OSP Urszulin - Strona 40 z 41 - wlodawa.NET

Pożar w Krychowie

Pożar Krychów Dnia 14 marca 2017 r. o godzinie 11:45  jednostka z OSP Urszulin  została zadysponowana do akcji gaszenia pożaru traw i nieużytków w Krychowie. Pożar objął swoim zasięgiem około 4 ha powierzchni traw. Szybka akcja jednostek ratowniczo-gaśniczych z Włodawa  dwa zastępy,  oraz OSP Hańsk i  OSP Stary Brus nie pozwoliła na rozprzestrzenienie się groźnego pożaru. [wp_ad_camp_5] Ogień w szybkim tępi zbliżał się do budynków mieszkalnych oraz znajdującego się w pobliżu tartaku. Pożar Krychów  

źródło: http://osp-urszulin.cba.pl

[mapsmarker marker="1"]

data publikacji: 22/03/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

OSP Urszulin w akcji

Wypalanie łąk Urszulin

W dniu 28 lutego 2017 roku strażacy z jednostki OSP Urszulin zostali zadysponowani do dwóch akcji w miejscowości Babsk. Zgłoszenie do pierwszej akcji strażacy otrzymali o godzinie 11. Podczas wycinki drzew na prywatnej posesji doszło do tragicznego zdarzenia, 66-letni mężczyzna zginął przygnieciony przez drzewo.

[wp_ad_camp_5]

Podczas drugiej akcji około godziny 13:30 strażacy gasili palące się trawy. Była to pierwsza w tym roku akcja gaszenia pożaru traw. W związku z tym strażacy apelują o niewypalanie traw. Ten proceder to jedna z głównych przyczyn wiosennych pożarów, które stanowią bardzo poważne zagrożenie dla ludzi i mienia.

Wypalanie łąk Urszulin

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.z 2016 poz.2134) zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Natomiast art. 131 ustawy stanowi, że kto: (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Wypalanie łąk Urszulin

źródło: http://osp-urszulin.cba.pl

[mapsmarker marker="1"]

data publikacji: 06/03/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Okuninka: Strażacy gotowi ruszyć na lód

J. Białe Okuninka Ćwiczenia na lodzie Straż Pożarna
17 lutego 2017 r. na Jeziorze Białym odbyło się szkolenie w zakresie ratownictwa wodnego na zamarzniętych akwenach. Organizatorem szkolenia była Komenda Powiatowa PSP we Włodawie, a udział wzięli strażacy JRG Włodawa oraz druhowie z jednostek OSP Urszulin, Dołhobrody, Orchówek, Wola Uhruska, Włodawa.

[wp_ad_camp_4]

Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były wykładami, na których przedstawiono zasady bezpiecznego poruszania się po lodzie, metody i sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczych oraz zagadnienia związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie działań ratowniczych prowadzonych na lodzie.

 

Zobacz również:.

Włodawa: Włodawscy strażacy też spoKREWnieni

Okuninka: Plażowy złodziej już w areszcie

Urszulin: Ewakuacja szkoły

Podczas zajęć praktycznych przedstawiono prawidłowe wykonanie ewakuacji osób, pod którymi załamał się lód. Pokazano jak prawidłowo ma wyglądać przygotowanie ratownika do akcji oraz akcja. Podczas szkolenia wykorzystano sprzęt specjalistyczny do ratownictwa wodnego, jak sanie lodowe czy koło ratunkowe, oraz sprzęt będący na wyposażeniu samochodu pożarniczego, tj. deski ortopedyczne.

J. Białe Okuninka Ćwiczenia na lodzie Straż Pożarna

Więcej zdjęć ze szkolenia na stronie OSP Urszulin

Tekst i zdjęcia Andrzej Jung

źródło: osp-urszulin.cba.pl

loading...
 
data publikacji: 19/02/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Śmigłowiec LPR w Zawadówce

Helikopter w Zawadówce OSP Urszulin W dniu 01. 02. 2017 r. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulin i Jednostki Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej z Włodawy.

Zostały zadysponowani do  w celu błyskawicznego zabezpieczenia lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Medycznego  w miejscowości Zawadówka w samym centrum Poleskiego Parku Narodowego.

