Młodzi rolnicy z Korolówki-Osady zakończyli staż zawodowy w Grecji! - wlodawa.NET


Młodzi rolnicy z Korolówki-Osady zakończyli staż zawodowy w Grecji!

grecja, Korolówka ZSZ, Szkoła w Korolówce, Erasmus,  Stażyści z Korolówki-Osady , Uczniowie, Granica, Powiat, Włodawa

Na początku października 2016 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce-Osadzie, kształcących się na kierunku rolniczym, wyjechała na dwutygodniowy staż zawodowy do Grecji. Praktyki odbyły się w ramach projektu „Ekologiczne rolnictwo przyszłością młodego rolnika”, o numerze 2016-1-PL01-KA102-025104, realizowanym przy wsparciu Unii Europejskiej z programu Erasmus+. Organizacją wysyłającą młodzież na staż było Akademickie Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej (ACIEE), a organizacją goszczącą grecka GEORGIKES EKMETALEUSEIS.

[wp_ad_camp_5]

Nie zabrakło mnóstwa okazji do poszerzania specjalistycznej wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z zawodem rolnika, m.in. rodzajami i metodami ekologicznych upraw prowadzonych w Grecji, technologiami wykorzystywanymi w rolnictwie greckim i europejskim, czy efektywnym zarządzaniem ekologiczną produkcją rolną oraz hodowlą zwierząt. Uczniowie pracowali m.in. na plantacji kiwi, dowiadując się na czym polega specyfika uprawy tych owoców. Gospodarstwo, w którym odbyli praktyki znajduje się w regionie, który jest największym producentem tego owocu w całej Grecji, a sama Grecja, po Hiszpanii i Włoszech, zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem produkcji. Praktykanci mieli także okazję pracować w Amerykańskiej Szkole Rolniczej w Salonikach (American Farm School).

Szkoła została założona na początku XX w. przez mnicha, który przygarnął 10 sierot i wspólnie stworzyli gospodarstwo o areale 1ha. Dziś szkoła posiada 80 ha, na których uprawia się i hoduje wiele gatunków roślin i zwierząt. W szkole realizuje się programy na różnych szczeblach nauczania, począwszy od przedszkolnego, szkołę podstawową, średnią i college. Uczniowie zdobywali tam doświadczenie na plantacji winogron, oliwek i oregano oraz przy wielokierunkowej hodowli zwierząt, począwszy od ślimaków, poprzez kury nioski, indyki, bydło na rzeź oraz krowy mleczne. Mogli poznać tajniki pracy tamtejszej mleczarni, winiarni oraz tłoczni oliwy. Własnoręcznie zbierali oliwki w gaju oliwnym, przy okazji dowiadując się, że drzewo oliwne w starożytności było drzewem świętym i za jego ścięcie groziła kara śmierci.

Najstarsze drzewo oliwne w Grecji znajduje się ponoć na Krecie i liczy sobie ponad 2500 lat! Stażyści z Korolówki-Osady odbyli także swoje praktyki na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu w Larisie, gdzie zdobyli doświadczenia zawodowe w szklarni, w której uprawia się rośliny bez użycia gleb, tzw. w ogrodach hydroponicznych. Czy jest to rozwiązanie przyszłości w rolnictwie? Czas pokaże... W takich szklarniach uprawia się pomidory, ogórki, bakłażany i paprykę, a efektywność upraw jest ponad dwa razy większa niż tradycyjnych. Uczniowie byli także w lokalnej przetwórni oliwek oraz w winnicy, pracowali również w warsztacie pojazdów i maszyn rolniczych, gdzie zobaczyli kolekcję rzadko już dziś widywanych starych modeli ciągników rolniczych.

W ramach programu kulturowego stażyści wybrali się na wycieczkę na wyspę Skiathos, która należy do archipelagu Sporady, a jej nazwa opisuje ich rozmieszczenie na Morzu Egejskim, a precyzyjniej - ich „rozsianie”, tak jak sieje się nasiona. Podczas rejsu nie zabrakło pięknych widoków i dobrej zabawy. Uczniowie pracowali także w rodzinnej piekarni, gdzie uczestniczyli w całym procesie powstawania chleba, począwszy od mieszania mąki z wodą, poprzez porcjowanie kul z ciasta, ważenie ich, wałkowanie, układanie na specjalnych blaszanych brytfannach, aż po garowanie i wypiekanie.

Młodzież dzięki praktykom poszerzyła zasób specjalistycznego słownictwa w języku angielskim, niezbędnego do poruszania się po europejskich rynkach pracy, a także poznała możliwości, jakie oferuje Unia Europejska dla rolników państw członkowskich. Zdobyła również wiele informacji na temat Unii Europejskiej, współpracy międzynarodowej między Polską a Grecją, czy o kulturze i historii Grecji oraz samego regionu Riwiery Olimpijskiej.

Wszyscy uczniowie już wkrótce otrzymają wydane w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskie certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe, podnoszą konkurencyjność ich posiadaczy na europejskim rynku pracy i stanowią cenną przepustkę do efektywnego poszukiwania pracy, a także certyfikaty ukończenia stażu zawodowego.

źródło: http://www.zsr-korolowka.pl/


👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Twój rozsądek i rozwaga żyć bezpiecznie Ci pomaga

policja, Krus, Włodawa, Straż pożarna, Wytyczno, Straż Graniczna, SG, Szkoła, Edukacja Symulacja wypadku, pokaz pierwszej pomocy, daktyloskopia i prezentacja broni – to tylko część atrakcji wczorajszej konferencji zorganizowanej przez włodawski KRUS w Szkole Podstawowej w Wytycznie. Oprócz Policji spotkanie współorganizowała Straż Pożarna, Straż Graniczna oraz poszczególne instytucje państwowe i samorządowe. Przedsięwzięcie w bardzo ciekawy sposób przybliżyło dzieciom i młodzieży sposób prawidłowego postępowania w różnych niebezpiecznych sytuacjach, które mogą ich spotkać.

Wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie oraz policjanci z Komisariatu Policji w Urszulinie przyłączyli się do konferencji i konkursu pod hasłem "Twój rozsądek i rozwaga żyć bezpiecznie Ci pomaga" organizowanych przez Placówkę Terenową KRUS we Włodawie na terenie Szkoły Podstawowej w Wytycznie.

W przedsięwzięciu udział wzięły szkoły powiatu włodawskiego, instytucje państwowe i samorządowe oraz służby mundurowe. Na spotkaniu gościł też Komendant Powiatowy Policji we Włodawie – insp. Mariusz Siegieda jak i Komendant Komisariatu w Urszulinie – asp. szt. Jarosław Lange.

[wp_ad_camp_5]

Spotkanie rozpoczęło się od występów poszczególnych szkół w ramach konkursu, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym. Następnie młodzież uczestniczyła w instruktażu przeprowadzonym przez policjantów dotyczącym korzystania z telefonów alarmowych oraz oglądała pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowanej przez funkcjonariusza Straży Pożarnej. Podczas gdy komisja oceniała prace konkursowe, dzieci i młodzież ze szkół z ogromnym zaciekawieniem podziwiali egzemplarze broni, które prezentowali im policjanci oraz uczestniczyli w pokazach daktyloskopii.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Nie lada wyzwaniem było także pokonanie toru przeszkód w alkogoglach, przygotowanym i nadzorowanym przez policjantów. Dużym powodzeniem cieszyły się również pojazdy Policji, Straży Pożarnej i Granicznej. Jednak największą atrakcją konferencji okazała się symulacja wypadku podczas którego służby Policji i Straży Pożarnej zaprezentowały swoje czynności wykonywane na miejscu zdarzenia.

Spotkanie było nie tylko doskonałym przykładem dobrej współpracy pomiędzy instytucjami oraz służbami, ale także lekcją bezpiecznych zachowań skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Uczniowie poprzez różnorodne metody przekazu mogli poznać bezpieczne zachowania oraz poszerzyć swoje wiedzę jak i umiejętności zachowania się w różnych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.

E.T

źródło: www.lubelska.policja.gov.pl

[mapsmarker marker="1"].

marker="1"].

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 14/12/2017

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Międzynarodowe partnerstwo

Białoruś, Ukraina, Polska, Granica, Bug, Współpraca Nadgraniczna, Powiat, Włodawa, Dni dobrosąsiedztwa

26 października w siedzibie starostwa włodawskiego odbyło się spotkanie partnerskich regionów z Ukrainy i Białorusi. Starosta Andrzej Romańczuk wraz z wicestarostą brzeskim(Białoruś), wicestarostą Szackim (Ukraina) oraz przedstawicielami Parków Narodowych Poleskiego, Szackiego i Polesie Nadbużańskie dyskutowali na temat wspólnych inicjatyw w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Rozmowy dotyczyły wspólnych pomysłów i planów wpisujących się w priorytet „Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego” jakie mogą realizować trzy przygraniczne samorządy.- Liczymy na naprawdę duży zastrzyk finansowy z Unii - mówi starosta Andrzej Romańczuk.

Wspólne przedsięwzięcia będą dotyczyły m.in. wybudowania Osady Poleskiej, jako atrakcji turystycznej na terenie Poleskiego Parku Narodowego w okolicach Jeziora Wytyckiego oraz mariny nad Jeziorem Białym. Przyrodnicy z Brześcia zaproponowali zbudowanie infrastruktury turystycznej w Domaczewie. Zaś nad Jeziorem Świtaź zagospodarowanie i wyposażenie plaży do celów rekreacyjnych.

[wp_ad_camp_5]

Rozmawiano również o konieczności remontu dróg jak i potrzebie utworzenia nowych tras rowerowych, które stanowiły by, pomimo granicy, jedną spójną całość. Ponadto powiat włodawski planuje rozszerzyć cieszącą się dużym zainteresowaniem imprezę Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa o Białoruś w okolicach Domaczewa.

- Warto podkreślić, że projekty mogą otrzymać do 2,5 mln EUR dofinasowania, z czego wkład własny wynosi tylko 10% - mówi starosta. - Na pewno nie uda nam się wszystkich planów zrealizować, ale trzeba sięgać po unijne środki, gdyż jest duża szansa na otrzymanie grantu. Poza tym pisanie i realizacja wspólnych projektów wzmacnia nasze partnerstwo transgraniczne.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Wcześniej powiat włodawski z sukcesem realizował już różne projekty z partnerami zza wschodniej granicy, m.in. Zarząd Dróg Powiatowych we Włodawie zrealizował projekt pn. „Poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z sieci komunikacyjnej pogranicza Polski, Białorusi i Ukrainy”.

Projekt realizowany był w partnerstwie z Szacką Radą Wiejską. Całkowity koszt projektu wyniósł 807 445,48 euro. Za te pieniądze kupiono lub zostanie zakupionego wiele sprzętu drogowego, m.in. pługi, rębaki, koparki czy dostawcze auta. Wkład własny wyniósł tylko 10% projektu.

źródło: www.powiatwlodawski.pl

[mapsmarker marker="1"]

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 10/10/2022

Podaj dalej, powiadom znajomych....