Włodawa - Pomylone skarpetki, uśmiech i łzy... /wideo/ - wlodawa.NET


Włodawa - Pomylone skarpetki, uśmiech i łzy... /wideo/

Włodawa - Pomylone skarpetki, uśmiech i łzy...

Tytułowe trzy elementy nawiązują do trisomii 21, o której szczególnie pamiętaliśmy w środę, 21 marca i na znak solidarności z osobami dotkniętymi Zespołem Downa wszyscy założyliśmy skarpetki nie do pary...  Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.


Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Refleksja i wzruszenie towarzyszyło nam nieustannie. W skarpetkowym spotkaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie i Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Lepsze jutro" uczestniczyła młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i uczniowie klasy V „c" z wychowawczynią, panią Martą Kobielas ze Szkoły Podstawowej Nr 3 we Włodawie.

Włodawa - Pomylone skarpetki, uśmiech i łzy...

Relację z przebiegu wydarzenia odnajdziemy na facebookowym profilu Stowarzyszenia „Lepsze jutro". Pozwalamy sobie zacytować jej fragment :)

„Mama Bartka (chłopca z zespołem Downa) opowiedziała nam ciekawie o tym, jacy są ludzie, którzy mają dodatkowy chromosom... Potem słuchaliśmy fragmentów książki Moniki Krajewskiej "Mój młodszy brat", oglądaliśmy papierowy teatr na podstawie książki kamishibai Beatrice Almagna "Lew w Paryżu". A na koniec wspaniale się bawiliśmy przy tworzeniu żywej książki.

Całość spotkania prowadziły panie bibliotekarki. BRAWO, BRAWO JESTEŚCIE WIELKIE!!! Oczywiście zabraliśmy ze sobą do domu skarpetki „nie do pary", aby nam przypominały wspaniale spędzony czas. Nie zabrakło również elementów nawiązujących do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Rozdaliśmy uczestnikom zakładki do książek oraz kalendarzyki i kartki okolicznościowe, które powstały w ramach projektu "A to Polska właśnie... " , zrealizowanego przez nas w 2017 r. Autorami rysunków na wymienionych gadżetach są uczestnicy warsztatów artystycznych, w tym nasi podopieczni: Bartek Kołtun z zespołem Downa, Tymek Gajos i Krzysztof Piekło."

Stowarzyszenie „Lepsze jutro" przy okazji wydarzenia przekazało do naszych zbiorów książki dotyczące tematu niepełnosprawności. Nowe tytuły uzupełnią biblioteczny księgozbiór. DZIĘKI WIELKIE :)

Dziękujemy za pełne uśmiechu i wzruszeń spotkanie wśród cukierków i kolorowych skarpetek :) Do zobaczenia w naszej bibliotece!

Joanna Orzeszko, Edyta Pietrzak Fot. Urszula Panasiuk

/ź/ mbpwlodawa.pl/

👍 👾 👎 👾
↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji:

Podaj dalej, powiadom znajomych....

wlodawa.net w google news - baner- zapraszamy  obserwuj juz dziś

Sport - Kolejne 3 złote medale Zguczyńskiego

Sport - Kolejne 3 złote medale Zguczyńskiego - SMS - Włodawa Bardzo dobrze zaprezentował się Szymon Zguczyński reprezentujący SMS Włodawa w rozegranych 18.03.2018 r. w Łucce k. Lubartowa Mistrzostwach Województwa Młodzików Młodszych w tenisie stołowym. W grze mieszanej w parze z Zuzanną Pawelec (KS Sygnał Lublin), po trudnym meczu finałowym,

gdzie przegrywali już 0:2 i 4:6 w trzecim secie, udało im się odwrócić rywalizację i zwyciężyć 3:2 parę Zuzanna Borek (UPKS Arka Ryki) i Kamil Płachta (KS Sygnał Lublin). To był pierwszy złoty medal Szymona w tych zawodach.

W grach indywidualnych, Szymon potwierdził dobrą dyspozycję i nie dał szans swoim rywalom, pewnie zwyciężając wszystkie pojedynki, zdobywając drugi złoty medal.

Sport - Kolejne 3 złote medale Zguczyńskiego - SMS - Włodawa

W grze podwójnej wystąpił z Kamilem Płachtą (KS Sygnał Lublin) i tu jako faworyci nie zawiedli i pewnie zwyciężyli swoich rywali. To trzeci złoty medal Szymona w tym turnieju. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach!

/ź/ http://sms.wlodawa.net

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:


data publikacji: 05/05/2021

Podaj dalej, powiadom znajomych....

Region: Wielokulturowość we włodawskiej bibliotece

Region - Wielokulturowość we włodawskiej bibliotece

22 marca 2018 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie miało miejsce V Lubelskie Forum Bibliologów, Informatologów i Bibliotekarzy, zorganizowane przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS wraz z instytucjami partnerskimi.   Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem: BIBLIOTEKA WIELOKULTUROWA – WIELOKULTUROWOŚĆ W BIBLIOTECE. UŻYTKOWNICY – ZBIORY – USŁUGI.

Przedstawiciele placówek bibliotecznych podzielili się swoimi doświadczeniami z działań podejmowanych na rzecz społeczności wielokulturowej, pomysłami i projektami promującymi tę ideę.

Działalność włodawskiej książnicy na tym polu przedstawiły w wykładzie „Poziom wielokulturowości SMO (Słowo-Muzyka-Obraz) nad Bugiem we Włodawie. Spotkania i projekty transgraniczne w obszarze współpracy międzyinstytucjonalnej na przykładzie działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej" z-ca dyrektora ds merytorycznych MBP Włodawa Małgorzata Zińczuk (opracowanie i wygłoszenie referatu) oraz kierownik Działu Regionalnego MBP Włodawa Edyta Pietrzak (prezentacja multimedialna). Ponadto naszą bibliotekę reprezentowała na spotkaniu Ewa Szewczyk (specjalista ds administracyjno-finansowych).

Region - Wielokulturowość we włodawskiej bibliotece

Wśród działań MBP Włodawa wymienionych podczas konferencyjnego wykładu były m. in: Słowiańskie Spotkania Literackie („Kobieta w literaturze ukraińskiej", „Obraz sąsiada w literaturze polskiej i ukraińskiej", spotkania z prof. Marią Żygałową, "O wierszach i powieściach Białorusi i Ukrainy", spotkanie autorskie z Siergiejem Ponomarenko i Iwanem Jackanynem, „Nasi sąsiedzi: Ukraina i Białoruś"); promocje książek „Pojednanie przez trudną pamięć.

Wołyń 1943" i „Cmentarze po obu stronach Bugu"; edukacyjne spotkania pograniczne („Polesie – pieśni i ludzie", „Sąsiedzi na Styku", „Co ludzie powiedzieli"); konferencje i sesje popularnonakowe („Na Bugu we Włodawie... Europejski Dialog Międzykulturowy", „Wspomnienia Sybiraków z Ziemi Nieludzkiej", „Pogranicza słowiańskie w opisach językoznawczych i onomastycznych") oraz projekt „Kierunek Wschód!" („Opowieści na wyciągnięcie ręki" i „Mosty Czasu").

Zdjęcia ze spotkania i film z otwarcia konferencji można zobaczyć na facebookowym profilu Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS.

Edyta Pietrzak

/ź/ mbpwlodawa.pl/

↶ Wesprzyj wlodawę.NET ❤

Zobacz również:

data publikacji: 27/10/2020

Podaj dalej, powiadom znajomych....