[wp_ad_camp_4]

Śmigłowiec  LPR wylądował bez żadnych problemów w wyznaczonym miejscu ma wolnym placu z dala od zabudowań i przeszkód terenowych.  Zabezpieczenie terenu w czasie lądowania i startu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zostało przeprowadzone sprawnie i bezpiecznie. Helikopter LPR w Zawadówce OSP URSZULIN

źródło: http://osp-urszulin.cba.pl

[osm_map_v3 map_center="51.426,23.127" zoom="12" width="100%" height="450" ]

data publikacji: 03/02/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Samochód dachował w koloni Wytyczno

Kol. Wytyczno Wypadek dachowanie

Wczoraj 08 stycznie 2017 roku z powodu niesprzyjających warunków drogowych oraz braku zachowania ostrożności przez kierowcę w miejscowości Kol. Wytyczno kierujący pojazdem osobowym stracił panowanie nad samochodem, w wyniku czego doszło do dachowania. [wp_ad_camp_4] Na miejscu pojawiła się i jako pierwsza udzieliła poszkodowanemu kierowcy pomocy Ochotnicza Straż Pożarna z Urszulina. Na miejsce wypadku przybyła  policja i karetka z Włodawy.

Fot. Andrzej Jung

źródło: http://osp-urszulin.cba.pl/

data publikacji: 10/01/17

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

112: Strażacy z Włodawy ponownie na lodzie?

Straż Pożarna, ćwiczenia, Lód, przerębel, zimna woda, pęknięcie lodu, rotunek

Kiedyś odbyły się ćwiczenia z ratownictwa lodowego przeprowadzone przez strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej we Włodawie - tyle dowiadujemy się z oficjalnej strony Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie - skromnie, jednak stare przysłowie mówi "jedno zdjęcie warte 1000 słów"

Strażacy z Włodawy są czujni na zmianę pogody i oto kilka praktycznych porad dotyczących spacerów związanych z przechadzkami po lodzie.

O czym powinieneś wiedzieć zanim wejdziesz na lód:

  • przekaż informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu;
  • na lód najlepiej wybieraj się w towarzystwie - kogoś na kogo możesz liczyć w
  • krytycznej sytuacji;
  • jeżeli nie jesteś pewny wytrzymałości lodu, zabierz ze sobą długą linę, którą możesz
    związać się z kompanem, pomoże to we wzajemnym udzieleniu pomocy w przypadku
    załamania się tafli lodu;
  • podczas wędrówki uderzaj co pewien czas w lód; gdy pod wpływem uderzenia
  • pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy - wycofaj się tą samą drogą;
  • jeżeli zdecydujesz się na wjazd samochodem na lód, bądź przygotowany, żeby go
    szybko opuścić; na lodzie nie używaj pasówbezpieczeństwa, szyby powinny być
    opuszczone;

 

Zobacz również:.

Urszulin: Służby ratunkowe na jeziorze Sumin

Żłobek: Kolejny pożar domu w powiecie /wideo/

Powiat: Zamieszanie w obozie powiatowej koalicji /wideo/

[wp_ad_camp_4]

Jeżeli lód się zarwie:

  • nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;
  • oszczędzaj siły na wydostanie się z wody; wydostanie się o własnych siłach jest
    niezwykle trudne - ręce ślizgają się po mokrym lodzie - nie można znaleźć chwytu;
  • jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz
    mógł utrzymać się na powierzchni;
  • jeśli się wydostaniesz - nie wstawaj - powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;
  • jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie;

Kiedy widzisz, że pod kimś zarwał się lód:

  • nie biegnij w kierunku ofiary - lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się
    również pod tobą;
  • wezwij pomoc z telefonu komórkowego - numer 112;
  • staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę;
  • pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu;
  • pod żadnym pozorem nie podawaj alkoholu uratowanemu na mrozie; alkohol
    rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie - w rezultacie szybko
  • doprowadza do dalszego wyziębienia organizmu. Zamiast alkoholu możesz podać
    np. czekoladę lub cukierki i coś ciepłego do picia;
  • jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w pożyczone
    suche ubranie.

Wszelkie przeręble należy odpowiednio zabezpieczyć przed  przypadkowym wpadnięciem osób postronnych.

Straż Pożarna, ćwiczenia, Lód, przerębel, zimna woda, pęknięcie lodu, rotunek

Bardzo ciekawą prezentację z ratownictwa na lodzie znajdziecie TUTAJ i TUTAJ. Polecamy.źródło:

/ź/ straz.wlodawa.pl/

data publikacji: 02/12/16

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Urszulin: Pszczele Barcie w Poleskim PN

 Barci, Poleski Park Narodowy, Urszulin, Włodawa, Powiat Wydarzenia z miasta Włodawy powiat włodawskiego i gminy Włodawa oraz  Polesie Zachodnie na Sygnale i 24 na dobębar_zbjno

Ostatnio na terenie Poleskiego PN pojawiły się niezwykłe domy dla owadów, są to pszczele barcie. Barcie to wydrążone dziuple w drewnianych pniach, w których samoistnie zadomawiają się leśne pszczoły. Obecność dzikich pszczół w lesie jest konieczna. Pszczoły pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemach leśnych.

