(31 stycznia) Pomimo deszczu i okropnej pogody do Włodawy zjechało na sobotni Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem – Włodawa 2015 ponad 400 uczestników reprezentujących 32 zespoły. W sali włodawskiego kina było jednak bardzo gorąco - na tyle, że drzwi sali były często otwarte. Oprócz krajowych artystów z dwóch powiatów: włodawskiego i chełmskiego, wystąpili także goście z zagranicy (z Białorusi i Ukrainy).
Festiwal – już czternasty – otworzył gospodarz imprezy: Andrzej Romańczuk - starosta włodawski, ale po raz pierwszy w asyście burmistrza Włodawy – Wiesława Muszyńskiego. Starosta podziękował uczestnikom za przybycie oraz przede wszystkim za kultywowanie wspaniałej tradycji pogranicza. Wśród obecnych na sali gości był także Romuald Pryll – przewodniczący rady powiatu, Tadeusz Sawicki – wójt gminy Włodawa i wicekonsul Białorusi.
[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]
Wszystkie miejsca w kinie były szczelnie zajęte. Wzorem lat ubiegłych, chętnych na festiwal było tak wielu, że organizatorzy musieli skrócić występy artystów tylko do dwóch utworów, bowiem na tyle czas pozwalał. Łącznie uczestniczyło w festiwalu ponad 400 artystów! Zespoły z Ukrainy dojeżdżały w trakcie imprezy prosto z ukraińskiej ziemi, nawet z odległego Łucka czy Tarnopola.
Trzyosobowe jury w składzie: Janina Biegalska, ks. Jerzy Ignaciuk, Andrzej Sar miało, po wysłuchaniu wszystkich artystów, bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak w podsumowaniu podkreślono – Jury wyraża słowa uznania dla zespołów śpiewaczych za przywracanie wspólnego kolędowania w różnych językach tak charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.
Zakończenie i rozdanie nagród nastąpiło w sali kina WDK. Wspólnym śpiewom, kolędom i właśnie – szczodrywkom – długo nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili jeszcze długo po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród. W imieniu władz powiatu nagrody wręczał starosta A. Romańczuk i wicestarosta Adam Panasiuk.
Wyniki: I miejsce - I miejsce - Nastasivski Muzyki z Tarnopola, II - Koral z Kapelą z Kamienia, III - Mołodyczki z Szacka. Wyróżnienia otrzymali: Opalinka z Huszczy, Cisza z Włodawy, Swańki z Wyryk, Orchowianki z Orchówka, Sielanki z Sielca.
Głównym organizatorem i finansującym Festiwal było Starostwo Powiatowe we Włodawie, natomiast współorganizatorem Włodawski Dom Kultury.
Szczególne podziewania za organizację tego wyjątkowego Festiwalu należą się zwłaszcza trio z wydziału edukacji starostwa – Danucie Głouszek, Ewie Zaniuk i Leszkowi Popikowi. Mieli od kilku tygodni moc pracy nad przygotowaniem tego festiwalu.
Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z powiatu włodawskiego i zza granicy wschodniej, pokazanie pieśni i obrzędów religijnych, edukacja, wychowanie, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic” i zbliżenie kultur religijnych.
(c) powiatwlodawski.pl
Zobacz również:
Włodawa – Przedszkolaki w krainie baśni, przyrody i kocich psot
112: Leśna zwierzyna przyczyną wypadku w Lucie
112: Włodawianka odbierała długi w lesie za pomocą kija golfowego