Okuninka: W służbie na wodzie od 24 lat - wlodawa.NET


Okuninka: W służbie na wodzie od 24 lat

Jezioro Białe, Okuninka, Włodawa, Policja, Motorówka

Wraz z zakończeniem sezonu turystycznego kończy swoją służbę na wodzie sierż.szt. Sylwester Kosidło. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że to już jego 24 rok służby pełnionej na wodach regionu włodawskiego. Policjant nieprzerwanie w każde wakacje dba o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad jeziorem Białym.

Funkcjonariusz wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za zasługi w służbie nie wyobraża sobie innej pracy. Jak sam przyznaje woda to jego wielka pasja, a jego doświadczenie poznała większość osób wypoczywających w Okunince.


Policyjny stermotorzysta po raz pierwszy wypłynął na wodę w 1992 roku po uzyskaniu patentu stermotorzysty. Jak sam mówi, z wodą związany jest od zawsze, bo jako ratownik zaczął pomagać ludziom już w wieku 16 lat.

Co roku jak sam mówi podejmuje mnóstwo interwencji wobec osób kąpiących, których życie jest zagrożone. Najczęściej powodem takich zdarzeń jest ludzka bezmyślność, brawura i alkohol. Ze wszystkich podejmowanych interwencji najbardziej wspomina sytuację sprzed kilku lat, kiedy wyciągnął z wody nieprzytomnego mężczyznę i w efekcie podjętej reanimacji, przywrócił mu funkcje życiowe.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Policjant był wielokrotnie odznaczany za zasługi w służbie. W 2007 roku otrzymał Krzyż Zasługi za dzielność nadany przez Prezydenta RP oraz Medal Wojewody Lubelskiego za ofiarność i odwagę. Sierż. szt. Sylwester Kosidło był też niejednokrotnie delegowany do pomocy podczas akcji powodziowych na terenie kraju, za co otrzymał w 2010 podziękowanie od Prezesa Rady Ministrów.

Policjant przyznaje, że woda jest wciąż jego wielką pasją i nie wyobraża sobie służby w wakacje w innym miejscu. Poza tym wielu turystów wypoczywających w Okunince miało okazję poznać ogromne doświadczenie i żywiołowość włodawskiego stermotorzysty. My naszemu koledze życzymy dalszej wytrwałości, sukcesów i satysfakcji z pełnionej służby.

E.T.

źródło: www.lubelska.policja.gov.pl

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Rekordowa liczba odprawionych osób

SG, Zbereze, Przejscie Graniczne, Wodawa Ukraina

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej dokonali odprawy prawie 50 tys. osób poza czynnym przejściem granicznym w rejonie znaku granicznego nr 1055, w miejscowości Zbereże.

Natomiast w skali całego NOSG, rekordową okazała się sobota 13 sierpnia, kiedy to funkcjonariusze odprawili w ciągu tylko jednej doby, w przejściach granicznych ponad 60 tys. podróżnych (wzrost o prawie 50 procent).

W dniach od 11 do 15 sierpnia br. w Zbereżu odbyła się kolejna edycja Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Granicę państwa można było przekroczyć pieszo lub na rowerze, przez most pontonowy ułożony na rzece granicznej. Osoby, które przekraczały granicę musiały posiadać przy sobie ważny paszport a w przypadku obywateli Ukrainy również ważną wizę.

Podczas ubiegłorocznych Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej dokonali odprawy ponad 27 tys. osób poza czynnym przejściem granicznym w rejonie znaku granicznego nr 1055 w miejscowości Zbereże.

Umożliwienie przekroczenia granicy uczestnikom festynu poza czynnym przejściem granicznym, było możliwe dzięki porozumieniu Głównych Pełnomocników Granicznych RP i Ukrainy.

źródło: www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 06/03/2018

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Quo vadis Wlodawianius hodie?

Dokąd podążasz dziś Włodawianinie?, Włodawa, Quo vadis Wlodawianius hodie, Narodowego Czytania 2016

Czyli - Dokąd podążasz dziś Włodawianinie?

Usłyszawszy to wezwanie biblioteczne echo odpowiedziało: 3 września 2016 roku Burmistrz Włodawy, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie wraz z Jego „niewolnicami”, w strój rzymskich kobiet przyobleczonych oraz lokalna publiczność czytelnicza zapraszają Cię do przybycia na Mniejszą Agorę Włodawską, zwaną Placem Zesłańców Sybiru, abyś raczył wziąć udział w uczcie czytelniczej zwanej NARODOWE CZYTANIE 2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza – ODSŁONA WŁODAWSKA.

I przybyli lektorzy, słuchacze i widzowie by oddać się uczcie literackiej i namiastce igrzysk z epoki powieści Litwosa. Wszyscy otrzymali gratisowy bilet wstępu – okolicznościową zakładkę do książek. Mogli także ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Pary Prezydenckiej.

