Zakochani we Włodawie - wlodawa.NET


Zakochani we Włodawie

600x0_zakochani-we-wlodawie-1-300x198Z okazji 480. rocznicy nadania Włodawie praw miejskich i 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wieczór z poezją Grupy Poetyckiej „Nadbużańska Fraza”. Uczestnicy spotkania udali się w swoistą literacką wędrówkę ulicami miasta, które dla wielu z nich są domem od urodzenia, albo miejscem w którym zatrzymali się na dłużej.

Przewodnikami w tej wędrówce byli członkowie Grupy Poetyckiej „Nadbużańska Fraza” ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie: Czesława Michańska, Teresa Ciodyk, Eugeniusz Daniluk, Czesława Demczuk, Aldon Dzięcioł, Zofia Iwaniuk, Krystyna Kaszczuk, Edyta Lodwich, Marian Sobiecki i Władysława Wójcik oraz Edyta Pietrzak z MBP we Włodawie.

Wieczór pod hasłem „Zakochani we Włodawie”, który rozpoczął dyrektor włodawskiej książnicy Jacek Żurawski, był okazją do refleksji nad losami miasta oraz poznania współczesnej Włodawy, miasta trzech kultur na styku trzech granic.

- Poezję każdy z nas ma w sobie, trzeba tylko umieć ją odnaleźć. W zgiełku codzienności odkryć chwile, które poprowadzą nas tajemniczą drogą, na końcu której jest zrozumienie liryki życia. Bo poezja to nie tylko słowa zręcznie powiązane rymami. Poezja to my – mówili uczestnicy spotkania.

Miłośnicy słowa pisanego zwracali uwagę nie tylko na urokliwe włodawskie ulice, ale również piękno nadbużańskiej przyrody wplecione w krajobraz miasta z 480-letnią historią.

Ta rozpoczyna się na początku XVI wieku, za panowania Zygmunta I Starego, kiedy właściciel dóbr włodawskich, starosta włodzimierski książę Andrzej Sanguszko, rozpoczął zabiegi o nadanie praw miejskich. Starania te zakończyły się sukcesem w 1534 roku, a potwierdzenie nadania tych praw nastąpiło sześć lat później.

(cc) http://um.wlodawa.eu

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Remonty dróg w gminie Włodawa

roznaka-droga-0514W najbliższym czasie gruntowe drogi powiatowe w Różance, Susznie, Korolówce i Szumince zostaną poprawione. To efekt zabiegów mieszkańca wsi Korolówka, radnego powiatowego i członka zarządu powiatu - Andrzeja Rusińskiego z Korolówki. W ubiegłym tygodniu radny wraz z Wiesławą Kadrow - dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych we Włodawie dokonał przeglądu tych dróg pod kątem konieczności i kolejności ich remontów.

W najbliższym czasie gruntowe drogi powiatowe w Różance, Susznie, Korolówce i Szumince zostaną poprawione. To efekt zabiegów mieszkańca wsi Korolówka, radnego powiatowego i członka zarządu powiatu - Andrzeja Rusińskiego z Korolówki. W ubiegłym tygodniu radny wraz z Wiesławą Kadrow - dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych we Włodawie dokonał przeglądu tych dróg pod kątem konieczności i kolejności ich remontów. Remonty dróg powiatowych to jedno z najpoważniejszych, ale i najbardziej kosztownych zadań realizowanych przez ZDP. Władze powiatu od lat zabiegają o maksymalne wykorzystanie niewielkich środków budżetowych, które są w ich dyspozycji na utrzymanie dróg.

- Jeszcze w tym miesiącu ruszą prace remontowe. Poprawi się stan nawierzchni łącznie na 15,6 km dróg gruntowych tj. Konstantyn – Stawki, Korolówka – Szuminka, Korolówka – Adampol, Korolówka – Różanka oraz Wołczyny - Żłobek. Wszystkie drogi zostaną wyprofilowane równiarką, a zaniżenia uzupełnione pospółką w ilości około 860 ton - mówi dyrektor W. Kadrow.

- Mam nadzieje, że tymi skromnymi środkami, którymi dysponuje powiat, uda się w maksymalny sposób ułatwić rolnikom dojazd do pól i swoich domostw – mówi A. Rusiński.

