W piątkowe popołudnie, dnia 1 lutego 2019 r., Szkolne Koło Teatralne „Korale” ZSCKR w Korolówce – Osadzie wystawiło na deskach Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury widowisko obrzędowe pt. „Andrzejki u Mani”. Po nominacji w Powiatowym Przeglądzie Widowisk Obrzędowych w Hańsku (grudzień 2018) zespół wziął udział 44 Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie, który jest przeglądem amatorskich teatrów ze środowisk wiejskich swym zasięgiem obejmujący województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie oraz mazowieckie.
To jeden z pięciu międzywojewódzkich sejmików, które odbywają się w całej Polsce i z nich – decyzją Rady Artystycznej – najlepsze spektakle prezentowane będą jesienią na Ogólnopolskim Sejmiku. Ocenie podlega odtwarzanie scen, zwyczaje, obrzędy, które na co dzień towarzyszyły mieszkańcom wsi, zachowania i relacje międzyludzkie, które już odeszły, gra aktorska, scenariusz, scenografia, przedmioty, które grają i uwiarygodniają to, co się dzieje na scenie.
UWAGA: Skażona woda w Korolówce Osadzie
Region: Droga nr 812 Włodawa – Korolówka zostanie przebudowana
Korolówka: Spowodował wypadek i uciekł do Garwolina
Niemałym doświadczeniem dla wykonawców, zwłaszcza młodych aktorów, były zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną. Wybitni znawcy sztuki teatralnej, reżyserii, folkloru, etnomuzykologii w osobach: prof. Lech Śliwonik, dr hab. Edward Wojtaszek, dr hab. Katarzyna Smyk, dr hab. Bożena Suchocka, dr hab. Tomasz Rokosz przeprowadzili szczegółową analizę prezentowanego widowiska, nie szczędząc przy tym konstruktywnej krytyki i udzielając cennych wskazówek.
O prestiżu przeglądu niech świadczy fakt, że w czerwcu 2018 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich amatorskich zespołów teatralnych zostały wpisane do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego w myśl Konwencji UNESCO z 2003 roku, tym samym Sejmiki znajdą się na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Obecność zespołu „Korale” w Sejmiku jest wyraźnie zauważana i podkreślana. Daje bowiem szansę na odmłodzenie grup obrzędowych i kontynuowanie swojego dziedzictwa, które młodzież poznaje w trakcie pracy nad spektaklem. Ponadto, młodzi aktorzy wiele zyskują, widząc zainteresowanie widzów, a także władz. Rozumieją, że przekaz tradycji jest ważny, związany z wyjątkową dumą z własnego talentu, pracy zespołowej i udziału w ochronie dóbr i wartości swoich przodków.
W widowisku „Andrzejki u Mani” wystąpili przede wszystkim uczniowie klas pierwszych technikum agrobiznesu i technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki: Aleksandra Bogucka, Izabela Brzezicka, Aleksandra Rudkowska, Klaudia Żuk, Michał Bojarski, Jakub Ganczaruk oraz z klas trzecich: Natalia Biernacka, Małgorzata Dydziuk, Sylwia Kozłowska. Nad przygotowaniem widowiska (scenariusz, reżyseria, muzyka, kostiumy, światło, rekwizyty itd.) czuwały: Ewa Krzywania i Małgorzata Żakowska. Zamysł scenograficzny (izba wiejska) wykonali: Zbigniew Mojski i Tomasz Przygocki.
Ewa Krzywania
/ź/ zsr-korolowka.pl
loading...
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