Gospodarzami tego mityngu czytelniczego byli Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski, a poprowadziły go reprezentantki włodawskiej książnicy Urszula Panasiuk – specjalista ds. animacji kulturalnej i Małgorzata Zińczuk – zastępca dyrektora ds. merytorycznych.

[wp_ad_camp_2][wp_ad_camp_3]

Lektorami adaptacji I i II rozdziału powieści Henryka Sienkiewicza, opracowanej przez krytyka literackiego i eseistę Tomasza Burka, zatytułowanej „ Petroniusz obudził się koło południa”, byli przedstawiciele współorganizatorów i sponsorów wydarzenia oraz zaproszeni goście. W postać Petroniusza wcielali się kolejno: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, leśniczy Artur Kuczyński z Nadleśnictwa Sobibór oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Andrzej Odyniec. Kwestie Winicjusza odtwarzali: Przewodniczący Rady Miejskiej we Włodawie Tomasz Korzeniewski i Marcin Kołkowski z Włodawskiego Domu Kultury. Teksty narracyjne dopełniające dialogi czytali: Joanna Pogonowska – Przewodnicząca Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie, por. Iwona Odyniec z Zakładu Karnego we Włodawie, Barbara Lach – leśniczy szkółkarz z Nadleśnictwa Włodawa, Irena Dejer – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie, Halina Karpiuk – opiekunka Koła Przyjaciół Biblioteki ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, Aleksandra Zińczuk – liderka Grupy Mowa Żywa, Edyta Pietrzak – Sekretarz Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie oraz Hubert Ratkiewicz – Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej we Włodawie.

Czytaniu towarzyszył pokaz historyczny grupy rekonstrukcyjnej. Drużyna Grodów Czerwieńskich zaprezentowała włodawskiej publiczności swój projekt gladiatorski „Ludus Lupus”. Secutor, Retrriarius, Murmyllo i Trak wraz z komentatorem prowadzącym igrzyska zaprezentowali nie tylko opis poszczególnych wojowników, ale też uroczyste przejście i rozgrzewkę gladiatorów, walkę ze zwierzem oraz pokazy innych znanych ze starożytnych aren potyczek herkulesów. Igrzyska urozmaicono historycznymi grami i zabawami. Dodatkową atrakcją były odwiedziny w edukacyjnym namiocie gladiatorskim, gdzie można było zawrzeć osobistą znajomość z rzymskimi mocarzami, a także sfotografować się w historycznym uzbrojeniu.

[wp_ad_camp_1]

Ale... starożytny Rzym i współczesna Włodawa..., w czasie Narodowego Czytania 2016, to nie tylko czytanie i igrzyska, to także życie codzienne ich mieszkańców. Przekonali się o tym uczestnicy edukacyjno-profilaktycznej Gry Terenowej „Dziś we Włodawie czyń jak Rzymianie”. Zadania nawiązujące do tegorocznej lektury Narodowego Czytania, a tym samym do historycznej tradycji Starożytnego Rzymu odbywały się w przestrzeni publicznej współczesnej Włodawy i dotyczyły także dzisiejszych „pięt achillesowych”. Zmagania 10 drużyn wynagrodzone zostały dyplomami i upominkami książkowymi.

Głównym organizatorem wydarzenia NARODOWE CZYTANIE 2016 QUO VADIS HENRYKA SIENKIEWICZA – ODSŁONA WŁODAWSKA była, podobnie jak w edycjach poprzednich, Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Patronatu medialnego tegorocznej edycji udzielili (alfabetycznie) : Elbi.pl – Portal Informacyjny Włodawy i okolic, Włodawa.info, lokalne tygodniki : Nowy Tydzień i Super Tydzień, Radio Bon Ton i Twoje Radio Włodawa oraz TV Włodawa.

Już od pierwszej włodawskiej edycji Narodowego Czytania lokalnymi partnerami organizacyjnymi Biblioteki są: Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Miejski we Włodawie, Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie, Włodawski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie, Zakład Karny we Włodawie, Koło Przyjaciół Biblioteki przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. W tym roku dodatkowo rolę współorganizatora przyjęli: nieformalna międzynarodowa Grupa Mowa Żywa i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie.

Rolę Sponsora, niezmiennie od pierwszej edycji, sprawują: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa i Nadleśnictwo Sobibór oraz Honorowy Sponsor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie.

Do pomocy przy organizacji tegorocznego eventu przyłączyły się harcerki z I Włodawskiej Drużyny Harcerek “Czeremcha” im. Henryki Bartnickiej-Tajchert jak również szerokie grono osób indywidualnych.

Wszystkim gorąco dziękujemy. Do zobaczenia i usłyszenia za rok.

Małgorzata Zińczuk

źródło: http://mbpwlodawa.pl/

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 01/09/2020

Podaj dalej, powiadom znajomych....