Projekt „Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności” realizowany jest przez Służbę Więzienną w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Korzyści z udziału w projekcie POWER
POWER to europejski Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój. Głównym celem realizowanego przez Służbę Więzienną projektu jest wzrost aktywności zawodowej i społecznej osadzonych oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Nabycie przez skazanych nowych umiejętności zawodowych przyczyni się do wzrostu ich szans na wyjście z obszaru szczególnie zagrożonego wykluczeniem społecznym i spowoduje płynne oraz aktywne odnalezienie się na rynku pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej. Wielu osadzonych zakończyło edukację na poziomie podstawowym czy gimnazjalnym i nie posiada wyuczonego zawodu. Udział w projekcie i zdobycie zawodu dają dużo większe możliwości osadzonym w celu właściwego i dobrze przygotowanego powrotu do społeczeństwa. Nabyte umiejętności pozwolą pewniej poruszać się na rynku pracy po opuszczeniu zakładu karnego. Wielu skazanych już w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności podejmuje pracę w wyniku ukończenia kursu zawodowego w ramach projektu.
Ostatnie w tym roku edycje kursów zawodowych z projektu POWER
W Zakładzie Karnym we Włodawie realizacja projektu POWER opiera się przede wszystkim na organizowaniu kursów zawodowych dla osób odbywających karę pozbawienia wolności. W 2019 r. włodawska jednostka zrealizowała następujące kursy zawodowe dla osadzonych: „Nowoczesne wykończenie wnętrz”, „Pomoc kuchenna”, „Stolarz meblowy”, „Glazurnik”. W październiku 2019 r. w Zakładzie Karnym we Włodawie zrealizowany został kurs „Stolarz meblowy” wraz z cyklem zajęć aktywizacyjnych.
Zobacz również:.
Włodawa: Praca dla 250 więźniów
Turystyka: Poleska Dolina Bugu opieszale wyjaśnia wyjazd do Chorwacji
Włodawa: Umowa na rozbudowa zakładu karnego we Włodawie podpisana
W trakcie trwania kursu uczestnicy nabywali umiejętności w zakresie: prac stolarskich czy stosowania przepisów BHP przy wykonywaniu prac stolarskich. Zapoznali się również z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 27 listopada 2019 r. zakończyły się zajęcia kursu „Spawacz MAG (135)”. Spawanie metodą MAG 135 to spawanie elektrodą w osłonie gazów aktywnych. W zajęciach uczestniczyło 12 osadzonych, którzy zdobywali teoretyczną oraz praktyczną wiedzę w zakresie spawalnictwa, zasad BHP oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W Zakładzie Karnym we Włodawie w 2019 r. zorganizowano 9 kursów zawodowych.
tekst i zdjęcia: por. Daniel Pręciuk
/ź/ sw.gov.pl
Zobacz również: