem

 

źródło: http://sosw.powiatwlodawski.pl

 

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Włodawa - Od PULSARA do Inżynierii Materiałowej

Włodawa - Od PULSARA do Inżynierii Materiałowej  

19 października br. odbyło się 39 Naukowe Spotkanie podczas zajęć Szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR. Tym razem „pulsarowicze” gościli „ex-pulsarowicza” dr. inż. Kamila Matuszewskiego, który wystąpił z wykładem pt. „Od PULSARA do Inżynierii Materiałowej”. Dr Kamil Matuszewski, to absolwent II LO we Włodawie z 2005 roku.

Następnie ukończył Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, gdzie przez rok odbywał studia doktoranckie na tym samym wydziale. Studia te kontynuował – pełniąc jednocześnie funkcję asystenta naukowego – na Uniwersytecie FAU Erlangen-Nürnberg [Erlangen-Norymberga] w Niemczech. Tam też w 2016 roku obronił pracę doktorską, która ukazała się drukiem w języku angielskim. Obecnie pracuje w MTU Aero Engines AG w Monachium jako inżynier materiałowy.

Wystąpienie Kamila dotyczyło kilku zasadniczych kwestii, przy czym w każdej z nich odnosił się do czasu spędzonego w szkole średniej oraz uczestnictwa w coczwartkowych zajęciach PULSARa. Na początku zaprezentował swoją uczniowską aktywność, gdzie na szczególne wyróżnienie zasługuje udział oraz nietuzinkowe sukcesy w europejskich projektach i konkursach naukowych (np. The Venus Transit 2004; Catch a Star!).

Włodawa - Od PULSARA do Inżynierii Materiałowej  

Następnie wskazał na związki pomiędzy tym co stanowi istotę działalności PULSARa, a inżynierią materiałową. Podkreślił, że PULSAR w sposób istotny określił jego „życiowy wektor”. Dalsza część wystąpienia prelegenta stanowiła próbę przybliżenia tego czym jest inżynieria materiałowa oraz zakresu badań i wyników swojej pracy doktorskiej, którą (w formie książkowej) zgromadzeni mogli obejrzeć.

Kończąc – odnosząc się do jednej z aktualnych aktywności pulsarowiczów, czyli fotografowania Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – wskazał na potencjał twórczy, jaki w ten sposób gromadzą i życzył, aby tego nie zmarnowali i właściwie ulokowali zdobyte umiejętności i doświadczenia w przyszłym wyborze drogi życiowej. Wykład zakończyła dyskusja i odpowiedzi na pytania jakie padły ze strony młodzieży.

źródło: www.2lo.wlodawa.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 21/10/2019

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Modrzewiacy na wycieczce w Izraelu

img-responsive

W ramach wymiany międzynarodowej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe we Włodawie młodzież z Włodawy gościła przez 7 dni w Kiryat Motzkin w Izraelu (19-25 października2017r.).  Program pobytu był bardzo bogaty - uczniowie „Modrzewiaka” zapamiętają tę wizytę na długo. Zdaniem wielu z nich była to najlepsza podróż życia. „Poznałam wspaniałych ludzi, kulturę i zwyczaje. Mogłam dokładniej poznać historię ich kraju, system edukacji i mentalność” – mówi Agata.

Pierwszego dnia, po wylądowaniu i bardzo radosnym spotkaniu z rówieśnikami z Izraela, młodzież zwiedziła Tel Awiw, Independence Hall, w której proklamowano niepodległość państwa Izrael w maju 1948 roku. Po długim zwiedzaniu na bulwarze Rothshilda była zasłużona falafa w picie – dobra i smaczna. Wieczorem uczestnicy wymiany dojechali do Kiryat Motzkin. Tam zostali odebrani przez rodziny, u których zamieszkali. Jak się okazało były one niezwykle gościnne i życzliwe.

Piątek rozpoczął się od wycieczki na północ Izraela, do Parku Narodowego Rosz ha – nikra. Pierwotnie przebiegała tędy linia kolejowa z Hajfy do Bejrutu w Libanie. Obecnie miejsce to jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Libanem. Jest tam nieczynne przejście graniczne Rosz ha – nikra. Niesamowite wrażenie uczyniła Akka- jedno ze starożytnych miast portowych.

   

Swój szczyt rozwoju osiągnęło na przełomie XII i XIII wieku jako stolica Królestwa Jerozolimskiego. Zespół zabytków Akki jest od 2001 roku umieszczony na liście dziedzictwa UNESCO. Po intensywnym zwiedzaniu, w dużym upale na obiad zjedliśmy izraelską potrawę hummus z ciepłą pitą. Hummus to idealnie gładka pasta wykonana z ciecierzycy, czosnku, pasty tahini (pasta sezamowa), oliwy z oliwek, soku z cytryny i wody. Wszystko to musi być ze sobą perfekcyjne zmiażdżone, utarte na papkę, bez najmniejszych grudek, aby powstała jednolita masa. Hummus podawany jest z ciepłą pitą i miseczką pikantnych warzyw marynowanych w occie. Jak się okazało nie był do przysmak dla wszystkich. Wieczór 20 października zakończył się kolacją szabatową, przynajmniej w niektórych rodzinach.

Sobotę spędziliśmy z rodzinami u których mieszkaliśmy. W niedzielę 22 października spotkaliśmy się z władzami miasta Kiryat Motzkin, by potem przejść do Mashmaut center i odbyć wspólne historyczne spotkanie na temat II wojny światowej. Tutaj spotkała nas „meganiespodzianka”. Spotkanie ze świadkiem historii, Panią Pniną Rubacha z domu Grynszpan, urodzoną we Włodawie w 1925 roku, której rodzina mieszkała we Włodawie od kilku pokoleń do II wojny światowej. Od 16.00 zwiedzaliśmy Hajfę, trzecie największe miasto w Izraelu, niemiecką kolonię i ogrody bahaickie na górze Karmel. Wieczorem było dalsze zwiedzanie Hajfy z rodzinami.

 

Następnego dnia zwiedzaliśmy miejsca ważne dla chrześcijaństwa, również dla nas. Była to Góra Błogosławieństw na północnym brzegu jeziora Galilejskiego w okolicach Kafarnaum i Tabgę z Kościołem Prymatu wybudowanym w miejscu, w którym według tradycji Jezus ukazał się po swej śmierci po raz trzeci. W miejscu tym Jezus spożył posiłek ze swymi uczniami i wskazał na Piotra, jako głowę Jego Kościoła mówiąc: „Paś baranki moje”, „Paś owce moje”. Stojący tam obecnie franciszkański kościół został zbudowany na fundamentach kościoła bizantyjskiego.

Znajdująca się wewnątrz skała (Mensa Christi) jest uważana za „stół”, przy którym Jezus spożywał posiłek ze swoimi uczniami. Znajdują się tam starożytne schody prowadzące w kierunku Jeziora Galilejskiego, na których stał Jezus wpatrując się w wodę. Następnie dotarliśmy do Wzgórz Golan. Jest to teren sporny, do którego roszczą sobie prawa Syria i Liban. Syria domaga się zwrotu całego terytorium Wzgórz Golan. Liban domaga się zwrotu niewielkiego obszaru. Z kolei władze Izraela są przeciwne wycofaniu się z terenów Wzgórz Golan, uważając je za niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa państwu Izraela. Kolejną atrakcją był obiad w kibucu Ein Gev, u podnóża Wzgórz Golan.

źródło: www.2lo.wlodawa.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 09/06/2014

Podaj dalej, powiadom znajomych....