Pierwsza ofiara wycinka drzew


112: Pierwsza ofiara wycinki drzew

Wycinka drzew ofiara smiertelna w powiecie wlodawskim

Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj w m. Babsk w gm. Urszulin. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 66-letni mieszkaniec gm. Jastków został najprawdopodobniej przygnieciony przez drzewo podczas wycinki. Pomimo podjętej akcji reanimacyjnej mężczyzna zmarł na miejscu. Trwa ustalanie wszystkich szczegółowych okoliczności zdarzenia.


Do zdarzenia doszło kilka minut po godzinie 11-stej w m. Babsk. Oficer dyżurny włodawskiej komendy otrzymał informację, że doszło do przygniecenia osoby przez drzewo. Policjanci, którzy zostali skierowani na miejsce wstępnie ustalili, że 66-letni mieszkaniec gm. Jastków wykonywał prace przy wycince drzew na prywatnej działce. Pomimo podjętej akcji reanimacyjnej mężczyzna zmarł na miejscu.

Na miejscu zdarzenia pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem prokuratora, którego decyzją ciało mężczyzny zostało zabezpieczone celem przeprowadzenia sekcji zwłok. Trwa wyjaśnianie wszystkich szczegółowych okoliczności tego zdarzenia.

E.T.

źródło: www.lubelska.policja.gov.pl

 

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Tęsknota za spokojem

malarstwa Tadeusza Protasia

We wtorek, 21 lutego 2017 r., w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbył się wernisaż malarstwa pana Tadeusza Protasia, artysty zrzeszonego w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie. Spotkanie otworzył, przedstawiając artystę, dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski, wernisaż poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP.

Pan Tadeusz Protaś opowiedział o swoich pasjach, ulubionych technikach i początkach przygody z malarstwem, a o jego twórczości mówił pan Jacek Sankowski, przyjaciel rodziny artysty: „Tęsknota za spokojem. Talent objawia się w różnych okolicznościach, w różnym miejscu, a niekiedy w najmniej spodziewanym czasie... Niektórzy – jak w biblijnej przypowieści – pomnażają dobro, w które zostali wyposażeni, inni nigdy nie odkrywają go przed światem. Kilka lat temu Tadeusz Protaś, wieloletni funkcjonariusz Zakładu Karnego we Włodawie, podjął decyzję o odejściu na zaopatrzenie emerytalne.

Służba w tej formacji wymagała twardości fizycznej i hartu ducha. Nie można być zbyt wrażliwym za więziennym murem, gdzie zdecydowanie dominuje rozbuchany męski testosteron. Trudno jest w takich warunkach pielęgnować artystyczną wrażliwość... A jednak – kilka lat "nowej drogi życia" pokazuje, że dusza artysty nie ginie… może ją przyćmić proza życia, konieczność utrzymania rodziny, praca, wychowanie dzieci... Jednak w pewnym momencie pasja powraca ze zdwojoną siłą. W nowych warunkach staje się wręcz sposobem życia i sposobem na nowe życie. Znajomi Tadeusza znają go jako spokojnego, skromnego, uczynnego człowieka. Dla wielu z nich jego prace i zdolności są zaskoczeniem, gdyż przez lata niewielu nawet wiedziało o jego artystycznych zdolnościach.

[wp_ad_camp_2]

Niektórzy jednak pamiętają początki tworzenia różnymi technikami, od kredki… począwszy. Generalnie w jego twórczości dominuje olej na płótnie, a więc klasyczne malarskie rozwiązanie. Wydaje się, że twórczość Tadeusza Protasia jest tęsknotą za spokojem. Lata życiowych doświadczeń i dynamizmu w służbie odcisnęły mimowolnie swe piętno właśnie tęsknotą za naturą, spokojem, ciszą, dobrym ludzkim światem... Las, kwiaty, zwierzęta, ale też ludzie, którzy w tym boskim planie rzeczy czynią ten świat sobie poddanym... Dlatego też obok scenek rodzajowych, krajobrazów i apoteozy piękna przyrody, pojawiają się przykłady portretów, ludzkich postaci, czy też malarstwa sakralnego.

[wp_ad_camp_3]

Słowem – wszystko to, co artyście w duszy gra... Wypada się cieszyć, że zdolności i talenty skrywane przez lata, ujrzały światło dzienne, pozwalając wyrazić swoje emocje artyście, a jednocześnie podziwiać ten przekaz nam, naszej lokalnej społeczności.” O ucztę dla ducha zadbał pan Tadeusz Protaś, natomiast o strawę dla ciała – małżonka artysty – pani Maryla Protaś – zapraszając zgromadzonych gości na osobiście sporządzony słodki poczęstunek. W Galerii Na Parterze prezentujemy 60 obrazów olejnych pana Tadeusza Protasia. Tematyka prac jest bardzo rozległa – od portretów, poprzez kwiaty, nadbużańskie pejzaże, martwą naturę, elementy architektury aż po samochód.

Tęsknota za spokojem” – wernisaż  Włodawa

Dotychczas artysta wystawiał swoje prace na wystawach: - w kwietniu 2016 r. we Włodawskim Domu Kultury, - od czerwca do września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie w ramach wystawy dorobku artystycznego członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie, - także ubiegłego lata w niektórych ośrodkach wypoczynkowych nad jeziorem Białym, - a w listopadzie 2016 r. w ramach wspomnianego Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej prace wystawiane były w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłoniu. Wystawa w MBP Włodawa będzie czynna do połowy marca 2017 r. Zapraszamy do zwiedzania w godzinach otwarcia biblioteki (pn.-pt. 9.30-17.00; sob. 9.00-13.00)

źródło: www.wlodawa.eu

[mapsmarker marker="1"]

marker="1"]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 23/09/2020

Podaj dalej, powiadom znajomych....

"Jan Brzechwa" w Różance

Jan Brzechwa w Różance Czytelnictwo i promocja książki jest bardzo ważnym zadaniem każdej szkoły. By zaciekawić i zachęcić uczniów do sięgnięcie po książkę w Szkole Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance zorganizowano "Spotkanie z Janem Brzechwą". W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z dwóch szkół: Żukowa i Różanki. Odbyło się ono w ramach współpracy bibliotek szkolnych.

[wp_ad_camp_5]

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Żukowie pod opieką p. Ewy Żakowskiej prezentowali najbardziej znane utwory poety, a dzieci z Różanki odpowiadały później na szczegółowe pytania dotyczące ich treści. Nikt tutaj się nie nudził, sprawdziły się w praktyce słowa naszej noblistki Wisławy Szymborskiej: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".  Mamy nadzieję, że tego typu wydarzenia i akcje sprawią, że fatalne statystyki dotyczące czytelnictwa ulegną poprawie.

Jan Brzechwa w Różance

źródło: www.gmina-wlodawa.pl

[mapsmarker marker="53"]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 17/04/2021

Podaj dalej, powiadom znajomych....