[wp_ad_camp_4]

Zapylają wiele gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Obecność pszczół w lesie, jest bardzo korzystna dla różnorodności biologicznej lasów. Wykonanie barci, jest skuteczną metodą przeciwdziałania zanikaniu owadów zapylających. Na terenie Poleskiego PN, brakuje drzew w których naturalnie mogą zamieszkać rodziny pszczele. Wykonanie kłód bartnych, stworzy im odpowiednie warunki do bytowania.

Bartnictwo, jako tradycyjna forma pszczelarstwa przeszło prawie całkowicie do historii. Warto przywrócić taką formę gospodarki, ze względu na korzyści wynikające z obecności pszczół w lesie. Dodatkowo, inicjatywa może znacząco poszerzyć wiedzę społeczności lokalnej na temat roli pszczół w środowisku.

źródło: http://www.poleskipn.pl/

tv.wlodawa.net
masz wideo wyślij nam link:. echo@wlodawa.net data publikacji: 09/09/16

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Zebrania sprowozdawczo-wyborcze w jednostkach OSP z terenu Gminy Włodawa

HirszczarukW dniach 30.01 – 27.02.2016 r. odbyły się w jednostkach OSP z terenu naszej gminy walne zebrania sprawozdawczo-wyborcze, na których podsumowano działalność jednostek oraz 5 letnią kadencje Zarządów. Na terenie gminy funkcjonuję 6 jednostek OSP (Krasówka, Stawki, Sobibór, Żuków, Orchówek oraz Różanka) z czego 3 jednostki – Żuków, Orchówek i Różanka są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KRSG).

Najważniejszym punktem zebrań był wybór Zarządów OSP. Zmiany w Zarządzie nastąpiły w Orchówku, w którym z funkcji Prezesa ustąpił Jerzy Horszczaruk a zastąpił go wieloletni Naczelnik Andrzej Bereściuk. W Żukowie nowym Prezesem został były Naczelnik Zbigniew Furmam, zastępując Jacka Czuja. W OSP Stawki na członka honorowego przeszedł ustępujący Prezes Franciszek Baj, a zastąpił go Artur Zalewski. W pozostałych jednostkach Zarządy pozostały bez zmian.

[wp_ad_camp_4]

  • Ważniejsze tematy omawiane na zebraniach:
    - zakup operacyjnego samochodu do OSP Sobibór oraz budowa garażu przy remizie
    - zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz budowa Centrum Zarządzania Kryzysowego w OSP Orchówek
    - zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz remont posadzki w boksach garażowych w OSP Różanka
    - w pozostałych jednostkach zakup umundurowania koszarowego, specjalnego, hełmów oraz drobnego sprzętu ppoż.
    - zmiany w szkoleniach podstawowych oraz specjalistycznych strażaków z OSP organizowanych przez PSP

 

Wójt Gminy Włodawa Tadeusz Sawicki wraz z innymi samorządowcami z sąsiednich gmin, po raz drugi poczynają starania, o realizacje transgranicznego projektu między Polską, Ukrainą oraz Białorusią na zakup pojazdów specjalnych, sprzętu ppoż. oraz budowę Centr Zarządzania Kryzysowego. Wart wspomnieć iż, od bieżącego roku OSP w Różance prowadzi oficjalna stronę internetową swojej jednostki: http://www.osprozanka.pl/

(c)http://www.gmina-wlodawa.pl/

data publikacji: 02/03/16

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy   

Włodawa: 4 maja to Dzień Strażaka

swieto1-straz-01W dniu 4 maja 2014 r. strażacy  przemaszerowali ulicami  Włodawy, trasa przebiegała począwszy od z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie poprzez ulice 1000-lecia PP  i Korolowską, aż  do kościoła ps. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. Strażacy wymaszerowali aby udać się  na uroczystą mszę w dniu święta wszystkich strażaków zarówno zawodowych jak i ochotników.

Kolumna marszowa składała się z orkiestry OSP Włodawa,  11 pocztów jednostek straży pożarnych z terenu powiatu włodawskiego oraz kilkudziesięciu strażaków zarówno zawodowych jak i ochotników, a także kilkunastu emerytów, w których serce strażaka nadal mocno bije.

Źrodło: http://www.straz.wlodawa.pl/

data publikacji: 09/05/14

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Komentarzy