Urszulin: Nowe ścieżki w Poleskim Parku Narodowym - wlodawa.NET


Urszulin: Nowe ścieżki w Poleskim Parku Narodowym

Urszulin - Nowe ścieżki w Poleskim Parku Narodowym

W Poleskim Parku Narodowym trwają intensywne prace związane z budową pierwszej ścieżki dydaktycznej na terenie kompleksu Bagna Bubnów. Nazwa nowo powstałej ścieżki – „Czahary” – oznacza porośnięte krzewami mokradła. Ludność na wschodnich ziemiach I Rzeczypospolitej używała tego słowa już w XVII wieku.

Trasa ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy, rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Dostępna jednak będzie również od strony Kulczyna i Wincencina.

Bagno Bubnów jest idealnym miejscem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tu spotkać: kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi. Ich jesienne koncentracje na Bagnie Bubnów należą do największych w regionie. Ponad 3000 osobników potrafi się tutaj zgromadzić na tzw. noclegowiskach.

Na terenie Bagna Bubnów występuje jeszcze jeden bardzo rzadki gatunek ptaka – wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym, migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacowana jest na ok. 400 śpiewających samców - to druga co do liczebności populacja w kraju.

Nie tylko miłośnicy ptaków znajdą tu coś dla siebie. Ścieżka będzie prowadziła przez ekosystemy leśne, łąkowe i torfowiskowe, a każdy z nich reprezentują inne, specyficzne gatunki roślin i zwierząt. Możliwe będzie spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również jeleniem.

Na odwiedzających będzie czekać specjalnie przygotowana infrastruktura: wieże widokowe, zadaszenia, platformy widokowe, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki będzie przebiegać po specjalnie przygotowanych kładkach, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie ochronią wrażliwą przyrodę torfowisk.

Ścieżka będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na trasie o łącznej długości 6,5 km znajdzie się 5 przystanków. Prawie 750 tysięcy złotych, czyli 85 proc. kosztów inwestycji to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przez kilka lat ścieżka będzie udostępniana bezpłatnie. Otwarcie ścieżki zaplanowane jest na grudzień tego roku.

Działanie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.4: Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, Przedsięwzięcie pn. „Budowa ścieżki dydaktycznej "Czahary" w Poleskim Parku Narodowym, chroniącej torfowisko niskie Bagno Bubnów i gatunki z nim związane”.

Więcej o projekcie tutaj: link

/ź/ poleskipn.pl

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Włodawa - I niech się stanie światłość /wideo/

Włodawa - I niech się stanie światłość w WDKu

W sobotę, 16 grudnia o godzinie 16.00 w sali kina WDK we Włodawie już po raz piętnasty będzie miało miejsce Widowisko Bożonarodzeniowe „I niech się stanie światłość" w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Oskara Kolberga.

Impreza od lat cieszy się dużym zainteresowaniem włodawian. Od kilku edycji zmieniono nieco formułę, dlatego też widowisko odbywa się w sali włodawskiego kina, aby można je było obejrzeć wielokrotnie.

Na scenie pojawią się wychowankowie MDK prezentujący swoje umiejętności wokalne, instrumentalne i teatralne. Jako że to okres Bożego Narodzenia, kolędy i piosenki związane ze świętami będą motywem przewodnim muzycznej oprawy widowiska

/ź/ mdk.wlodawa.pl

Zdjęci z 2o17 roku. Autor: Pan Zbigniew Dębiec tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net/Materiał wideo, autor 1947czeslaw  
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 14/12/2016

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Włodawa - Szkolenie bibliotekarzy z naszego powiatu

Włodawa - Szkolenie bibliotekarzy z naszego powiatu

W poniedziałek (11.12.2017 r.) w naszej bibliotece odbyło się szkolenie dla dyrektorów, kierowników oraz pracowników Bibliotek Publicznych i Filii Bibliotecznych powiatu włodawskiego w ramach realizacji zadań biblioteki powiatowej.

W programie szkolenia: 1. Światowy Kongres Bibliotek IFLA 2017 Wrocław – Joanna Chapska, instruktor, Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP. 2. System Biblioteczny Mateusz – wprowadzanie czytelników, zakładanie kart bibliotecznych, rezerwacje, statystyka odwiedzin - Monika Urbańska-Nazaruk, instruktor MBP; Ewa Szewczyk – specjalista ds. administracyjnych i finansowych. 3. Programy/ projekty skąd pozyskiwać pieniądze dla bibliotek – uczestnicy szkolenia - dzielenie się doświadczeniami.

Włodawa - Szkolenie bibliotekarzy z naszego powiatu Akcentem kończącym merytoryczną część szkolenia było przekazanie przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusz Kalinowskiego za pośrednictwem MBP we Włodawie „Zeszytów Poetyckich 2017". Każda biblioteka dostała również prezent od WBP w Lublinie w postaci gry planszowej „Literaci Lubelszczyzny".

Ponadto w programie szkolenia zostało zaplanowane spotkanie opłatkowe, na które zaprosiliśmy, w związku z realizacją zadań biblioteki powiatowej, przedstawicieli Starostwa Powiatowego i Gminy Miejskiej. Starostę reprezentował Wicestarosta Adam Panasiuk.

Włodawa - Szkolenie bibliotekarzy z naszego powiatu

Przy stole z tradycyjnymi daniami wigilijnymi Dyrektor MBP we Włodawie oraz zaproszeni goście przekazali wszystkim obecnym wiele ciepłych słów gratulując dotychczasowych osiągnięć i złożyli życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.  Kolejne szkolenie bibliotekarzy naszego powiatu odbędzie się w I kwartale 2018 r.

 

Monika Urbańska-Nazaruk

/ź/ mbpwlodawa.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 17/10/2017

Podaj dalej, powiadom znajomych....