Inicjatywa radnego to skutek jego ubiegłorocznego wniosku do budżetu powiatu, w którym spowodował wpisanie remontu tych dróg w harmonogram prac na ten rok. Teraz tylko – wraz z panią dyrektor – dokonał przeglądu stanu tych dróg i ewentualnej konieczności ustalenia kolejności prac remontowych.

(cc) http://powiatwlodawski.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 27/02/2012

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Przedszkolne recytacje w „Tygodniu Bibliotek”

600x0_przedszkolne-recytacje-1"Kruk i żaba”, „Niewidzialna patelnia”, „Moja siostra królewna” i „Zapach czekolady” to tylko wybrane utwory, które zaprezentowali uczestnicy Międzyprzedszkolnych Prezentacji Recytatorskich we Włodawie.W „Tygodniu Bibliotek” zorganizowali je Miejskie Przedszkole nr 2 i Miejska Biblioteka Publiczna.

W tegorocznej edycji dzieci prezentowały twórczość Danuty Wawiłow. Spotkanie opatrzono hasłem „Majówka z wierszem Danuty Wawiłow” i jak na prawdziwą majówkę przystało były pachnące kwiaty i wiosna w postaci prowadzących dwóch barwnych… „wiosenek” Bogusławy Górskiej i Marzeny Sugier.

W prezentacjach wystąpiło kilkunastu recytatorów. Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani, a urok osobisty i ekspresja sceniczna małych artystów dodatkowo skomplikowały pracę jurorom, którzy mieli ogromne problemy z wytypowaniem liderów. Ostatecznie zdecydowali, że w grupie 3-4 latków pierwsza nagroda należy się Gabrieli Eustrat z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego, druga trafi do Mileny Woch z Miejskiego Przedszkola nr 2, a trzecia do Zuzanny Gierach z Miejskiego Przedszkola nr 1.

[wp_ad_camp_1]

Laureatami wśród 5-6 latków zostali Damian Nahuluk z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Orchówku, Natalia Kalinowska z Niepublicznego Przedszkola „Mała akademia” i Bianka Pradiuch z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3. Dodatkową nagrodę przyznaną przez widownię otrzymał Olaf Woliński z Miejskiego Przedszkola nr 1, który zdobył uznanie publiczności wierszem pod tytułem „Szybko”.

Recytacje oceniały poetka „Nadbużańskiej Frazy”, działającej przy STKN we Włodawie Teresa Ciodyk, kierownik włodawskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie Beata Wulczyńska i Joanna Orzeszko z MBP we Włodawie.

Zorganizowane z okazji „Dnia Bibliotekarza” recytacje przedszkolaków zainaugurowały we Włodawie obchody „Tygodnia Bibliotek”, który potrwa do najbliższego czwartku. W poniedziałek 12 maja o 11.00 we włodawskiej książnicy odbędzie się otwarte spotkanie bibliotecznych Dyskusyjnych Klubów Książki, a dzień później o 13.00 organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy rysunku „Manga i anime – Nowy język Japonii” Nikodema Weremczuka, Jakuba Pawlika i Damiana Kasprzaka. To uczniowie pierwszej klasy Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Frycza Modrzewskiego we Włodawie. Ich przygoda z mangą rozpoczęła się od fascynacji serialami anime, a ich twórczość to tak zwany fanart, czyli rysunek wykonany przez fana, przedstawiający postać z filmu. Cześć prac to kopie kadrów, inne są próbą samodzielnego uchwycenia konwencji japońskiej kreski. Jak sami zgodnie podkreślają to dopiero początek ich drogi, nadal uczą się rysować i mają nadzieję, że z czasem będzie im to wychodziło coraz lepiej.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Program „Tygodnia Bibliotek” przygotowany na środę 14 maja wypełni finał 14 Festiwalu Twórczości Dziecięcej z podsumowaniem konkursów „Zakochaj się we Włodawie” i „Mój nadzwyczajny świat” oraz prezentacjami szkolnych kół teatralnych. Wszystko rozpocznie się o 11.00 w Galerii „Na Parterze”.

Tegorocznym obchodom towarzyszy wystawa rękodzieła Jadwigi Granicy „Haftem malowane” i ekspozycja, podsumowująca konkurs „Zakochaj się we Włodawie”.

(cc) http://um.wlodawa.eu

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 02/12/2016

Podaj dalej, powiadom znajomych....