Wytyczno: Kopiec Chwały bitwy pod Wytycznem będzie odnowiony - wlodawa.NET


Wytyczno: Kopiec Chwały bitwy pod Wytycznem będzie odnowiony

wytyczno-kopiec-0614-01 Kopiec Chwały będzie odnowiony Prof. Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we wrześniu ub.r. obiecał, że już za rok czyli w 75. rocznicę miejsce pamięci w Wytycznie będzie wyglądało zupełnie inaczej. I słowa dotrzymał. Jest także szansa na wizytę w końcu września w Wytycznie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Prof. Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we wrześniu ub.r. obiecał, że już za rok czyli w 75. rocznicę miejsce pamięci w Wytycznie będzie wyglądało zupełnie inaczej. I słowa dotrzymał. Jest także szansa na wizytę w końcu września w Wytycznie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Prace przygotowawcze przy remoncie kopca chwały ruszyły jeszcze w ub. roku, zaś tydzień temu rozstrzygnięto we włodawskim starostwie przetarg na wykonanie kopca chwały i uporządkowanie terenu wokół. Przetarg wygrała włodawska firma WZURiB, która nie powinna mieć większych problemów z zachowaniem terminu zakończenia prac.

Kopiec Chwały Bitwy pod Wytycznem będzie odnowiony

Termin ten wyznaczono na koniec sierpnia. Inwestycja pn.: „Remont cmentarza, przebudowa kopca chwały, utwardzenie terenu, budowa oświetlenia oraz obiektów małej architektury w miejscu pamięci narodowej w miejscowości Wytyczno gmina Urszulin” zamknie się kwotą nieco ponad 200 tys. zł. Niemal całą kwotę przekazała Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Wśród najważniejszych prac, który zostaną wykonane na wakacje będą roboty budowlane polegające na remoncie cmentarza, przebudowie kopca chwały, utwardzeniu terenu, budowie oświetlenia oraz obiektów małej architektury w miejscu pamięci narodowej w Wytycznie. W zakres tych prac wchodzi: renowacja Cmentarza Żołnierzy KOP, krzyży, postumentów oraz posadzek cementowych, budowa dojść i utwardzeń terenu, budowa placu centralnego, renowacja Kopca Chwały, budowa czterech tablic informacyjnych z zarysem historycznym, tablicy pamiątkowej z zarysem bitwy oraz mapą graficzną, przemieszczenie istniejących tablic informacyjnych i pamiątkowych.

– To jest bardzo ważne miejsce na mapie historycznej nie tylko powiatu , ale całej Lubelszczyzny - mówi starosta Wiesław Holaczuk. – Ostatnia bitwa żołnierzy Korpusy Ochrony Pogranicza, która rozegrała się w wojskami sowieckimi pod Wytycznym zasługuje na szczególne upamiętnienie. I Bardzo dobrze się stało, że Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przychyliła się od naszej prośby i przeznaczyła znaczne środki na odnowienie tego miejsca.  Głównym organizatorem uroczystości, które odbędą się 29 września br. w Wytycznie jest NOSG w Chełmie.

[wp_ad_camp_1]

Pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., stoczona została ostatnia zorganizowana bitwa Korpusu Ochrony Pogranicza pod dowództwem gen. Wilhelma Orlika-Ruckemanna z oddziałami sowieckimi. Walka ta wyczerpała zapasy amunicji żołnierzy polskich, którzy od 17 września walczyli z wojskami sowieckimi, wycofując się od granicy wschodniej. Byli zmęczeni walkami, wyczerpani, bez uzupełnień i aprowizacji oraz bez realnej perspektywy sukcesu. W tej sytuacji gen. Ruckemann podjął decyzję o rozproszeniu zgrupowania.

(cc) http://powiatwlodawski.pl

 

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

112: Szkolenie straży miejskich i gminnych

qstrazmiejskaStrzelanie-01

Odwiedziliśmy także grób byłego Komendanta Straży Miejskiej we Włodawie Dariusza Kazuro.

W ramach wyszkolenia strzeleckiego przeprowadziliśmy V Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie im. Dariusza Kazuro z broni pneumatycznej.

W kategorii drużyn: I miejsce zajęła Straż Miejska z Lubartowa, II miejsce Straż Miejska z Kraśnika, a III Straż Miejska z Puław.

Indywidualnie: I miejsce zajął Tomasz Furmanek z Zamościa, II miejsce Paweł Wiejak z Puław, a III miejsce Artur Ozon z Lubartowa.

Wśród komendantów najlepiej strzelali: I miejsce Jakub Bącal z Kraśnika, II miejsce Andrzej Korolczuk z Międzyrzeca Podlaskiego, a III miejsce Andrzej Toporkiewicz z Tarczyna.

Statuetkę dla najlepiej strzelającej kobiety zdobyła Małgorzata Tybura ze Straży Miejskiej w Zgierzu. Po rozdaniu dyplomów i pucharów na wszystkich uczestników czekała niespodzianka – występ zespołu wokalnego “Mołodyczki” z Ukrainy.

(cc) http://um.wlodawa.eu

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 07/12/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Dzień działacza kultury w powiecie

kultura-09062014-01

(4 czerwca) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił odznaczeniami państwowymi troje wybitnych twórców z powiatu włodawskiego oraz zespól „Seniorki” z Dubeczna. Uroczystości miały miejsce w sali małej synagodze włodawskiego muzeum. Oznaczenia wręczał Wiesław Holaczuk, starosta włodawski.

[wp_ad_camp_1]

- To wyjątkowy dzień dla kultury naszego powiatu - mówił starosta. – Dziś możemy tu nie tylko docenić tych najznamienitszych pośród nas, ale przede wszystkim razem się spotkać i świętować. Nasz powiat słynie nie tylko z pięknej przyrody i unikatowych walorów turystycznych, ale przede wszystkim słynie z ludzi.

To nasi mieszkańcy są wyróżnikiem, który powoduje, że turyści chcą tu ponownie przyjeżdżać. Dziś wręczam tylko kilka odznaczeń – tym filarom naszej kultury - ale tak naprawdę prawdziwych i utalentowanych działaczy kultury mamy setki w naszym powiecie. Dziękuję za to wszystkim, bo to oni są źródłem naszej siły jako wspólnoty lokalnej.

[wp_ad_camp_3][wp_ad_camp_3]

Uroczystościom, w których udział wzięła prawie setka działaczy, i animatorów kultury, towarzyszyły występy zespołów śpiewaczych i ludowych. Można było wysłuchać m.in. wierszy w autorskim wykonaniu Marii Kazimiery Sarnackiej, smyczkowego solo w wykonaniu wirtuoza Edmunda Brożka, zespołu „Cisza” pod kierunkiem Iwony Szwaj czy kilku „przebojów” „Seniorek”.

Przy okazji starosta wręczył wybitym instytucjom kultury w powiecie pamiątkowe dyplomy. Lista odznaczonych odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”: Maria Kazimiera Sarnacka, Iwona Szwaj, Edmund Brożek i Zespół Folklorystyczny „Seniorki” z Dubeczna.

(cc) powiatwlodawski.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 16/02/2016

Podaj dalej, powiadom znajomych....